SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja nie pozwala dzieciom się skupić

U dzieci oglądających więcej niż dwie godziny telewizji dziennie istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z uwagą w wieku nastoletnim.

Jak informuje serwis Media Life, powołując się na badanie naukowców z Uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii, respondenci oglądali około dwóch godzin dziennie będąc w wieku od 5 do 11 lat, ale w dni weekendowe wskaźnik wzrósł do 3,13 godziny w przypadku badanych w wieku od 13 do 15 lat.

Z badania wynika, że u jego uczestników, którzy oglądali ponad dwie godziny telewizji dziennie w swoim wczesnym dzieciństwie, wystąpiło większe prawdopodobieństwo problemów z uwagą w wieku nastoletnim. Na jeszcze większe ryzyko z tym związane narażali się badani oglądający telewizję przez ponad trzy godziny dziennie.

Badacze z Nowej Zelandii twierdzą, że u dzieci, które przyzwyczają się do wielogodzinnego oglądania programów telewizyjnych zajmujących ich uwagę, może później w zwykłych życiowych sytuacjach, takich jak lekcje w szkole, wystąpić znudzenie. Dodają też, że telewizja może zabierać czas przeznaczony na inne aktywności, które mogą budować umiejętności skupienia i koncentracji, przykładowo czytanie czy granie w gry.

W badaniu udział wzięło 1037 chłopców i dziewcząt urodzonych w 1972 i 1973 roku, których zachowania śledzono, gdy byli w wieku od 5 do 15 lat. Autorzy zaznaczają, że w dzisiejszych czasach dzieci oglądają o wiele więcej telewizji niż uczestnicy ich badania, którzy wówczas mieli do wyboru zaledwie dwa kanały.

źródło: Media Life

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja nie pozwala dzieciom się skupić

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl