SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W mailach Dworczyka SMS od o. Rydzyka do Morawieckiego z „pilną sprawą” dot. Parku Pamięci Narodowej

W kolejnych screenach domniemanych maili ze skrzynki Michała Dworczyka ujawniono SMS-a, który ojciec Tadeusz Rydzyk miał wysłać do premiera Mateusza Morawieckiego w pilnej sprawie. - Staram się nie dopuścić aby w rozliczeniu była np. faktura na 1,2 mln dla szkoły TR oraz wyeliminować inne wrażliwe kwestie - tłumaczył Dworczyk szefowi rządu.

W screenach, które serwis Poufnarozmowa.com zamieścił w piątek, widać zapis SMS-a od Tadeusza Rydzyka, który Mateusz Morawiecki miał przesłać Michałowi Dworczykowi 11 października 2018 roku.

- Panie Premierze, po naszej – wczoraj - rozmowie, miał zareagować min Dworczyk. Nic z tego. Chodzi o „park pamięci narodowej” ratowanie Żydów i Ukraińcy. TO jest pilne - czytamy w SMS-ie.

Tego samego dnia Michał Dworczyk miał odpisać Morawieckiemu, że zajmuje się tą sprawą „wśród innych pożarów”. - Twoją decyzję w tej chwili opracowuje RCL (Rządowe Centrum Legislacji - przyp.) - będziesz ją miał dziś wieczorem do podpisu. Staram się nie dopuścić aby w rozliczeniu była np. faktura na 1,2 mln dla szkoły TR (Tadeusza Rydzyka, prawdopodobnie chodzi o Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - przyp.) oraz wyeliminować inne wrażliwe kwestie - czytamy w odpowiedzi od Dworczyka.

Fundacja Lux Veritatis dostała 8 mln zł z rezerwy budżetowej na Park Pamięci Narodowej

Budowę Parku Pamięci Narodowej ojciec Tadeusz Rydzyk zapowiedział w 2017 roku. Park składa się tablic z wyrytymi nazwiskami Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów.

Na uroczystym otwarciu parku w sierpniu ub.r. obecni byli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki, podczas mszy otrzymali symboliczne orły „za odwagę wspierania Polaków i katolików” (takie pamiątki dostali też m.in. ministrowie Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz prezes Lotosu Paweł Majewski).

- Dziękujemy za tę zmianę, która następuje. Za tę dobrą zmianę - podkreślił Tadeusz Rydzyk.

Według ustaleń OKO.press budowa Parku Pamięci Narodowej kosztowała 17,7 mln zł. W październiku 2018 roku Mateusz Morawiecki przyznał na ten cel Fundacji Lux Veritatis 5 mln zł z rezerwy budżetowej, a wiosną 2019 roku - 3 mln zł. Przygotowanie parku wsparli też dotacjami m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (300 tys. zł), Fundacja KGHM (200 tys. zł) i Jastrzębska Spółka Węglowa (200 tys. zł).

Szereg zleceń i dotacji państwowych dla podmiotów o. Rydzyka

Na początku kwietnia br. portal OKO.Press opublikował własne wyliczenia, z których wynika, że w ciągu pięciu ostatnich lat podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzymały z państwowych pieniędzy ponad 325 mln zł. W latach 2015-2020 Fundacja Lux Veritatis zanotowała też 428,5 tys. zł przychodów od Lasów Państwowych, m.in. na działania w TV Trwam.

Wiele danych o grantach od poszczególnych instytucji dla podmiotów związanych z o. Rydzykiem uzyskano w ramach interpelacji poselskich. Przykładowo w latach 2016-2021 Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uzyskała od Ministerstwa Spraw Zagranicznych 1,62 mln zł dotacji, a Fundacja Lux Veritatis nadająca Telewizję Trwam - 718 tys. zł.

W ub.r. przychody Fundacji Lux Veritatis z darowizn wzrosły o 10,4 proc. do 33,92 mln zł, a z Telewizji Trwam zmalały o 14,4 proc. do 11,86 mln zł. Głównie dzięki 22,2 mln zł wpływów z ugody sądowej fundacja osiągnęła 18,62 mln zł zysku netto, to jej najlepszy wynik od 5 lat.

Dołącz do dyskusji: W mailach Dworczyka SMS od o. Rydzyka do Morawieckiego z „pilną sprawą” dot. Parku Pamięci Narodowej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
OJakub
No cóż, "dzieła" kosztują :-)
odpowiedź
User
wrak aneksu do raportu
Partia i Sekciarstwo.
Dla niektórych jeden guru to za mało, jeden Bóg nie da rady, trzeba ich pomnażać.
odpowiedź
User
Ten Sam Wojtek 1
Czy WM informowały o powstaniu PPM? W końcu park leży przy siedzibie Akademii, która kształci dziennikarzy. Gdzie informacja o przekształceniu szkoły w akademię. W końcu to tematy z branży medialnej1

Ale do kogo ja to mówię...
odpowiedź