SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Streaming oglądamy najchętniej na telewizorach. Netflix liderem

Ponad 14 milionów polskich e-widzów korzysta z aplikacji streamingowych na swoich telewizorach Smart TV. Najczęściej włączają oni te aplikacje na telewizorach Samsung i wybierają Netflix - pokazują dane z badania VideoTrack 8 agencji Wavemaker.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Telewizor zyskuje jako ekran do oglądania programów w serwisach streamingowych. Po tym, jak w 2022 r. Smart TV zdetronizował w Polsce laptop jako najpopularniejszy ekran do oglądania filmów, seriali i innego typu dłuższych programów online, z każdym kolejnym półroczem przybywało jego użytkowników - pokazują dane z VideoTrack.

W ostatnich latach nie tylko przybywało użytkowników Smart TV, ale i osób, dla których jest to ulubiony ekran do oglądania filmów, seriali i innego typu programów z internetu. Niemal 6 na 10 polskich widzów internetowych, jeśli ma wybór, najbardziej lubi korzystać z serwisów streamingowych na telewizorze; 45 proc. wybiera laptopa, a 31 proc. - telefon komórkowy. 

Ten ostatni ma relatywnie więcej fanów wśród najmłodszych widzów (16-24 lata), którzy - m.in. z uwagi na bardziej mobilny styl życia - rzadziej oglądają na telewizorze. Ale i najmłodsi, jeśli mają wybór, też najchętniej korzystają z serwisów streamingowych na Smart TV. 

Telewizory podłączone do sieci są najpopularniejsze właśnie w segmencie 35-54 latków. To wśród przedstawicieli średniego pokolenia najwięcej jest użytkowników aplikacji na Smart TV. 

Wśród aplikacji prym wiedzie Netflix, który wskazało 68 proc. e-widzów, kolejny był YouTube z wynikiem 62 proc. Dalej z o wiele niższymi wynikami znalazły się Disney+ i HBO Max. 

W wymiarze sprzętowym na rynku Smart TV króluje Samsung. Z telewizorów tej marki korzysta 4 na 10 polskich e-widzów posiadających telewizor podłączany do sieci. Samsung jest dwa razy popularniejszy niż kolejny w rankingu - LG. 

Jak podał niedawno Samsung, w Polsce w lutym br. prawie 3 miliony 700 tysięcy aktywnych urządzeń z systemem operacyjnym Samsung Tizen było podłączonych do internetu, co stanowiło aż 70 proc. telewizorów Smart tej marki

- Kariera telewizorów podłączanych do sieci idzie w parze z trendami w świecie reklamy. Connected TV, obok retail mediów, jest jednym z najszybciej rosnących segmentów reklamowych. Marketerzy szukają opcji dobudowania zasięgów tradycyjnej TV, a aplikacje i serwisy dostępne na telewizorach gwarantują im wysoką jakość kontaktu, w angażującym i bezpiecznym otoczeniu programowym - komentuje Maciej Olenderczyk, szef obszaru Advanced TV w GroupM.

Jak podaje Wavemaker, poza tymi cechami reklamy, Smart TV, w porównaniu z innymi ekranami umożliwiających oglądanie programów w streamingu, wyróżnia się swoją „towarzyską” specyfiką. O ile oglądanie VOD przez lata było raczej samotniczą aktywnością, telewizory podłączane do sieci na dobre wprowadziły streaming do salonów, czyniąc z niego rodzinną rozrywkę. Potwierdzają to dane z badania VideoTrack – wśród użytkowników Smart TV blisko 63 proc. widzów najczęściej ogląda filmy czy seriale z sieci w towarzystwie rodziny lub partnera.

- Z myślą o ekranach telewizorów rozwijają więc dziś ofertę streamingową z reklamami kolejni gracze, w tym producenci sprzętu, jak Samsung czy LG, na których serwisy wideo czekamy w Polsce. Już mamy tu szeroką ofertę reklamy na CTV, z platformami BVOD nadawców czy serwisami AVOD i FAST, jak Rakuten. Witamy też na rynku reklamowym SkyShowtime, startujący lada chwila z planami reklamowymi, a zaraz powitamy MAX, który wcześniejszy, czysto subskrypcyjny model, wzbogaci o opcję z reklamami - dodaje Maciej Olenderczyk, szef Advanced TV w GroupM.

Badanie VideoTrack 8 agencja Wavemaker realizowała na przełomie stycznia i lutego 2024 r. na próbie 1621 widzów internetowych w wieku 16+. Widz internetowy to osoba, która przynajmniej czasem ogląda w sieci lub pobiera z internetu filmy, seriale i inne dłuższe programy

Dołącz do dyskusji: Streaming oglądamy najchętniej na telewizorach. Netflix liderem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
(e)Artur
Streaming czy VOD? Jakoś nie sądze by Twitch był oglądany na TV...
odpowiedź
User
po ile
kiedy reklamy w MAX? i za ile bedzie w Polsce?
odpowiedź
User
Branżowa
Na slajdzie przy Netflixie (o ile dobrze widzę, bo jakość grafiki jest fatalna) jest 68% a w tekście 86%. Co jest poprawne droga redakcjo?
odpowiedź