SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Świąteczny portfel Polaków: budżet nie przekroczy 500 złotych

54 proc. badanych nie zamierza przeznaczyć na  świąteczne wydatki więcej niż 500 zł, a podobną kwotę wyda na zakup prezentów dla najbliższych - wynika z badania Związku Banków Polskich.

Article

W badaniu „Świąteczny portfel Polaków 2018” aż 63 proc. ankietowanych deklaruje, że na święta nie oszczędza z wyprzedzeniem. 14 proc. skorzysta z dodatkowego finansowania w formie pożyczki czy kredytu bankowego. Jak wskazują ankietowani, bankowcy blisko co drugi udzielony w tym okresie kredyt gotówkowy przekracza kwotę 4000 zł.

Polak oszczędza na święta?

Jedynie 27 proc. Polaków zaoszczędziło przed świętami nie więcej niż 500 zł. Najaktywniejszą grupą, jeśli chodzi o odkładanie pieniędzy, są osoby do 24. roku życia. łącznie przed świętami oszczędzało około 42 proc. z nich, a 37 proc. ankietowanych w tym przedziale wiekowym odłożyło do 500 zł.

Największe kwoty odkładają z kolei osoby w wieku 35-44 lat – ponad 15 proc. zaoszczędziło ponad pół tysiąca zł. To także osoby w tym wieku zamierzają na organizację świąt przeznaczyć największy budżet. Prawie co piąta z nich wyda przy tej okazji ponad 1000 zł, z czego co trzecia wyda nawet ponad 2000 zł (6 proc.).

Ponad połowa (54 proc.) ankietowanych nie wyda na święta więcej niż 500 zł, 80 proc. deklaruje, że świąteczny budżet nie przekroczy tysiąca złotych.

Chętniej płacimy "plastikiem" niż gotówką

Dla 53 proc. badanych głównym środkiem płatniczym za świąteczne sprawunki będzie karta. Jedynie co czwarty badany deklaruje, że przy kasie zapłaci gotówką.

Duża popularność korzystania z kart płatniczych to także statystycznie większe prawdopodobieństwo ich ewentualnej utraty. Jednak aż 94 proc. z nas wie, że w przypadku zagubienia karty należy ją niezwłocznie zastrzec. Aby to zrobić, 46 proc, z nas skorzysta z telefonicznej infolinii, a 30 proc. ankietowanych do tego celu wykorzysta bankowość internetową.

Jedynie co piąty odwiedzi najbliższą placówkę by zastrzec utraconą kartę bezpośrednio w banku. Naszą dużą świadomość co do konieczności zastrzeżenia utraconej karty potwierdzają również bankowcy – aż 95 proc. deklaruje, że ich klienci mają niezbędną wiedzę, aby podjąć szybkie działanie.

Źródło: Badanie Instytut Badań Pollster na zlecenie ZBP, listopad 2018r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Świąteczny portfel Polaków: budżet nie przekroczy 500 złotych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl