SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sukces Polskiego Radio

Polskie Radio nagrodzone za zasługi dla kultury ludowej

W niedzielę 19 września Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia S.A. otrzyma nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Nagroda im. Oskara Kolberga to najwyższe wyróżnienie w świecie folkloru i sztuki ludowej w Polsce. Przyznawana jest od 1974 roku przez kapitułę powołaną przez Ministerstwo Kultury. Honoruje twórców i artystów ludowych, autentyczne zespoły folklorystyczne oraz naukowców, badaczy, a także animatorów życia kulturalnego i folklorystycznego. Ma charakter prestiżowy – stanowią ją dyplom i medal.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas XXIX Przeglądu Dorobku Twórców Ludowych i Popularyzatorów Kultury Ludowej w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia istnieje od 1994 r. „Gdy powstawało, nikt z nas nie miał świadomości, jak wiele uda się zrobić i czy uda się nam dla polskiej kultury ludowej zasłużyć. Tymczasem bilans po dziesięciu latach jest wspaniały i trudny do przecenienia” – tak dziesięcioletnią działalność zespołu podsumowuje Maria Baliszewska, kierownik RCKL.

Zadaniem Radiowego Centrum Kultury Ludowej jest ochrona, promocja i dokumentacja dawnej kultury oraz ukazywanie jej nowych zjawisk. Centrum promuje kulturę ludową na antenach wszystkich programów Polskiego Radia, a także na antenach stacji zagranicznych zrzeszonych w Europejskiej Unii Radiowej. Dokumentuje istniejące jeszcze zjawiska tej kultury, bierze też na siebie rolę jej mecenasa przez wspieranie finansowe imprez i fundowanie nagród dla wybitnych jej twórców. Organizuje koncerty i festiwale, a także publikuje serię płytową „Muzyka Źródeł”, czyli kolekcję muzyki ludowej Polskiego Radia, liczącą obecnie 22 tytuły.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sukces Polskiego Radio

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl