SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Tauron przechodzi na blockchain. Koniec umów w formie papierowej

Grupa Tauron, dostawca energii rozpoczęła wdrażanie u siebie technologii blockchain. Rozwiązanie ma wyeliminować między innymi korzystanie z umów z klientami w formie papierowej, a także zapewnić bezpieczny obieg dokumentów dotyczących użytkowników.

Article

Grupa Tauron poinformowała, że jako pierwsza firma energetyczna w Polsce przechodzi na blockchain, co pozwoli docelowo na wyeliminowanie konieczności przesyłania umów w formie papierowej.

Technologia wdrażana w Tauronie ma umożliwiać zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów w sieci blockchain, wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.

Czytaj także: Tauron szuka agencji od analityki marketingu internetowego

Bezpieczeństwo dokumentów

System oparty na blockchain stanowi bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. Tauron zaznacza, że w odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych technologia wdrażana w tej firmie nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a kompletne dokumenty.

W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, całkowicie uniemożliwiając niepowołane usunięcia bądź modyfikacje. Dokument zapisany w takiej strukturze może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.

–  Klienci Taurona otrzymają stały dostęp do swoich umów, wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami - wyjaśnia w komunikacie Patryk Demski, wiceprezes zarządu Grupy Tauron ds. strategii i rozwoju. - Dodatkowo, istnieje też możliwość umieszczania w repozytorium blockchain dokumentów publicznych, takich jak regulaminy, taryfy czy cenniki. Po raz pierwszy w  Tauronie przetestowaliśmy to rozwiązanie już w kwietniu 2020 roku. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa.

Według firmy pilotaż narzędzia umożliwił weryfikację działania technologii i mechanizmów oprogramowania, a także pozwolił ocenić czy rozwiązanie jest wystarczająco przyjazne dla klientów. Rozwiązanie zostało przygotowane przez ekspertów Tauronai firmy Billon Digital Services.

– Głównym celem wdrożenia technologii blockchain jest odejście od wysyłania papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami – zaznacza Daniel Gryt, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Grupie Tauron. - Stworzony protokół blockchain jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co umożliwia rezygnację z przesyłania umów pocztą, to pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie. To rozwiązanie pokazuje, że Tauron pozostaje liderem rozwiązań proklienckich w Polsce.

Czytaj także: Meta chce głębokiej kompatybilności z technologią blockchain

Dołącz do dyskusji: Grupa Tauron przechodzi na blockchain. Koniec umów w formie papierowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl