SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja HDTV nadchodzi

Telewizja High Definiton w Niemczech i Austrii

Kodowana telewizja premiere ma rozpocząć transmisję swoich pierwszych programów w formacie high-definition (HDTV) od 1 listopada 2005. Operator platformy płatnej TV z siedzibą w Monachium transmitować będzie programy HDTV na trzech kanałach dedykowanych imprezom sportowym, filmom i programom dokumentalnym. Programy nadawane będą w formacie cyfrowym z systemu satelitarnego ASTRA na 19.2° East. Do ogólnego porozumienia na ten temat doszło pomiędzy Premiere a SES ASTRA. W następnym etapie Premiere zamierza wprowadzić pakiet HDTV do sieci kablowych.

 W porównaniu ze standardami konwencjonanej telewizji, HDTV oferuje nieporównywalnie lepszą jakość obrazu, którą daje wysoka rozdzielczość, zapewnia ostre zdjęcia i głęboką saturację kolorów. "Nasi abonenci będą pod wrażeniem Premiere HDTV. Odkryją nowe wymiar TV", zadeklarował CEO Premiere, Dr Georg Kofler, na otwarciu wystawy IBC w Amsterdamie. Dodał: "Mając HDTV, fani kina i filmów dokumentalnych będą mogli wychwycić szczegóły, których do tej pory nie byli w stanie. Obraz jest ostrzejszy i czystrzy niż na DVD czy na ekranie kinowym. Dzięki Premiere HDTV kibice sportowi znajdą się jeszcze bliżej centrum akcji podczas oglądania telewizyjnej transmisji na żywo. Dynamiczne odtwarzanie obrazu wzmacnia wrażenie "bycia na miejscu".

 Wprowadzenie HDTV podkreśla rolę pioniera, jaką odgrywa Premiere na cyfrowym rynku w Niemczech. Premiere była pierwsza firmą niemiecką, która rozpoczęła transmisję wielkich wydarzeń sportowych w formacie HDTV; 2 lutego 2004 roku goście berlińskiego centrum Sony mogli oglądać bezpośrednią transmisję w formacie HDTV finałów ligii futbolu amerykańskiego (NFL) Pucharu Super Bowl. Natychmiast po tym udanym teście firma rozpoczęła przygotowania do wprowadzenia HDTV jako regularnej usługi. Obecnie trwają prace nad specyfikacją techniczną odbiorników HDTV dla Premiere. Materiał HDTV jest również ważnym elementem w biznesie wymagającym licencji. "Start HDTV na platformie Premiere przyspieszy rozwój cyfrowego rynku TV w Niemczech" powiedział Kofler. "Spodziewamy się, iż będzie głównym impulsem w ożywieniu rynku producentów sprzętu i odbiorników telewizyjnych." Marketing odbiorników HDTV do odbioru Premiere planowany jest na początek przedświątecznego sezonu handlowego w 2005 roku.

 Eksperci rynkowi spodziewają się, iż HDTV ruszy w Europie, a szczególnie w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii na dużą skalę w ciągu następnych kilku lat. Euroconsult w Paryżu przewiduje sprzedaż ponad 15 milionów odbiorników telewizyjnych kompatybilnych z HDTV w zachodniej Europie do 2008. "Do tej pory, jeśli chodzi o wprowadzenie HDTV, Europa podążała w tyle za USA i Japonią. Dlatego  start transmisji programów HDTV z ASTRY już na początku przyszłego roku jest tak budujący. To ogromny krok naprzód w naszych wspólnych wysiłkach w promocji HDTV na najważniejszych europejskich rynkach TV" powiedział Ferdinand Kayser, Prezes i CEO SES ASTRA. Zanim jeszcze otwarto wystawę IBC, wiodący europejscy dostawcy treści i sprzętu zawarli porozumienie z SES ASTRA dotyczące standardów technicznych, harmonogramu i logotypu na start HDTV w Europie. Premiere wprowadzi swoje usługi HDTV zgodnie z tymi wytycznymi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja HDTV nadchodzi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl