SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Klienci T-Mobile będą korzystali z internetu stacjonarnego na światłowodach Orange, telekomy kończą negocjacje

Orange Polska i T-Mobile Polska kończą negocjacje dotyczące korzystania przez tego drugiego operatora z sieci światłowodowej należącej do pierwszego. Podpisanie umowy zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

Article

W komunikacie giełdowym Orange Polska poinformował, że negocjacje z T-Mobile Polska jeszcze się toczą, ale na 23 lipca zaplanowano już podpisanie umowy. Transakcja wymaga jeszcze pozytywnej opinii rady nadzorczej Orange Polska.

Telekomy podjęły rozmowy w grudniu ub.r. Szykują się do współpracy, w ramach której klienci T-Mobile Polska będą mogli korzystać z sieci światłowodowej Orange Polska służącej do szerokopasmowego internetu stacjonarnego. Według wstępnych założeń T-Mobile miał przekazywać Orange trzy rodzaje opłat: wstępną za dostęp do budynków wielorodzinnych zamieszkałych przez klientów indywidualnych, miesięczną za dostęp szerokopasmowy za każdego aktywnego klienta oraz instalacyjną za przyłączenie każdego łącza szerokopasmowego.

Początkowo negocjacje miały potrwać do czerwca, pod koniec zeszłego miesiąca poinformowano o przedłużeniu ich.

W pierwszym kwartale br. Orange Polska zanotował 2,71 mld zł przychodów (po spadku o 1,8 proc. w skali roku), 674 mln zł zysku EBITDA i 50 mln zł straty netto. Liczba użytkowników usług mobilnych operatora wyniosła 14,36 miliona.

Na koniec marca br. T-Mobile Polska miał 10,51 mln klientów, w tym 6,99 mln abonentów (294 tys. więcej niż rok wcześniej). W pierwszym kwartale operator zanotował spadek wpływów o 0,2 proc. oraz skorygowanego zysku EBITDA o 7 proc. (do czego przyczynił się głównie brak opłat za roaming w Unii Europejskiej).

T-Mobile Polska w ostatnim okresie wprowadził szereg usług opartych na szybkim internecie. Jesienią ub.r. pojawiła się oferta szerokopasmowego internetu domowego (osobno kosztującego 45 lub 55 zł miesięcznie), skierowana głównie do mieszkańców małych miast i wsi. Natomiast od maja ub.r. dostępna jest usługa Supernet Video z pakietami interntowymi obejmującymi nielimitowany dostęp do czołowych serwisów wideo.

Z kolei Orange Polska na łączach światłowodowych oprócz szerokopasmowego internetu dostarcza usługę Orange TV. W minionym tygodniu telekom poinformował, że liczba jej użytkowników przekroczyła 900 tys. Jesienią ub.r. w tej ofercie pojawiły się Netflix oraz kanał Eleven Sports w jakości 4K, a w połowie czerwca br. - kanał TVP 4K, w którym transmitowano piłkarskie mistrzostwa świata.

T-Mobile szykuje się na konkurencję z Plusem i Netią?

Współpraca Orange i T-Mobile w zakresie sieci światłowodowej będzie kolejną istotną zmianą na rynku internetu stacjonarnego. W maju br. grupa Cyfrowy Polsat, do której należy m.in. sieć Plus, po uzyskaniu zgody UOKiK-u przejęła Netię. Za 66 proc. jej akcji zapłaciła - wspólnie ze spółką Karswell należącą do Zygmunta Solorza - 1,28 mld zł.

W czerwcu usługi Netii (przede wszystkim internet stacjonarny i telewizja kablowa) zostały włączone do oferty Cyfrowego Polsatu. Zmieniły się też władze przejętej spółki: odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa przejął Wojciech Pytel, członek zarządu spółki reprezentujący Cyfrowy Polsat. Natomiast z radą nadzorczą pożegnał się Mirosław Godlewski (w przeszłości prezes Netii), a powołani do niej zostali Justyna Kulka (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotr Żak (syn Zygmunta Solorza) i Maciej Szwarc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Klienci T-Mobile będą korzystali z internetu stacjonarnego na światłowodach Orange, telekomy kończą negocjacje

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Na t-mobile lepiej uważać. I od nich jak najdalej!
10 11
odpowiedź
User
Witell
Z mojej perspektywy to tylko poszerzy oferte TM i odbiorców. Ich współpraca idzie w dobrą strone
10 8
odpowiedź