SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telefon ladowany z... kolana

Kanadyjscy i Amerykańscy naukowcy opracowali urządzenie, które potrafi czerpać energię generowaną przez poruszającego się człowieka, dokładnie z jego pracujących podczas stawiania kroków kolan.

Telefon ladowany z... kolana

Energii tej może być na tyle dużo, by nakładany na nogi gadżet mógł zasilać telefon komórkowy... i to więcej niż jeden, bo naukowcy cytowani w magazynie Science twierdzą, że generowana przez sprzęt energia jest wystarczająca do zasilania 10 komórek.

Sprzęt może znaleźć zastosowanie m.in. w wojsku, albo w protezach u pacjentów, którzy wymagają operacyjnej wymiany baterii. Wspomina się też o możliwości zasilania nie tylko tabunu komórek, ale i wymagających niewiele energii do działania komputerów przenośnych, sprzętu GPS czy telefonów satelitarnych.

W badaniach, z urządzeniami umieszczonymi na obu nogach człowiek poruszający się z prędkością około 3,5 km/h generował 5 W. Każde z urządzeń ważyło po 1,6 kg.

To już kolejny wynalazek próbujący wykorzystać energię ludzkiego ciała. Wcześniej, wspomina agencja Reuters, próbowano czerpać ją dzięki gadżetom instalowanym w butach, te jednak okazały się nieefektywne. Innym pomysłem był plecak z wbudowanym generatorem pracującym w ruchu. On jednak był za ciężki do noszenia. Nowość ma być rozwiązaniem pośrednim, odpowiednio lekkim i zapewniającym sporo energii.

Poniżej film magazynu New Scientist prezentujący urządzenie w pracy.

Źródło: Reuters - pclab.pl

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telefon ladowany z... kolana

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl