SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter
Z ostatniej chwili

O. Rydzyk przeprasza za słowa o grzechach i pokusach księży. „Spontanicznie wypowiedziane, inaczej zrozumiane”

- Zdaję sobie sprawę, iż moje spontanicznie wypowiedziane słowa zostały inaczej zrozumiane i boleśnie dotknęły wiele osób. Przepraszam, iż tak się stało - stwierdził w oświadczeniu dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Zapewnił, że respektuje decyzję papieża Franciszka dotyczącą byłego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

Article

- Chcę stanowczo oświadczyć, iż w słowach, które wypowiedziałem 5 grudnia 2020 r. przy okazji obchodów rocznicy założenia Radia Maryja nie było moją intencją ranienie kogokolwiek, a zwłaszcza osób, które jako małoletnie doświadczyły przestępstw seksualnych ze strony duchownych - zapewniał o. Tadeusz Rydzyk w oświadczeniu zamieszczonym we wtorek po południu w serwisie Radia Maryja.

- Tacy sprawcy, po rzetelnym dochodzeniu i udowodnieniu winni spotkać się ze stosowną karą - dodał.

O. Rydzyk: ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus?

W czasie sobotnich uroczystości o. Tadeusz Rydzyk poinformował, że otrzymał wiadomość od biskupa Edwarda Janiaka, który w październiku zrezygnował z zarządzania diecezję kaliską. Do Watykanu trafiły dwa zawiadomienia dotyczące ignorowania przez bpa Janiak sygnałów o przestępstwach pedofilii popełnianych przez podlegających mu księży. O. Rydzyk stwierdził, że bp Janiak zmaga się z chorobą nowotworową.

- To jest współczesny męczennik mediów. Media to zrobiły. Teraz zwłaszcza te filmy, te filmidła. Jeszcze nazywają to niektórzy „dokument”. To jest manipulacja, to nie jest żaden dokument. To jest oszczerstwo, dopóki mu nie udowodnią - stwierdził szef Radia Maryja.

- To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże - dodał.

Tę wypowiedź szeroko komentowano, pytani o nią byli politycy obozu rządzącego, zwłaszcza że w uroczystością urodzinowych Radia Maryja uczestniczyli m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a list od Andrzeja Dudy odczytał prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

O. Rydzyk: przepraszam, iż tak się stało

W oświadczeniu o. Tadeusz Rydzyk podkreślił, że „każdy niegodny czyn jest grzechem, a dopuszczający się go jest grzesznikiem, który nawróciwszy się, powinien prosić Boga o miłosierdzie”, jednocześnie „grzech seksualnego molestowania małoletnich jest przestępstwem, które winno być traktowane zgodnie ze wskazaniami Kościoła i procedurami prawa cywilnego”.

- Kocham Kościół, dlatego nie miałem zamiaru w żaden sposób rozmywać trawiącego go dramatu grzechu i przestępstwa pedofilii. Mówiąc to mam na myśli przede wszystkim ofiary tych czynów, będące przecież także dziećmi Kościoła - zapewnił redemptorysta.

Stwierdził, że nie miał zamiaru „krytykować ani tym bardziej podważać decyzji Ojca Świętego wobec toczącej się sprawy ks. bpa Edwarda Janiaka”. - W mojej wypowiedzi odnosiłem się do atmosfery medialnej, która ferując przedwczesne wyroki utrudnia właściwym organom rzeczowe zbadanie problemu, dogłębne wyjaśnienie jego przyczyn, aby ofiary mogły otrzymać niezbędne zadośćuczynienie, a Kościół - również zraniony takimi czynami - środki zaradcze na przyszłość - opisał.

- Zdaję sobie sprawę, iż moje spontanicznie wypowiedziane słowa zostały inaczej zrozumiane i boleśnie dotknęły wiele osób. Przepraszam, iż tak się stało. Nie było to moim zamiarem - zapewnił o. Tadeusz Rydzyk.

- Modlę się za osoby skrzywdzone i ich rodziny. Ta modlitwa jest i będzie obecna również na antenie Radia Maryja - dodał.

Radio Maryja jest nadawane od 8 grudnia 1991 roku. Według badania Radio Track od sierpnia do października br. rozgłośnia zanotowała 1,2 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 1,1 proc. rok wcześniej. Stacja jest emitowana przez Warszawską Prowincję Redemptorystów, ma status nadawcy społecznego.

Dołącz do dyskusji: O. Rydzyk przeprasza za słowa o grzechach i pokusach księży. „Spontanicznie wypowiedziane, inaczej zrozumiane”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anonim
No przeprosił, zdarza się coś bezsensownego powiedzieć. Nikt nie jest bezbłędny.
21 15
odpowiedź
User
Poliça
To nie są przeprosiny tylko kpina. Pomijam absolutny brak chrześcijańskiego przekazu tych pseudo-przeprosin, pomijam,że jest Adwent "jego moherowy kościól" nie stosuje sie już nawet do Ewangelii.
Pytanie moje jest co zrobi teraz papierowy prymas abp Wojciech Polak?
Bedzie Episkopat milczał jak zawsze, zamiecie pod dywan i zaświeci świece Caritas? Będą konsekwencje? Moglibymu nałożyć zakaz wypowiedzi na rok. Piękny prezent na Święta.
15 11
odpowiedź
User
Houk
Rydzykowi to możecie na puklerz skoczyć.

I tak rządzi ePiSkopatem Polskiego Kościoła Pedofilskiego.
8 2
odpowiedź