SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja i spółki o. Rydzyka dostały z tarczy antykryzysowej 903 tys. zł dopłat do pensji

W ub.r. powiązane z o. Tadeuszem Rydzykiem Fundacja Lux Veritatis (to nadawca Telewizji Trwam) oraz spółki Nasz Przyszłość i Bonum uzyskały łącznie 903,2 tys. zł dopłat do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Świadczenia wypłacano w ramach jednej z tzw. tarcz antykryzysowych.

Article

Według informacji przekazanych senatorowi Krzysztofowi Brejzie przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w maju ub.r. Fundacja Lux Veritatis uzyskała z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 335,7 tys. zł, natomiast w lipcu spółka Nasza Przyszłość otrzymała 27,7 tys. zł, a Bonum - 539,8 tys. zł.

Środki przyznano w ramach pierwszej z tzw. tarcz antykryzysowych uchwalonych w związku z wiosennym lockodownem wprowadzonym po wybuchu epidemii. Podmiotom, które na maksymalnie sześć miesięcy obniżyły pracownikom wynagrodzenia o 20 proc., z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dotowano połowę wypłacanych pensji (do poziomu średniego wynagrodzenia).

Krzysztof Brejza w ramach dostępu do informacji publicznej spytał o wsparcie państwowe dla wszystkich fundacji i spółek powiązanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem.

Według danych z Systemu Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej spółka Nasza Przyszłość od marca ub.r. otrzymała też 32,5 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a Fundacji Nasza Przyszłość umorzono 68,1 tys. zł składek pracowniczych na ZUS.

Natomiast żaden z podmiotów powiązanych z o. Tadeuszem Rydzykiem nie uzyskał częściowo bezzwrotnego kredytu z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. tarczy finansowej.

Media i marketing skorzystały z tarcz pomocowych

W kwietniu ub.r. wiele firm z sektora mediów i marketingu obniżyło na kilka miesięcy wynagrodzenie i wymiar pracy o 20 proc., żeby skorzystać z dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej. Zdecydowały się na to m.in. Agora, Grupa ZPR Media (równocześnie osobom na stanowiskach kierowniczych obniżono pensje o 20-40 proc.), Polska Press i Eurozet.

Notowana na giełdzie Agora w sprawozdaniu za trzy kwartały ub.r. podała, że uzyskała 13,5 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a na obniżeniu im pensji i wymiaru pracy o 20 proc. przez sześć miesięcy oszczędziła ok. 30 mln zł.

Firmy małej i średniej wielkości sięgnęły również po częściowo bezzwrotne kredyty z Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak analizowaliśmy pod koniec ub.r., z wydawców prasowych maksymalną kwotę 3,5 mln zł dostały Gremi Media (wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) i Garmond Press, a z wydawców internetowych najwięcej, 1,35 mln zł, uzyskał Filmweb.

Kredyty z PFR w ramach pierwszej tarczy finansowej otrzymało też ponad 30 znanych agencji marketingowych i kilkanaście agencji komunikacyjnych. Zdecydowanie najwięcej - 11,1 mln zł - dostały spółki z Havas Group.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundacja i spółki o. Rydzyka dostały z tarczy antykryzysowej 903 tys. zł dopłat do pensji

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karsten
Dla kogo, jak dla kogo, ale dla Rydzyka, kasa się zawsze znajdzie...
Pycha kroczy przed upadkiem...
odpowiedź
User
luft
I co z tego, że dostali. To są inni obywatele, innym powietrzem oddychają, nie są Polakami?
odpowiedź
User
antek
I co z tego, że dostali. To są inni obywatele, innym powietrzem oddychają, nie są Polakami?


A jak czytasz i widzisz "spółki Ojca Rydzka" to nie zapala się lampka, że ksiądz powinien zajmować się czymś innym niż tworzeniem, finansowaniem i rozwojem spółek?
odpowiedź