SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef KRRiT: małą ustawą medialną powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny

Jan Dworak, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wysłał do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara list. Zwrócił się w nim do niego o skierowanie ostatniej nowelizacji ustawy medialnej do Trybunału Konstytucyjnego.

Jan Dworak (fot. I.Sobieszczuk/TVP)Article

Uchwalona przez Sejm 30 grudnia 2015 roku nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, wygasiła mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia i zmieniła sposób powoływania członków tych organów.

W liście do RPO Jan Dworak wyraził szereg wątpliwości co do nowelizacji  ustawy medialnej, przytaczając przy tym orzecznictwo krajowe, jak i międzynarodowe. W piśmie podkreślił, że nowelizacja „wyłączyła  stosowanie trybu konkursowego w odniesieniu do członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji, jak również zmienia organ powołujący i odwołujący członków ww. organów spółek, wskazując, iż wyłącznie właściwy w ww. zakresie jest minister właściwy do spraw Skarbu Państwa”.

Zdaniem szefa Krajowej Rady, nowelizacja może budzić wątpliwości co do zgodności z art. 213 Konstytucji, który mówi o tym, że KRRiT stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.  Tymczasem nowa ustawa wyłączyła ten organ z powoływania członków zarządów i rad nadzorczych publicznego radia i telewizji.

- Regulacja, na mocy której minister właściwy do spraw Skarbu Państwa wybiera członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji zdaje się nie odpowiadać skutkowi, jakim miały być „racjonalizacja i obniżenie kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji” oraz „przywrócenie w nich standardów zawodowych i etycznych - podkreślił Jan Dworak.

Adam Bodnar zapoznał się z listem i wkrótce podejmie decyzję, czy skieruje nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT: małą ustawą medialną powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
J
a co dworak boi sie o swoja fuche??????
odpowiedź
User
2016
Zapamiętajcie te nazwiska: Czabański, Bubula, Lichocka, Gliński, Sellin, Kruk, Kurski, Stanisławczyk, Lisicki, Pyza, Karnowscy, Feusette, Zaremba, Hejke, Sakiewicz, Gmyz, Wróblewski, "Rycerz", Pilis, Skowroński, Wolski, Ziemkiewicz, Paczuska, Rachoń, Jachowicz, Wikło, Lichota, Holecka, Pozarzycki, Pawlicki.
odpowiedź
User
wiola
Przystojniak!!!
odpowiedź