SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Taśmy Amber Gold” w TVP1 i TVP Info, po filmie dyskusja w studiu

W środę, 13 stycznia, o godz. 20.35 TVP1 i TVP Info wyemitują premierowo dokument Sylwestra Latkowskiego „Taśmy Amber Gold. Układ Trójmiejski nie umiera nigdy”. - To nie jest film polityczny: będzie w nim sporo i o poprzednich i obecnych służbach, bo opisywany układ jest ponadczasowy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Latkowski.

Sylwester Latkowski podczas realizacjijednego ze swych dokumentów Fot. Archiwum prywatne S. LatkowskiegoArticle

Dzisiaj o godz. 20.35 TVP1 i TVP Info wyemitują premierowo dokument Sylwestra Latkowskiego „Taśmy Amber Gold. Układ Trójmiejski nie umiera nigdy”. Po projekcji filmu TVP wyemituje też dyskusję w studiu, w której uczestniczyć będą m.in. autor filmu, dziennikarze i publicyści. Poprowadzi ją Michał Adamczyk.

Sylwester Latkowski Trójmiasto nazywa „małą Sycylią”. - Tutaj świat przestępczy krzyżuje się z polityką, władzą samorządową, policją, służbami specjalnymi, prokuratorami i sędziami, wielkim i małym biznesem. Od lat pilnują, by nie wkradł się tutaj chaos. Wszystko dzieje się po cichu - tak opisuje film Telewizja Polska. W dokumencie Sylwester Latkowski przedstawia swoje dziennikarskie śledztwo, które prowadził przez osiem lat, zaprezentuje też nieznane dotąd nagrania.

 

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Sylwester Latkowski na początku grudnia mówił, że miał pełną swobodę ze strony Telewizji Polskiej przy przygotowywaniu swojego dokumentu. - Zapewniam, że nikt z telewizji jeszcze nie widział dokumentu, mam zupełną wolność dziennikarską przy jego przygotowywaniu. Obiecał mi ją Jacek Kurski i dotrzymał słowa, zresztą po raz drugi, gdyż tak samo było podczas pracy nad moim poprzednim filmem – „Nic się nie stało” - stwierdził Latkowski. - Cieszę się, że mam możliwość opisywania pewnych tematów, ale robię to zawsze na własną rękę i "w poprzek" politycznym oczekiwaniom. Film o Amber Gold chciałem zrobić już bardzo dawno - dodał.

"To nie film polityczny"

Dzień przed premierą „Taśm Amber Gold” Latkowski podkreśla, że nie zrobił filmu politycznego. - Jeżeli ktoś oczekuje, że ja tym filmem będę uderzał w poprzednie służby czy prokuraturę, to jest  w błędzie, bo opisuję zarówno obecne, jak  i poprzednie służby. To jest film o układzie panującym w Trójmieście, a on - jak wskazuje tytuł - jest ponadczasowy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl.

Latkowski wskazuje też, dlaczego jego zdaniem będzie to ważny dokument: - Po raz pierwszy osoby, które pełnią konkretne stanowiska, mówią przed kamerą, że „układ Trójmiejski” to wcale nie jest teza publicystyczna, on istnieje naprawdę i jest groźny.

Dziennikarz mówi nam, że podczas pracy nad filmem i kręcenia zdjęć w Trójmieście nieustannie czuł się zagrożony. - Wjeżdżałem do Gdańska i włączałem nagrywanie, żeby zarejestrować ewentualną prowokację czy zagrożenie. Takich sytuacji miałem mnóstwo - podkreśla.

„Taśmy Amber Gold” od wielu tygodni są już zapowiadane przez TVP, m.in. w niektórych wydaniach programów informacyjnych. Pierwotnie dokument miał zostać pokazany w drugiej połowie grudnia, ostatecznie zdecydowano o przesunięciu premiery na styczeń. Jacek Kurski poinformował też, że 20 stycznia TVP1 o godz. 20:30 pokaże film Ewy Stankiewicz „Stan zagrożenia” o katastrofie smoleńskiej.

Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu ub.r. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 250 956 osób, a udział w rynku oglądalności - 3,6 proc. Z kolei średni dobowy udział TVP1 w tym samym czasie względem grudnia 2019 roku zwiększył się o 4,05 proc. i wyniósł 10,02 proc.

Dołącz do dyskusji: „Taśmy Amber Gold” w TVP1 i TVP Info, po filmie dyskusja w studiu

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
"Zapewniam, że nikt z telewizji jeszcze nie widział dokumentu, mam zupełną wolność dziennikarską przy jego przygotowywaniu."

Wszystko to zasługa naszego prezesa i nie jest prawdą, że nad łóżkami dach przeciekał! Szczególnie, że prawie nie padało!
Łubudubu łubudubu niech nam żyje prezes!
odpowiedź
User
Łukasz
Merytorycznej zawartości w poprzednim filmie Latkowskiego było jak na lekarstwo. Zamiast tego plotki, pomówienia i żenujący komentarz twórcy po emisji tego „dokumentu”. Panie Latkowski, sam Pan oglądaj swoje najnowsze dzieło. Ja pójdę na spacer z dziećmi lepić bałwana.
odpowiedź
User
Kleofas
No, ale weź się przyznaj. No weź się przyznaj.
odpowiedź