SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tauron kupił farmy wiatrowe w północnej Polsce za 137 mln euro

Firma energetyczna Tauron kupiła za 137 mln euro nabyła pięć farm wiatrowych w północnej Polsce o łącznej mocy 180 MW. Dzięki inwestycji, Grupa niemal podwoi moce zainstalowane w technologii wiatrowej.

Article

Umowa dotycząca przejęcia farm została podpisana we wtorek w Hamburgu z firmą in.ventus. Jak podaje spółka, to pierwsza istotna inwestycja wpisująca się w założenia Zielonego Zwrotu Taurona

- Zakup farm wiatrowych przez Tauron wpisuje się  w projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Jest to realizacja przyjętego przez spółkę nowego kierunku zielonej polityki - mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Farmy wiatrowe zakupione przez Tauron to: Śniatowo - 16 turbin o łącznej mocy 32 MW, Mogilno - 17 turbin o łącznej mocy 34 MW,  Inowrocław - 16 turbin o łącznej mocy 32 MW,  Dobrzyń - 17 turbin o łącznej mocy 34 MW i Gołdap - 16 turbin o łącznej mocy to 48 MW. Wszystkie są podłączone do sieci wysokiego lub średniego napięcia.

Milowy krok w realizacji strategii

- Nasz „Zielony Zwrot” nabiera tempa. Inwestycja w farmy wiatrowe to milowy krok w realizacji naszych celów strategicznych, czyli zwiększenia do ponad 65 proc. udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym i redukcji emisji CO2 o 50 procent w perspektywie 2030 roku – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. – Zakup farm wiatrowych należących do in.ventus to okazja nabycia aktywów w obszarze, w którym możliwości akwizycyjne są ograniczone – dodaje prezes Taurona.

Wynegocjowana cena nabycia pięciu farm wiatrowych wynosi około 137 mln euro. Kwota ta będzie podlegać korektom wynikającym z modelu współpracy obu stron. Nabycie farm ma nastąpić za pośrednictwem specjalnie powołanych do tego celu spółek celowych poprzez podwyższenie ich kapitału.

Farmy są zlokalizowane na korzystnych terenach pod względem wietrzności, a ich stan techniczny i udokumentowana produktywność pozwalają na osiąganie przewidywalnych przychodów w przyszłości.

W związku z transakcją Hamburg Commercial Bank wycofa powództwa wobec spółki Tauron Sprzedaż. Możliwe będzie również zakończenie postępowań toczących się z powództwa spółek należących do grupy in.ventus przeciwko spółkom Grupy Tauron.

Po przejęciu łączna moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych Grupy Tauron wyniesie 380,75 MW. Całkowita moc zainstalowana z OZE zwiększy się natomiast do poziomu 619 MW.

Zielony Zwrot Taurona

Ogłoszone w maju zaktualizowane kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy Tauron. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy Tauron o ponad 20 proc. do 2025 r. oraz o ponad 50 proc. do roku 2030 r. wobec 2018 roku.

Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy Tauron do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r.

Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 roku oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tauron kupił farmy wiatrowe w północnej Polsce za 137 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl