SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Szkło kontaktowe” kończy 15 lat. „Każdy może się pośmiać i zdystansować”

W piątek, 24 stycznia z okazji 15-lecia „Szkła kontaktowego” stacja TVN24 pokaże specjalne 2-godzinne wydanie programu. Jego gośćmi będą m.in. Mariusz Walter, Bożena Walter, Agata Młynarska i Krzysztof Miecugow. - Tutaj prowadzący nie pouczają, nie osądzają, nie wymagają aby zajmować konkretne stanowisko - mówi Wirtualnemedia.pl Dominika Sekielska, wydawca audycji.

Shutterstock.comArticle

„Szkło kontaktowe” to satyryczno-publicystyczny magazyn TVN24, którego pomysłodawcą jest Grzegorz Miecugow (dziennikarz zmarł w 2017 roku po ciężkiej chorobie). Formuła codziennej audycji polega na tym, że prowadzący wraz z komentatorem, najczęściej satyrykiem, w pewnej żartobliwej konwencji komentują prezentowane w materiałach i setkach tematy dnia, a ich dialogi przeplatane są telefonami od widzów. Na dole ekranu przeczytać można też sms-y nadesłane przez oglądających audycję.

- Program zajmuje się aktualnymi wydarzeniami i daje widzom szansę nabrania do nich dystansu. Tutaj prowadzący nie pouczają, nie osądzają, nie wymagają aby zajmować konkretne stanowisko, każdy może się po prostu pośmiać i zdystansować. Bezcenne są telefony, na żywo od widzów - to że każdy może zadzwonić i mówić co chce jest oczywiście pewnym ryzykiem ale również ogromną wartością - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Dominika Sekielska, wydawca audycji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Pierwszy wydanie „Szkła kontaktowego” zostało pokazane 25 stycznia 2005 roku. Poprowadził je Grzegorz Miecugow, któremu towarzyszył Krzysztof Daukszewicz. Aktualnie gospodarzami programu są Tomasz Sianecki, Wojciech Zimiński i Grzegorz Markowski.

Komentatorami programu w 15-letniej historii byli m.in. Kamil Dąbrowa, Ilona Łepkowska, Tomasz Jachimek, Krzysztof Daukszewicz, Marek Przybylik, Maria Czubaszek, Artur Andrus, Wojciech Zimiński, Grzegorz Markowski, Jerzy Iwaszkiewicz, Andrzej Poniedzielski, Robert Górski, Janusz Weiss,Maciej Łubieński, Krzysztof Miecugow, Katarzyna Kasia, Michał Kempa, Katarzyna Kwiatkowska, Henryk Sawka i Wojciech Fiedorczuk. Wielu z nich w tej roli występuje dotychczas.

Początkowo program miał 125 tys. widzów, w 2019 roku było to 604 tys.

W 2019 roku średnia widownia „Szkła kontaktowego” wyniosła 604 tys. widzów. Przełożyło się to na 5,26 proc. udziału stacji w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów i 1,27 proc. w grupie komercyjnej 16-49 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Względem 2018 roku cykl zyskał 35 tys. widzów - wówczas audycja gromadziła 569 tys. oglądających (odpowiednio 4,90 proc. i 1,38 proc. udziału). W 2005 roku, czyli w pierwszym roku nadawania „Szkło kontaktowe” śledziło 125 tys. widzów (1 proc. i 0,86 proc.). W ciągu 15 lat najwyższą widownię audycja gromadziła w 2016 roku - 673 tys. (5,55 proc. i 1,63 proc.)

- Taki imponujący jubileusz to oczywiście zasługa całego zespołu. Ludzi, których nie widać na antenie, którzy codziennie wybierają i przygotowują materiały video dla widzów i prezenterów, którzy starają się wciągnąć widzów do wspólnej zabawy, nawet kiedy jest poważnie i trudno silić się na dowcip oraz naszych szanownych prowadzących. Dopóki możemy się śmiać jesteśmy wolni - mówi nam Dominika Sekielska. - Mamy duże wsparcie i silne relacje z widzami. Wiemy że to co i jak robimy jest dla nich ważne, kiedy popełniamy błędy - mówią nam o tym i domagają się poprawy - dodaje.

Z analizy danych miesiąc po miesiącu wynika, że najwyższą widownię „Szkło kontaktowe” miało w styczniu 2017 roku - było to 775 tys. osób. Wszystkie miesiące z top 10 przypadają na 2017 rok (sześć pozycji) i 2017 (cztery lokaty).

Dominika Sekielska zdradza nam, ze na przestrzeni 15 lat w „Szkole kontaktowym” zmieniło się „wiele i niewiele”. - Przed wszystkim odszedł na zawsze Grzesiek Miecugow. Ta pustka po nim nigdy się nie zapełni, ale robimy wszystko żeby wokół niej życie kwitło. Stąd nowe osoby: Katarzyna Kasia zaproszona do nas po długich namowach przez Grzesia Markowskiego, Wojtek Fiedorczuk i Michał Kempa w swoim autorskim Szkle kontaktowym „Stażyści”, Katarzyna Kwiatkowska - komentuje.

Specjalne wydanie z okazji 15-lecia

W piątek, 24 stycznia 2020 roku o godz. 22.00 TVN24 pokaże specjalne 2-godzinne wydanie programu na żywo z publicznością.

- Na naszych urodzinach będą się bawić oprócz redaktorów „Szkła kontaktowego”: Marian Opania, Andrzej Poniedzielski, Eugeniusz Korin, Mariusz Walter, Bożena Walter, Wojtek Karolak, Agata Młynarska i Krzysztof Miecugow. Wojciech Zimiński wygłosi orędzie do narodu, nie zabraknie występów Krzysztofa Daukszewicza i Tomka Jachimka. Henryk Sawka narysuje, to co inni chcą powiedzieć a Katarzyna Kasia, Michał Kempa, Wojtek Fiedorczuk i pozostali redaktorzy „Szkła kontaktowego” przypomną najciekawsze chwile z 15 lat obecności programu w TVN24. Mamy też specjalne życzenia od przedstawicieli władz, nagrania zza kulis programu i to co widzowie lubią najbardziej, czyli wpadki podczas programów nadawanych na żywo - informuje biuro prasowe TVN Discovery Polska.

Redakcja „Szkła kontaktowego” nie planuje zmieniać formuły programu, która „jest święta” - Na szczęście jest ona na tyle obszerna, że mieści się w niej większość naszych pomysłów. W przyszłości chcemy zamieszczać jeszcze więcej treści od widzów, pokazujemy w programie aktywności fanów z Facebooka i Twittera. „Szkło” to wynik zbiorowej pracy narodu, na tym polega fenomen programu. SMS-y, wpisy z mediów społecznościowych inspirują innych, mogą budzić emocje, być podziwiane i przejść od klasyki - informuje nasza rozmówczyni. - Wkrótce w nowej roli zadebiutuje Tomasz Jachimek z bratem - trochę realizujemy program „Rodzina na swoim” - śmieje się Dominika Sekielska.

„Szkło kontaktowe” w hołdzie dla Marii Czubaszek od 2016 roku realizuje cykl „Każdy zwierz ma swój Czubaszek”, w którym raz w tygodniu (w niedziele) prezentowany jest widzom zwierzak do adopcji. - W sumie pokazaliśmy ok. 170 zwierząt. Wiele z nich znalazło domy dzięki wodzom „Szkła kontaktowego”, którzy zdecydowali się na adopcję.  Często są to zwierzęta, niemłode i z trudnymi życiorysami. Za tę działalność otrzymaliśmy dwie nagrody: od burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego i miesięcznika „Cztery łapy” - informuje wydawczyni.

Podczas wydania jubileuszowego wśród gości programu będą przedstawicielki fundacji, z którymi „Szkło kontaktowe” współpracuje. - Z tej działalności jesteśmy bardzo dumni, bo ona realnie wpływa na los zwierząt. Czasem pies spędza 10 lat w schronisku i dopiero po emisji jego historii w „Szkle kontaktowym” znajduje się ktoś kto daje mu dom. Zdarzyło się, że pewna para jechała po psa aż z Niemiec. To są naprawdę ważne rzeczy - komentuje nam Sekielska.

Udział TVN24 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2019 roku wyniósł 4,47 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Szkło kontaktowe” kończy 15 lat. „Każdy może się pośmiać i zdystansować”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ack
Formuła przypominająca wyśmiewane przed laty audycje pewnego radia katolickiego. A wraz z zestarzeniem się widzów w tej chwili zupełnie przypomina moherową audycję i poziomem i mentalnością.
odpowiedź
User
Rob
Jak to pośmiać się? Przecież to zupełnie nieśmieszne. Poziom humoru gości żenujący. Czasem celne komentarze widzów na pasku.
odpowiedź
User
Marek34
Miałem okazję kilka razy oglądnąć ten program i muszę przyznać że jest zbyt tendencyjny. Gdybym nie znał realiów to odnoszę wrażenie że nic w Polsce się nie zmieniło. Sposób prezentowania świata jest postrzegany jakby w 2015 roku władza w Polsce nadal należała do PO i nadal jest wszystko w początku tylko ci "niedobrzy" Polacy zrobili nam na złość i wybrali inną władzę. Czy można się pośmiać, raczej nie bo cenzurę widać na każdym kroku w "szkle kontaktowym". Wystarczy że ktoś się dodzwoni i ma inne zdanie to już jest wyciszany. Wbrew pozorom konkurencyjne "W tyle wizji" w TVP Info jest o wiele lepsze gdyż prowadzący są bardziej na luzie a widzowie którzy się dodzwonią mają swobodę wypowiedzi.
odpowiedź