SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sześć razy więcej Polaków chce zaszczepić się na grypę

Odsetek osób planujących zaszczepić się na grypę w 2020 roku jest ponad sześciokrotnie wyższy niż odsetek Polaków, którzy zaszczepili się na nią w poprzednim sezonie grypowym - wynika z badania SW Research.

Article

1/3 przebadanych Polaków deklaruje, że przynajmniej raz zaszczepiła się przeciwko grypie w przeszłości. W 2020 roku planuje to zrobić 1/4 respondentów. Odmienne zamiary ma ponad połowa Polaków (52%), a 23% nie podjęło jeszcze decyzji odnośnie szczepienia.

W sezonie 2019/2020 na grypę zaszczepiło się nieco ponad 4% Polaków (dane: Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy).

Co trzeci rodzic planuje w tym roku zaszczepić na grypę swoje dziecko, a blisko co czwarty (24%) jeszcze waha się w tej sprawie.

- Odsetek osób planujących zaszczepienie się na grypę w tym roku jest ponad sześciokrotnie wyższy niż odsetek Polaków, którzy szczepili się na nią w zeszłym sezonie. Spodziewany tegoroczny wzrost wyszczepialności na grypę w polskim społeczeństwie może wynikać z faktu, że część objawów grypy i koronawirusa jest takich samych, a sama szczepionka na grypę może łagodzić przebieg infekcji SARS-CoV-2. Wpływ może mieć również obawa, że w przypadku zachorowania na grypę nie otrzyma się odpowiedniej opieki medycznej, ponieważ szpitale będą przepełnione pacjentami chorującymi na koronawirusa. Kolejne miesiące pokażą czy epidemia COVID-19 faktycznie przekonała Polaków do szczepienia się na grypę - stwierdził Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję SW Research w dniach 22-25 września 2020 r., metodą wywiadów on-line (CAWI), na panelu internetowym SW Panel. W badaniu zebrano 1006 ankiet z reprezentatywną próbą grupy Polaków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sześć razy więcej Polaków chce zaszczepić się na grypę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl