SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tauron ostrzega klientów po sygnałach o wycieku danych. „Mogły zostać ściągnięte nagrania rozmów”

Tauron Polska Energia ostrzega, że od dwóch podmiotów obsługujących firmę mogły zostać przejęte treści zawierające dane osobowe klientów, m.in. nagrania rozmów z konsultantami. - Natychmiast przystąpiliśmy do działań, których celem jest przede wszystkim zabezpieczenie interesu naszych klientów - zapewnia państwowy koncern.

Article

- Otrzymaliśmy zgłoszenie o możliwości nieuprawnionego dostępu do danych osobowych naszych klientów znajdujących się w infrastrukturze technicznej partnerów zewnętrznych współpracujących z TAURONEM. Zgodnie z obowiązującymi w TAURON procedurami natychmiast przystąpiliśmy do działań, których celem jest przede wszystkim zabezpieczenie interesu naszych klientów - informuje spółka w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Wylicza, że nieuprawnione osoby mogły wejść w posiadanie „rozmów telefonicznych niektórych naszych klientów, a przez to także danych osobowych obejmujących m.in. imię i nazwisko, datę urodzenia, adres punktu poboru energii, numer telefonu, adres e-mail, a w przypadku niektórych osób, także numer PESEL”.

Możliwy wyciek u dwóch firm obsługujących Tauron

Tauron zapewnia, że poinformował o tej sytuacji prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i właściwe organy ścigania, a także wydał „dyspozycję o zamknięciu serwerów” oraz wstrzymał „w odpowiednim zakresie kontaktowanie się z klientami w sprawie oferowania im produktów i usług”.

Rzeczniczka firmy przekazała serwisowi Niebezpiecznik, że sytuacja dotyczy dwóch obsługujących ją spółek. Tauron nie podaje, dane ilu klientów są przetwarzane przez te spółki.

- Na bieżąco monitorujemy sytuację oraz przygotowujemy audyt dotyczący przyczyn wystąpienia tego incydentu - podkreślił Tauron. Po uzyskaniu dalszych informacji o szczegółach zdarzenia, przedstawimy dodatkowe wyjaśnienia i dane - zapowiedział.

- Bardzo przepraszamy za tę sytuację, która miała miejsce, mimo stosowanych przez nas zabezpieczeń - zapewniła firma.

Co grozi klientom Taurona w przypadku wycieku danych

Tauron w komunikacie dla klientów zwrócił uwagę, że nie niektóre firmy i instytucje pozwalają przez internet lub telefonicznie - przy podaniu tylko podstawowych danych osobowych, a bez okazywania dowodu tożsamości - wziąć kredyt, kupić usługę telewizji kablowej, dostęp do internetu czy usługę telefoniczną.

Natomiast niektóre samorządy, inne instytucje administracji publicznej i placówki medyczne udostępniają część swoich usług, identyfikując użytkowników tylko po numerach PESEL.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Firma wyliczyła klientom, że możliwy wyciek danych może doprowadzić do:
„- uzyskania przez osoby trzecie kredytów na Twoją szkodę,
- powstania zadłużenia, w przypadku nieopłacania przez Ciebie usług nabytych przez nieuczciwe osoby,
- ograniczenia możliwości korzystania z praw obywatelskich i usług kierowanych do ogółu obywateli (np. głosowania w ramach budżetu obywatelskiego, internetowej rejestracji wizyt w urzędach),
- uzyskania przez osoby trzecie dostępu do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz danych o stanie zdrowia,
- uzyskania przez osoby trzecie dostępu do środków finansowych zgromadzonych na Twoich prywatnych kontach bankowych.”

Tauron ma 5,4 mln klientów indywidualnych

Tauron Polska Energia zajmuje się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej oraz dystrybucją gazu ziemnego. Na koniec ub.r. firma miała 5,59 mln klientów, z czego 5,39 mln klientów z 5,01 mln gospodarstw domowych w segmencie masowym, którym w ub.r. sprzedano łącznie 12 TWh energii elektrycznej.

Firma miała też 1 tys. klientów strategicznych (w ub.r. sprzedała im 4,4 TWh energii) i 200 tys. odbiorców biznesowych (12,7 TWh energii w ub.r.). Dystrybuuje energię na obszarze ok. 57 tys. km kwadratowych, głównie w województwie śląskim, dolnośląskim, opolskim i małopolskim.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Tauron zanotowała 6,44 mld zł przychodów sprzedażowych i 850,5 mln zł zysku netto, a w całym ub.r. miała 20,37 mld zł wpływów i 2,49 mld zł straty netto.

Przy kursie akcji 3,25 zł kapitalizacja Taurona wynosi 5,69 mld zł. 30,06 proc. akcji firmy ma Skarb Państwa, a 10,39 proc. - państwowa spółka KGHM.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tauron ostrzega klientów po sygnałach o wycieku danych. „Mogły zostać ściągnięte nagrania rozmów”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AWA
To raczej Tauron powinien się obawiać, konsekwencji ze strony osób, których danych i dóbr nie uchronił!
4 0
odpowiedź
User
AWA
To raczej Tauron powinien się obawiać, konsekwencji ze strony osób, których danych i dóbr nie uchronił!
5 0
odpowiedź
User
Ela
Chyba należę do osób, którym skradziono dane. Nie wiem co robić. Przeprosiny Tauron mam gdzieś. Gdzie to zgłosić? Czekać aż ktoś weźmie kredyt na mnie?
0 0
odpowiedź