SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość dużych miast organizuje strefy kibica na mundial. TVP: mamy umowy z ponad 2 tys. podmiotów

Zdecydowana większość polskich miast organizuje miejskie strefy kibica na rozpoczynające się mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji. Telewizja Polska podaje, że ich liczba w porównaniu do Euro 2016 wzrosła kilkukrotnie.

Article

Biuro prasowe TVP przekazało nam, że po licencje na organizacje stref kibica zgłosiło się ponad 2 tys. podmiotów z całego kraju. Większość to bary, puby i restauracje. Ponadto nadawca zawarł około 500 umów z władzami miast lub jednostkami samorządowymi. W porównaniu z Euro 2016 jest to wzrost liczby stref o kilkaset procent.

Większe zainteresowanie organizacją miejskich stref kibica wynika z niższych niż dwa lata temu opłat licencyjnych. Jak podaje TVP, końcowa opłata dla stref miejskich była mniej więcej 8-10-krotnie niższa od konkurencyjnych ofert sprzed dwóch lat. Strefę kibica można było zorganizować już od 2 tys. zł netto dla pokazu niekomercyjnego oraz od 2 tys. zł netto + 1 tys. dol. dla pokazu w pełni komercyjnego.

W których miastach i gdzie dokładnie będą strefy kibica?

W Warszawie największa strefa kibica powstała na PGE Narodowym. Mecze będzie można oglądać na czterech dużych telebimach rozstawionych na płycie boiska. W stolicy miejskie strefy kibica będą działać w siedmiu dzielnicach: pod Pałacem Kultury i Nauki, na Bemowie, Bielanach, Targówku, Ursynowie, Woli i Pradze Południe.

W Katowicach zostanie zorganizowana na rynku i pomieści ok. tysiąca osób. Za jej organizację miasto zapłaciło 115 tys. zł.

Poznań zapewnił sowim mieszkańcom możliwość wspólnego kibicowania na mundialu na obiekcie MPT. Wejście do niej jest bezpłatne i zapewnia miejsca nawet 7 tys. osób. Koszt jej organizacji wyniósł ok. 900 tys. zł (łącznie z opłatą licencyjną).

W Gdańsku fani piłki nożnej będą mogli skorzystać ze strefy kibica zorganizowanej przez miasto na Targu Węglowym. Pomieści 5 tys. osób, ale będzie można w niej obejrzeć tylko wybrane mecze: wszystkie z udziałem Polaków oraz spotkanie Belgia-Anglia, mecze półfinałowe i finał.

Kielce przygotowały miejską strefę kibica na Rynku, który pomieści ok. tys. osób. Władze Olsztyna dosłownie w ostatniej chwili zdecydowały, że zorganizują ją na Starym Mieście. Wstępnie miały jej nie organizować ze względu na zbyt wysokie koszty. Urzędnikom udało się jednak pozyskać partnera do współpracy. Strefa na ok. 1000 miejsc powstała w olsztyńskim amfiteatrze.

Na Warmii i Mazurach miejskie strefy kibica powstały też m.in. w Iławie (w namiocie lodowiska) i w Elblągu (w hali lodowiska).

W Krakowie do końca nie było wiadomo, czy strefa kibica powstanie. W rezultacie dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem KS Cracovia 1906 powstanie ona w sąsiedztwie Błoń, na terenie przy hali Cracovii i zmieści 999 osób.

W Łodzi strefy kibica powstaną w centrach handlowych oraz na Rynku Włókniarek Łódzkich. Swoje strefy organizują też lokale usytuowane na ul. Piotrkowskiej. Przed tygodniem rzecznik prasowy prezydenta Łodzi Marcin Masłowski powiedział nam, że miasto swoją strefę organizuje na właśnie na ul. Piotrkowskiej. Jednak w poniedziałek Polsat Sport poinformował, że miejskiej strefy wspólnego kibicowania w Łodzi nie będzie.

Na miejską strefę kibica nie zdecydowały się też władze Wrocławia. Paweł Szot z wydziału komunikacji społecznej we wrocławskim urzędzie miasta przekazał serwisowi Wirtualnemedia.pl, że miasto pozostawiło możliwość zorganizowania strefy kibica podmiotom prywatnym.

- Otrzymaliśmy kilka propozycji zorganizowania takiej strefy, jednak każda z nich stawiała przed nami wygórowane warunki finansowe, których nie mogliśmy spełnić, biorąc pod uwagę, że strefa kibica jest imprezą komercyjną. Niemniej tak jak wielokrotnie już powtarzaliśmy, jesteśmy otwarci na współpracę z kimś, kto będzie chciał taką strefę zorganizować - powiedział.

Miejsc do wspólnego kibicowania finansowych z miejskich budżetów nie będzie w wielu mniejszych miastach, jak np. Rawa Mazowiecka, Skierniewice, w Nowym Sączu czy Tarnowskich Górach.

Przypomnijmy, że przed dwoma laty, podczas Euro 2016, gdy rozgrywki piłkarskie transmitowały wspólnie Polsat i TVP większość miast zrezygnowała z organizowania miejskich stref kibica. Powodem były zbyt wysokie stawki, których żądał Polsat za licencje na publiczne odtwarzanie meczów - sięgały one 240 tys. zł.

Mundial Rosja 2018 w Telewizji Polskiej

Mistrzostwa świata w piłce nożnej będą szeroko relacjonowane przez TVP. Mundial w Rosji zajmie w antenach otwartych. Kibice będą mogli obejrzeć łącznie 64 mecze (wszystkie w TVP1 i TVP2), a oferta programowa TVP Sport poświęcona będzie tylko temu wydarzeniu.

Telewizja Polska pokaże ok. 250 godzin; w TVP Sport – ok. 500 godzin, w TVP3 – ok. 80 godzin (nocne pasmo powtórkowe). Wszystkie 64 mecze będą transmitowane w antenach otwartych (TVP1, TVP2) – nawet w trzeciej kolejce fazy grupowej, gdy dwa mecze będą się zaczynać o tej samej porze: jeden będzie emitowany w Jedynce, drugi – w Dwójce. W kanale sportowym TVP będzie wtedy transmisja łączona.

TVP Sport zmieniło się w kanał poświęcony tylko mistrzostwom świata w piłce nożnej. Od rana program „Prosto z Mundialu” – reporterzy z Rosji informują o tym, co dzieje się w reprezentacji Polski. Później czas na analizę meczów z poprzedniego dnia, której dokonają nasi eksperci. W paśmie popołudniowym i wieczornym sportowa antena Telewizji Polskiej będzie transmitowała mecze wzbogacone analizami w studiu i relacjami reporterów. Na koniec dnia czas na „Mundialowy Wieczór”, w którym widzowie znajdą skróty ze spotkań, dokładne analizy („Matematyka futbolu”), komentarze Macieja Szczęsnego („Okiem cenzora”), relacje z Mundialu („Pozdrowienia z Rosji”) i tematykę life style’ową dotyczącą choćby fryzur i tatuaży zawodników („Stylówka z dnia”).

W antenach otwartych znajdą się także programy podsumowujące i zapowiadające poszczególne etapy mistrzostw. Spotkania będą wzbogacone rozmowami w studiu. Wśród prowadzących znajdą się: Przemysław Babiarz, Maciej Kurzajewski, Piotr Sobczyński, Maciej Jabłoński i Piotr Dębowski. Studia na stadionach przy meczach reprezentacji Polski poprowadzą: Jacek Kurowski i Rafał Patyra. Reporterami w Rosji będą: Szymon Borczuch, Mariusz Jankowski, Marcin Wojtasik, Maciej Barszczak, Oswald Rodrigo-Pereira i Sylwia Dekiert. Wśród ekspertów w studiu znajdą się: Jerzy Dudek, Sebastian Mila, Tomasz Frankowski, Tomasz Kłos, Jacek Krzynówek, Adrian Mierzejewski, Grzegorz Rasiak, Maciej Szczęsny, Jan Tomaszewski, Adam Matysek, Wojciech Kowalewski, Arkadiusz Onyszko, Marek Jóźwiak, Tomasz Rząsa, Jacek Krzynówek, Paweł Kryszałowicz, Paweł Golański, Marcin Komorowski, Włodzimierz Lubański, Jerzy Engel, Paweł Janas, Andrzej Strejlau, Rafał Ulatowski, Michał Listkiewicz i Rafał Rostkowski.

Telewizja Polska wysłała do Rosji swoją ekipę. Znaleźli się w niej Dariusz Szpakowski, Jacek Laskowski, Maciej Iwański i Tomasz Jasina. Spotkania będą także komentować: Jacek Jońca, Sławomir Kwiatkowski, Hubert Bugaj, Szymon Borczuch i Aleksander Roj. Towarzyszyć im będą eksperci najwyższej klasy: Radosław Gilewicz (były reprezentant Polski, od kilkunastu lat ekspert telewizyjny), Andrzej Juskowiak (król strzelców igrzysk w Barcelonie, wielokrotny reprezentant Polski), Maciej Żurawski (król strzelców Ekstraklasy, uczestnik Mundialu 2002 i 2006), Kamil Kosowski (wielokrotny reprezentant Polski), Marcin Żewłakow (były reprezentant Polski, od sześciu lat związany z TVP jako jej stały ekspert), Mirosław Trzeciak (były reprezentant Polski) i Robert Podoliński (trener). Reporterzy TVP Sport będą towarzyszyć reprezentacji Polski 24 godziny na dobę.

Mundial będzie obecny w internecie: powstał dedykowany serwis na stronie sport.tvp.pl, w którym będzie można obejrzeć wszystkie transmisje, skróty, gole oraz sporne sytuacje. W serwisie znajdą się niezbędne informacje: newsy, plan transmisji, statystyki oraz mnóstwo materiałów wideo: wywiady, materiały reporterskie, konferencje oraz wideoblogi komentatorów i ekspertów TVP. Będą kulisy mistrzostw, relacje live z naszymi ekspertami, Rafał Rostkowski oceni sporne sytuacje specjalnie dla internautów. Jednym z reporterów będzie Sebastian Mila, z którym będzie możliwa interakcja przez social media. Wszystkie newsy i materiały wideo będą dostępne także w aplikacji TVP Sport. A dla tych, którzy chcą się wcielić w rolę selekcjonera, TVP Sport przygotowała grę „Menedżer Mundialu”. Będzie można stworzyć swój „Dream Team” i wygrać atrakcyjne nagrody.

Mundial potrwa od 14 czerwca do 15 lipca br.


Mundial 2018 - plan transmisji w TVP

15 czerwca (piątek)
• 13:30 Egipt - Urugwaj (TVP1)
• 16:30 Maroko - Iran (TVP2)
• 19:45 Portugalia - Hiszpania (TVP1)

16 czerwca (sobota)
• 11:30 Francja - Australia (TVP2)
• 14:30 Argentyna - Islandia (TVP1)
• 17:30 Peru - Dania (TVP2)
• 20:30 Chorwacja - Nigeria (TVP1)

17 czerwca (niedziela)
• 13:40 Kostaryka - Serbia (TVP1)
• 16:30 Niemcy - Meksyk (TVP2)
• 19:45 Brazylia - Szwajcaria (TVP1)

18 czerwca (poniedziałek)
• 13:30 Szwecja - Korea Płd. (TVP1)
• 16:30 Belgia - Panama (TVP2)
• 19:45 Tunezja - Anglia (TVP1)

19 czerwca (wtorek)
• 13:30 Kolumbia - Japonia (TVP1)
• 16:30 Polska - Senegal (TVP1)
• 19:40 Rosja - Egipt (TVP2)

20 czerwca (środa)
• 13:30 Portugalia - Maroko (TVP1)
• 16:00 Urugwaj - Arabia Saudyjska (TVP2)
• 19:45 Iran - Hiszpania (TVP1)

21 czerwca (czwartek)
• 13:30 Dania - Australia (TVP1)
• 16:30 Francja - Peru (TVP2)
• 19:45 Argentyna - Chorwacja (TVP1)

22 czerwca (piątek)
• 13:30 Brazylia - Kostaryka (TVP1)
• 16:30 Nigeria - Islandia (TVP2)
• 19:45 Serbia - Szwajcaria (TVP1)

23 czerwca (sobota)
• 13:30 Belgia - Tunezja (TVP1)
• 16:30 Korea Płd. - Meksyk (TVP2)
• 19:45 Niemcy - Szwecja (TVP1)

24 czerwca (niedziela)
• 13:33 Anglia - Panama (TVP1)
• 16:30 Japonia - Senegal (TVP1)
• 19:45 Polska - Kolumbia (TVP1)

25 czerwca (poniedziałek)
• 15:35 Urugwaj - Rosja (TVP1)
• 15:30 Arabia Saudyjska - Egipt (TVP2)
• 19:45 Hiszpania - Maroko (TVP1)
• 19:45 Iran - Portugalia (TVP2)

26 czerwca (wtorek)
• 15:35 Dania - Francja (TVP1)
• 15:30 Australia - Peru (TVP2)
• 19:45 Nigeria - Argentyna (TVP1)
• 19:45 Islandia - Chorwacja (TVP2)

27 czerwca (środa)
• 15:35 Korea Płd. - Niemcy (TVP1)
• 15:30 Meksyk - Szwecja (TVP2)
• 19:45 Serbia - Brazylia (TVP1)
• 19:45 Szwajcaria - Kostaryka (TVP2)

28 czerwca (czwartek)
• 15:30 Japonia - Polska (TVP1)
• 15:30 Senegal - Kolumbia (TVP2)
• 19:45 Anglia - Belgia (TVP1)
• 19:45 Panama - Tunezja (TVP2)

30 czerwca (sobota)
• 15:30 1/8 finału (TVP2)
• 19:45 1/8 finału (TVP1)

1 lipca (niedziela)
• 15:30 1/8 finału (TVP2)
• 19:30 1/8 finału (TVP1)

2 lipca (poniedziałek)
• 15:30 1/8 finału (TVP2)
• 19:30 1/8 finału (TVP1)

3 lipca (wtorek)
• 15:30 1/8 finału (TVP2)
• 19:30 1/8 finału (TVP1)

6 lipca (piątek)
• 15:30 1/4 finału (TVP2)
• 19:30 1/4 finału (TVP1)

7 lipca (sobota)
• 15:30 1/4 finału (TVP1)
• 19:30 1/4 finału (TVP1)

10 lipca (wtorek)
• 19:30 1/2 finału (TVP1)

11 lipca (środa)
• 19:30 1/2 finału (TVP1)

14 lipca (sobota)
• 15:30 mecz o 3. Miejsce (TVP1)

15 lipca (niedziela)
• 16:00 ceremonia zamknięcia (TVP1)
• 16:57 Finał (TVP1)

Dołącz do dyskusji: Większość dużych miast organizuje strefy kibica na mundial. TVP: mamy umowy z ponad 2 tys. podmiotów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kuntakinte
Biedny ogłupiony naród.
odpowiedź