SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

O. Rydzyk: dziennikarstwo to powołanie jak kapłaństwo, media działają wg dyspozycji właścicieli

Media działają tak, jacy są dziennikarze. Działają też tak, jacy są właściciele, jakie wydają oni dyspozycje - powiedział w sobotę w Toruniu założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk. - Dziennikarstwo jak kapłaństwo jest odpowiedzią na prawdziwe powołanie - zaznaczył o. Rydzyk.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, prezes Fundacji Lux Veritatis (fot. PAP / Bartłomiej Zborowski)Article

Ojciec Tadeusz Rydzyk otwierając sympozjum "Oblicza przemian cywilizacyjnych" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przywołał słowa papieża-Polaka św. Jana Pawła II. Redemptorysta podkreślił, że Jan Paweł II dziennikarstwo porównywał do kapłaństwa, wskazując tę profesję, jako odpowiedź na prawdziwe powołanie.

- Dziennikarstwo jak kapłaństwo jest odpowiedzią na prawdziwe powołanie, powołanie do komunikowania. Komunikowania po to, aby dojść do jedności w prawdziwie i miłości - stwierdził założyciel Radia Maryja

- Niestety widzimy, że media różnie działają. Oczywiście działają tak, jacy są dziennikarze. Działają też tak, jacy są właściciele, jakie wydają oni dyspozycje. Widzimy, co się teraz dzieje" - wskazał o. Rydzyk.

W jego ocenie "to coś strasznego", że obecnie można np. nagrać kogoś, a później pod dane fragmenty podłożyć inny głos, inne słowa.

O. Rydzyk: dziennikarstwo to jest powołanie

- Wychowujmy człowieka - prawdy i miłości. Dziennikarstwo to jest powołanie - zwracał się do uczestników sympozjum redemptorysta.

 

Wśród prelegentów sympozjum znaleźli się m.in. metropolita częstochowski abp. Wacław Depo oraz dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Jolanta Hajdasz.

Duchowny w swoim wystąpieniu odnosił się do pojęcia prawdy, jako fundamentu nadziei. Hajdasz przedstawiła referat pt. "Media społecznościowe a wolność słowa".

- Na świecie stało się to oczywiste, niestety, że media społecznościowe mogą być w jakiś sposób cenzurowane. One same też mogą eliminować jakąś część wiedzy z przestrzeni publicznej, przez stosowanie różnego rodzaju narzędzi. Przykładem na to jest zablokowanie konta twitterowego byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. To było wydarzenie, które uzmysłowiło także w krajach, dla których wolność słowa zawsze była bardzo ważna, np. w Europie Zachodniej, jak wielką władzę oddano mediom społecznościowym - podkreśliła Hajdasz w rozmowie z PAP.

W jej ocenie cały świat czeka dyskusja o zakresie tej władzy, jak również regulacjach mających strukturyzować ten - coraz ważniejszy - segment mediów.

Pieniądze publiczne dla podmiotów o. Rydzyka

Pod koniec stycznia ub.r. podano, że w latach 2016-2020 Fundacja Lux Veritatis otrzymała 223,9 tys. zł w ramach czterech dotacji od podmiotów nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biuro senatora Krzysztofa Brejzy ujawniło że Ministerstwo Zdrowia w latach 2016-2020 zapłaciło fundacji Lux Veritatis 1,5 mln zł za usługi promocyjne w ramach programów dotyczących walki z chorobami nowotworowymi.

Natomiast według informacji uzyskanych przez posła Nowoczesnej Adama Szłapkę w ub.r. Fundacja Lux Veritatis uzyskała łącznie 413 tys. zł z dwóch ministerstw: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Spraw Zagranicznych za emisję spotów i inne publikacje.

Fundacja Lux Veritatis oraz spółki Nasz Przyszłość i Bonum w ub.r. w ramach jednej z tarcz antykryzysowych uzyskały też łącznie 903,2 tys. zł dopłat do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Ponadto w latach 2015-2020 Fundacja Lux Veritatis zanotowała 428,5 tys. zł przychodów od Lasów Państwowych, m.in. za działania w TV Trwam. Wielokrotnie niższe kwoty trafiły ze spółki do trzech innych podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem.

Fundacja Lux Veritatis oprócz nadawania Telewizji Trwam (dostępnej m.in. w naziemnej telewizji realizuje projekty geotermalne. W 2019 roku jej przychody zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, a zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Wpływy z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc. do 13,85 mln zł, a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie.

Dołącz do dyskusji: O. Rydzyk: dziennikarstwo to powołanie jak kapłaństwo, media działają wg dyspozycji właścicieli

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Tak jak nie bardzo wiemy co przed 1989 rokiem robił prof. Balcerowicz, tak kompletnie nie wiemy co przed 1989 rokiem robił o. Rydzyk. Może też popierał komunę i jej kolejne "reformy" polegające na ciągłych podwyżkach cen...
odpowiedź
User
kodym
o sobie mowi?
odpowiedź
User
Do pana Tadzia
Panie Tadziu, z tego co mi się wydaje to pan jest powołany do głoszenia Słowa Bożego, a nie do dziennikarstwa czy tym bardziej polityki. Celibat jest po to, żeby kapłan mógł się w całości oddać Bogu, więc pan też niech się odda w całości, bo patrząc na pana działalność można odnieść wrażenie, że bardziej pan się skupia na polityce i pomnażaniu majątku. A z kapłaństwem to nie ma nic wspólnego. Nie pozdrawiam i życzę, żeby pan stracił wszystko oprócz zdrowia i rodziny.
odpowiedź