SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Talibowie zlikwidowali 43 proc. mediów

Odkąd talibowie powrócili do władzy w Afganistanie w połowie sierpnia br., 43 proc. mediów w tym kraju zostało zamkniętych - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania, przeprowadzonego przez organizację Reporterzy bez Granic (RSF) wraz ze Stowarzyszeniem Niezależnych Dziennikarzy Afganistanu (AJIA).

Według raportu zamykanie mediów przez talibów spowodowało, że 60 proc. afgańskich dziennikarzy i większość afgańskich dziennikarek straciło pracę.

"Spośród 543 mediów zarejestrowanych na początku lata, pod koniec listopada 2021 r. tylko 312 nadal funkcjonowało. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy zniknęło 43 proc. afgańskich środków masowego przekazu" - wskazano w badaniu.

"Zniknęły zatem cztery z 10 mediów, a 60 proc. dziennikarzy i współpracowników medialnych jest teraz pozbawionych pracy" - napisano w raporcie i podkreślono, że najbardziej dotknięte są kobiety; pracę w mediach straciło 84 proc. zatrudnionych tam kobiet.

RSF i AJIA precyzują, że dane te zostały obliczone na podstawie spisu liczby mediów i dziennikarzy, działających przed przejęciem władzy przez talibów. "W ciągu kolejnych czterech miesięcy większość prowincji Afganistanu miała co najmniej 10 prywatnych mediów. Teraz niektóre regiony są praktycznie pozbawione lokalnych mediów" - oceniono.

Region Kabulu, gdzie koncentracja redakcji była największa, stracił ponad połowę swoich mediów (51 proc.): na 148 środków masowego przekazu zarejestrowanych przed połową sierpnia 72 działało pod koniec listopada.

W konsekwencji z 10 790 osób pracujących w afgańskich redakcjach (w tym 2490 kobiet) na początku sierpnia "tylko 4360 nadal pracowało w czasie badania (3950 mężczyzn i 410 kobiet)". Z tej liczby ponad cztery na pięć kobiet zajmujących się mediami straciło pracę. A w 15 z 34 prowincji Afganistanu nie ma już pracujących kobiet" - zaznaczono w badaniu.

RSF i AJIA alarmują, że afgańscy dziennikarze muszą teraz przestrzegać "11 zasad dziennikarstwa" oraz stosować się do "zarządzenia dobrem i zakazu zła” - tekstów uchwalonych przez rząd talibów. To oznacza, że aby móc podjąć jakikolwiek temat, dziennikarze muszą najpierw poinformować ministerstwo nadzoru oraz uzyskać zezwolenie na jego zrealizowanie.

Dołącz do dyskusji: Talibowie zlikwidowali 43 proc. mediów

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Demokracja wprowadzana siłą
Można? :)

Żartuję oczywiście. Ale tak uczciwie na to patrząc to większość mediów w Afganistanie to była wydmuszka stworzona przez organizacje międzynarodowe jako podpórka dla przyszłego społeczeństwa obywatelskiego. By czytać gazetę czy nawet rozumieć coś z telewizyjnego serwisu to najpierw trzeba nauczyć się czytać. Także póki co pisali i tak sami dla siebie. 1% który tam cokolwiek składa literki to głównie po to by kumać kuć Koran.
odpowiedź
User
Renata
A dlaczego ludzie na ulicach nie walczą w obronie wolności mediów w Afganistanie? Tam są realnie zagrożone bo tu w Polsce wystarczy by Discovery znalazło chętnego z EOG i po kłopocie, nie trzeba przyklejać do tego mordy KODu i walki o nic.
odpowiedź
User
Renata
A dlaczego ludzie na ulicach nie walczą w obronie wolności mediów w Afganistanie? Tam są realnie zagrożone bo tu w Polsce wystarczy by Discovery znalazło chętnego z EOG i po kłopocie, nie trzeba przyklejać do tego twarzy KODu i walki o nic.
odpowiedź