SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefowa Teatru Telewizji odwołana ze stanowiska

Dotychczasowa szefowa Teatru Telewizji Kalina Zalewska została pod koniec marca odwołana. Nie wiadomo co z dalszymi planami powrotu Telewizji Polskiej do Teatru Sensacji czy Teatru dla Dzieci i Młodzieży, które były hucznie zapowiadane w 2018 roku.

Kalina Cyz, fot. TVPArticle

Przez ostatni rok w Teatrze Telewizji nastąpiły zmiany strukturalno-zarządcze. Najpierw w maju 2020 roku wieloletnia dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej Ewa Millies-Lacroix została zawieszona (ostatecznie trafiła do Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP), następnie p.o. dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji została Kalina Zalewska.

Jak podaje „Rzeczpospolita” pod koniec marca br. Zalewska została jednak odwołana. Jej obowiązki przejęła dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz. Potwierdziła to nam w rozmowie telefonicznej.

Dziennik ocenia, że pod kierownictwem Cyz „ciekawa i barwna jeszcze przed kilku laty antena kontynuuje drogę ku nicości rozpoczętą przez Mateusza Matyszkowicza” (obecnie członek zarządu Telewizji Polskiej). Zlikwidowano także Agencję Kreacji Teatru Telewizji Polskiej, więc Teatr Telewizji stracił swoją samodzielność organizacyjną i finansową.

Kurski o "największym teatrze na świecie"

Podczas prezentacji wiosennej ramówki Telewizji Polskiej Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej zapowiadał, że wiosną widzowie TVP1 będą mogli zobaczyć w Jedynce kolejne premiery Teatru Telewizji.

Do tej pory emitowany był m.in. „Lewiatan”, „Ravensbrück. Miasto Kobiet”,” Inne rozkosze”. - To jest nasz brand, nasza duma, to jest największy teatr na świecie – komentował Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

Natomiast 26 kwietnia na antenie TVP1 o 21.00 emitowany będzie „Rosyjski kontrakt” - spektakl według opowiadania „Epifańskie śluzy” Andrieja Płatonowa, czyli opartej na faktach historii angielskiego inżyniera Bertranda Perry’ego, któremu Car Piotr Wielki proponuje nadzór nad gigantyczną budową kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Kaspijskim. Premiera spektaklu odbyła się 5 grudnia 2014 na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie. Za adaptację i reżyserię odpowiada Krzysztof Rekowski, a w rolach głównych obsadzono: Oskara Hamerskiego, Agnieszkę Roszkowską, Andrzeja Konopkę, Krzysztofa Ogłoza, Krzysztofa Brzazgonia, Magdalenę Smalarę, Tomasza Budytę.

Zapowiedź Teatru Sensacji, Kabaretu Literackiego i Teatru dla Dzieci

Jesienią 2018 roku podczas jednej z konferencji hucznie zapowiadano zmiany w Teatrze Telewizji, które miały zakładać emisję m.in. spektakli Teatru Sensacji na wzór „Kobry” – telewizyjnych przedstawień teatralnych o charakterze sensacyjnym, które były emitowane od lat 60. XX wieku do 1993 roku (i ponownie w 2013 roku).

Dodatkową propozycją publicznego nadawcy dla widzów lubiących teatr miałoby być stworzenie Kabaretu Literackiego, tj. sztuk, które mają bawić, prezentując inteligentny i oryginalny humor - na wzór twórczości Antoniego Słonimskiego czy Tuwima, a także krakowskiej „Piwnicy pod Baranami” oraz Teatru dla Dzieci.

Mimo tych zapowiedzi, na razie nie wiadomo, kiedy i czy te rozwiązania zostaną w ogóle wprowadzone. Zapytaliśmy o to Telewizję Polską, czekamy na odpowiedź.

Dołącz do dyskusji: Szefowa Teatru Telewizji odwołana ze stanowiska

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edi
Wyborcy Partii nie oglądają TVP Kultura a inteligencja przestała oglądać TVP w ogóle.
To dla kogo ten Teatr?
odpowiedź
User
Mara
Dla mnie
odpowiedź
User
Borat
Już dawno Robert Kwiatkowski stwierdził że teatr telewizji nie ma sensu bo tłuszczy to nie interesuje i jak zwykle miał rację.
odpowiedź