SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

T-Mobile Polska dołączy do operatorów z dopłatami do roamingu w UE (lista)

T-Mobile Polska potwierdził, że złożył w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wniosek o zgodę na wprowadzenie dopłat w roamingu na terenie Unii Europejskiej i spodziewa się niebawem pozytywnej odpowiedzi regulatora. Będzie ona oznaczała, że wszyscy najwięksi operatorzy mobilni w Polsce będą mogli pobierać dodatkowe opłaty w roamingu, a na pełnej liście przekazanej nam przez UKE jest w sumie 11 takich telekomów.

 

Article

Złożenie do UKE wniosku o wprowadzenie dodatkowych opłat do roamingu na terenie krajów UE, który od połowy ub.r. podlega zasadzie Roam Like At Home (RLAH) Andreas Maierhofer, szef T-Mobile Polska potwierdził podczas konferencji prasowej w Warszawie poświęconej kwartalnym wynikom finansowym operatora.

Tani roaming uderza w T-Mobile

- Złożyliśmy u regulatora prośbę o zgodę na wprowadzenie dodatkowych opłat roamingowych - przyznał Andreas Maierhofer. – Teraz czekamy na zatwierdzenie wniosku i spodziewamy się, że nastąpi to w najbliższym czasie. Wówczas zastosujemy dopłaty do roamingu.

Maierhofer wyjaśnił, że w Polsce taryfy za usługi telekomunikacyjne są na tle Europy stosunkowo niskie, dlatego unijne przepisy likwidujące dodatkowe opłaty roamingowe dla operatorów na naszym rynku oznaczają konieczność poszukiwania równowagi pomiędzy wpływami a niezbędnymi inwestycjami. Szef T-Mobile Polska podkreślił, że w I kwartale br. EBITDA operatora była niższa rok do roku o 4 proc., na co wpływ miało m.in. 37 mln zł kosztów stosowania zasady RLAH.

- Wprowadzenie dodatkowych opłat roamingowych pozwoli nieco zredukować straty, jednak w żadnym wypadku w pełni ich nie zrekompensuje – podkreślił zdecydowanie Maierhofer.

11 telekomów z dopłatami

T-Mobile Polska może oczekiwać, że UKE przychyli się do jego wniosku o wprowadzenie dopłat roamingowych, bowiem wcześniej regulator wyraził zgodę na to w wypadku innych największych operatorów działających na polskim rynku – Play, Plusa i Orange. Ten ostatni telekom zgodę UKE otrzymał niedawno, w połowie kwietnia br.

Oprócz tego od połowy ub.r. wnioski związane z dopłatami złożyli także mniejsi operatorzy, a w większości wypadków UKE uznał ich żądania za uzasadnione ekonomicznie.

Na prośbę serwisu Wirtualnemedia.pl UKE dostarczył nam pełną listę operatorów którzy do tej pory otrzymali zgody na wprowadzenie dopłat w roamingu na terenie UE. W zestawieniu znalazły się także maksymalne stawki netto usług ustalone przez regulatora.

Na liście (nie obejmującej oczekującego na decyzję T-Mobile Polska) znalazło się w sumie 11 telekomów. Najwyższą kwotę dopłaty za minutę połączenia wykonanego w roamingu w UE otrzymał operator Virgin Mobile Polska – 0,21 zł netto. Najwięcej, bo 5 telekomów otrzymało zgodę na dopłatę w wysokości 0,13 zł, ogólnie w zestawieniu rysuje się tendencja, że im większy operator tym niższa kwota przyznanych przez UKE maksymalnych dopłat.

Zgoda regulatora na wprowadzenie dopłat roamingowych nie oznacza że operatorzy skorzystają w pełni z takiej możliwości. Na razie największe telekomy z prawem do dopłat nie zdradziły związanych z nimi planów. Jedynie jesienią ub.r. Play oraz Plus zapowiedzieli zastosowanie dodatkowych kosztów roamingu w wypadku osób nadużywających zasady RLAH.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: T-Mobile Polska dołączy do operatorów z dopłatami do roamingu w UE (lista)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ada
uwielbiam Virgin, ich oferty, nigdy sie nie zawiodlam, nawet jak bylam gdzies za granica, korzystam glowie z planu miesiecznego i dotaje mnostwo internetu
8 8
odpowiedź