SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Szef bezpieczeństwa Huawei: Jesteśmy gotowi do współpracy z polskim rządem

W Polsce trwa kryzys zaufania do Huawei związany z podejrzeniami o współpracę koncernu z chińskim wywiadem. Tymczasem Andy Purdy, chief security officer (CSO) amerykańskiego oddziału Huawei Technologies podkreśla, że kwestie bezpieczeństwa wymagają współdziałania wszystkich zainteresowanych nim stron i wypracowania w tym zakresie odpowiednich norm. - Jesteśmy gotowi w Polsce do współpracy z rządem, operatorami i z naszymi konkurentami, do rozmów o możliwościach budowania dodatkowych mechanizmów zaufania - zapewnia Purdy.

Andy Purdy, fot.: Huawei Article

Kryzys wizerunkowy Huawei, który trwa na świecie od ub.r. w Polsce wszedł dla firmy w nowy etap po aresztowaniu w styczniu br. przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce, oraz Piotra D., ostatnio pracującego w Orange Polska. Polskie władze nie wykluczają, że w efekcie wątpliwości związanych z bezpieczeństwem w grę może wchodzić wykluczenie chińskiego producenta z udziału w  budowie infrastruktury 5G w naszym kraju.

Od tamtej pory Huawei stara się przekonać polskie władze oraz naszą opinię publiczną, że oferowane przez niego rozwiązania są w pełni bezpieczne, a firma nie współpracuje ze służbami kontrolowanymi przez władze w Pekinie. Na początku lutego br. Tonny Bao, szef polskiego oddziału Huawei w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapewniał, że koncern jest gotowy na każdy rodzaj współpracy ze stroną polską w sprawie rozwiania wszystkich wątpliwości związanych z bezpieczeństwem.

Huawei chce dialogu

Teraz głos w kwestiach bezpieczeństwa teleinformatycznego w Polsce i związanych z nim wątpliwości zabrał Andy Purdy, chief security officer (CSO) amerykańskiego oddziału Huawei Technologies podczas kolejnej konferencji zorganizowanej w Warszawie.

- W instytucjach rządowych i pozarządowych, które uczestniczą w pracach nad normami, podejmowane są wysiłki, aby znaleźć sposób na zrozumienie, jakie są wymagania – poinformował Andy Purdy. - Należy dołożyć większych starań, aby stworzyć zgodne programy. Mamy świat wielu dostawców 5G, IoT, przemysłowego IoT, dlatego zarówno w Polsce, jak i na świecie wymogi są podobne. Potrzebujemy obiektywnych i przejrzystych podstaw, na których będziemy mogli określić, które produkty są godne zaufania.

Andy Purdy zaznaczył, że Huawei jest gotowy współpracować z polskim rządem i wykonać dodatkowe kroki w celu budowy zaufania.

- Jesteśmy gotowi w Polsce do współpracy z rządem, operatorami i z naszymi konkurentami – do rozmów o możliwościach budowania dodatkowych mechanizmów zaufania – zadeklarował Purdy. - W Stanach Zjednoczonych eksperci rządowi i w sektorze prywatnym są zgodni, że ryzyko w cyberprzestrzeni wymaga kompleksowego podejścia, w oparciu o standardy i wypracowane praktyki. Takie są rekomendacje specjalistów, dlatego chcemy prowadzić dialog z rządem, operatorami i konkurencją o tym, jakie dodatkowe mechanizmy są najbardziej odpowiednie dla Polski.

Menedżer Huawei zauważył, że obawy związane z bezpieczeństwem wdrażania 5G powinny być impulsem do lepszego definiowania ryzyka, które faktycznie przyniesie wymierne korzyści dla procesu cyfryzacji społeczeństwa globalnego.

- Ufamy, że determinacja, która jest obecnie kierowana w naszą stronę, będzie przesunięta w stronę lepszego szacowania i adresowania ryzyka w formie, która umożliwi transparentność i bezpieczeństwo. Wierzymy, że to lepsza droga, żeby pomóc w przyspieszeniu dostarczania korzyści z rozwijających się technologii dla globalnego społeczeństwa. Wierzymy, że to się stanie.

Purdy wskazał też jak w praktyce mogłyby wyglądać mechanizmy, które pozwoliłyby w Polsce wyjaśnić ewentualne wątpliwości w kwestiach bezpieczeństwa. Jednym z nim może być utworzenie Centrum Transparentności i Cyberbezpieczeństwa, podobnego do tego, które w marcu br. będzie otwarte w Brukseli.

Szef bezpieczeństwa Huawei USA przypomniał także, że koncern poddaje się rygorystycznym kontrolom organów regulacyjnych i klientów, rozumiejąc ich obawy w tym zakresie. Ponadto, bezpieczeństwo cybernetyczne i ochrona prywatności są priorytetem dla Huawei. Purdy podkreślił jednocześnie, że firma dostarcza operatorom jedynie infrastrukturę – produkty i rozwiązania – nie ma więc dostępu do danych, za które odpowiadają operatorzy telekomunikacyjni.

- Operatorzy przyglądają się różnym opcjom wdrożenia 5G, w związku z czym potrzebują zapewnienia od rządu, że nie będzie blokował żadnych dostawców infrastruktury – podkreślił Purdy. - Byliśmy świadkami wielu publicznych wystąpień przedstawicieli operatorów, podkreślających jak ważna jest otwarta konkurencja w obszarze wdrożenia 5G oraz benefitów, które przyniesie ta sieć. Widzimy otwartą, konstruktywną współpracę z operatorami w obszarze testowych sieci, weryfikujemy zagrożenia i ryzyka, którym trzeba będzie stawić czoła i znaleźć optymalne rozwiązania. Musimy razem z całą branżą zmierzyć się z kwestiami bezpieczeństwa, szukając efektywnych sposobów weryfikacji. Uważam, że Huawei ma odpowiednią pozycję, żeby brać udział w uruchamianiu 5G – zapewnił Purdy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef bezpieczeństwa Huawei: Jesteśmy gotowi do współpracy z polskim rządem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl