SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska krytykuje raport KRRiT: brutalne, motywowane politycznie obelgi skompromitowanego gremium

Telewizja Polska ostro skrytykowała wyniki analizy „Wiadomości” TVP1 zleconej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Według nadawcy jest to „brutalny, motywowany wyłącznie politycznie, atak na obecne władze Telewizji Polskiej” oraz „obelgi niepoparte żadnymi rzetelnymi badaniami”, a obecna KRRiT skompromitowała się dotychczasową biernością.

We wtorek Krajowa Radę Radiofonii i Telewizji przedstawiła wyniki analizy głównego wydania „Wiadomości” TVP1, a także „Faktów” TVN i „Wydarzeń” Polsatu, które na jej zlecenie przeprowadzili medioznawca prof. Maciej Mrozowski i Tatiana Popadiak-Kuligowska na podstawie wydań programów w dniach 4-11 lutego br. Według autorów badania program TVP1 nie spełnia ustawowych wymogów pluralizmu i bezstronności, bo w mocno pozytywnym świetle opisuje działania rządu i prezydenta, a za słabo prezentuje opinie środowisk opozycyjnych. Z kolei „Faktom” wytknięto negatywne nastawienie do rządu wyrażające się w krytycznych komentarzach dziennikarzy, a „Wydarzeniom” - uproszczone materiały o zabarwieniu sensacyjnym (przeczytaj szczegóły tej analizy).

Wieczorem Telewizja Polska przesłała portalowi Wirtualnemedia.pl swoje oświadczenie, w którym mocno skrytykowała działania KRRiT, zarzucając jej upolitycznienie i ignorowanie nieprawidłowości w mediach publicznych w ostatnich latach.

Do analizy KRRiT mocno krytycznie na swoim profilu facebookowym odniósł się również Mariusz Pilis, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, zarządzającej wszystkimi programami informacyjnymi i publicystycznymi TVP. - Nad samym dokumentem rozwodzić się nie ma co, bo tyle jest wart ile papier na którym go wydrukowano. KRRiT jak ślepa małpa, nie widziała jawnej niesprawiedliwości, kiedy sama przyznawała koncesję dla TV Trwam, kiedy trzy reżimowe telewizje blokowały przekaz z zeznań Komorowskiego ws. Wojtka Sumlińskiego, kiedy wszystkie trzy stacje manipulowały przekazem podczas wyborów, w sprawie protestu kibiców, protestów górniczych - wyliczył. - Wymieniać by można całą noc te przykłady, kiedy oczy wielu zwrócone były na próżno w stronę KRRiT. A stamtąd tylko milczenie. To obrzydliwe, co dzisiaj robią. Na szczęście już niedługo. A my co? A my swoje!!! - dodał.

Poniżej całe oświadczenie Telewizji Polski w sprawie analizy KRRiT

Powiązana z dzisiejszą opozycją polityczną Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wykorzystała końcówkę swojej niechlubnej kadencji do brutalnego, motywowanego wyłącznie politycznie, ataku na obecne władze Telewizji Polskiej.

Bierność KRRiT w obecnym składzie wobec działań poprzednich władz i jej przyzwolenie na deptanie wolności słowa, prawa do informacji i przede wszystkim bezstronności mediów publicznych, skompromitowały to gremium i odebrały mu moralne prawo do zabierania głosu w imię rzekomej troski o zachowanie zasad etyki dziennikarskiej.

Kierowana przez byłego członka Platformy Obywatelskiej Jana Dworaka KRRiT nie interweniowała, gdy funkcjonariusze ABW przeprowadzali nalot na redakcję „Wprost”. KRRiT nie zaniepokoiło wkroczenie o 5 rano ośmiu funkcjonariuszy służb specjalnych do mieszkania studenta, autora satyrycznej strony internetowej o byłym prezydencie Bronisławie Komorowskim. Rada w żaden sposób nie odniosła się do skandalicznej operacji wyrzucenia ponad 400 pracowników TVP, w tym ponad 130 dziennikarzy do firmy zewnętrznej. Nie mające precedensu w demokratycznej Europie przemilczenie przez telewizję publiczną przesłuchania prezydenta państwa przez sąd ws. uwikłań głowy państwa w związki z WSI także nie zainteresowało KRRiT. Rada w żaden sposób nie ujęła się też za dziennikarzami zatrzymanymi w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej, którzy protestowali tam przeciwko wadliwemu systemowi liczenia głosów.

Jednocześnie KRRiT była ślepa na skandaliczne traktowanie gości programów publicystycznych, m.in.  w programie „Tomasz Lis na żywo”. Rada nie reagowała, gdy oburzeni goście wielokrotnie opuszczali studia TVP nie mogąc znieść stronniczości prowadzących i ich jawnego opowiadania się po stronie ówczesnego obozu rządzącego.

Nowy Zarząd TVP postawił sobie za cel przywrócenie narodowemu nadawcy prawdziwie publicznego charakteru i odpowiedniej rangi, która przez wiele lat, na skutek działań obecnych członków Rady była systematycznie obniżana. Telewizja Polska, która pod nadzorem KRRiT w obecnym składzie stała się narzędziem propagandy, staje się teraz medium służącym społeczeństwu i kierującym się wyłącznie dobrem widza.

W materiałach „Wiadomości” i innych programach newsowych TVP oddzieliła informację od komentarza, przestała kopiować stacje komercyjne, zniknęła zajadłość i drwina. Widz TVP znów dostaje informacje o tym, co naprawdę ważne, nie ma mowy o przemilczeniach istotnych faktów, zagwarantowany został udział głosu opozycji w każdym wydaniu każdego serwisu informacyjnego na wszystkich antenach TVP. Znacznie wzbogacony został serwis informacji z zagranicy. Rzetelna i pełna informacja o działaniach władz nazywana została brakiem neutralności, uczciwe ale w sensownych proporcjach relacjonowanie działań opozycji nazywane jest jej marginalizowaniem. Pracującym profesjonalnie i z pełnym oddaniem dla prawdy dziennikarzom „Wiadomości” raport KRRiT zarzuca próby podlizywania się władzy i podatność na odgórne sterowanie.

Są to obelgi nie poparte żadnymi rzetelnymi badaniami, co zresztą przyznają sami autorzy raportu, wskazując na niewielką próbę badawczą, która uniemożliwia wyciąganie zbyt daleko idących wniosków.

Wobec powyższego zwracamy się z apelem o natychmiastowe zaprzestanie przez KRRiT udziału w agresywnej kampanii politycznej partii związanych z dawną władzą, która to władza jest odpowiedzialna za dramatyczne obniżenie poziomu zaufania społecznego do mediów publicznych i spadku ich jakości, które teraz z mozołem odbudowujemy. W imię zasad, w imię dobrego smaku, w imię zwykłej - ludzkiej przyzwoitości.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska krytykuje raport KRRiT: brutalne, motywowane politycznie obelgi skompromitowanego gremium

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
heretyk
Jesli ktos myslal, że TVPiS przyjmie z pokorą raport to musiał być mocno zaślepiony. Teraz powołana zostanie nowa krajowa rada i wtedy wszytkie programy tvpis będą pluralistyczne, merytoryczne i wyważone.
odpowiedź
User
mof
Zła, niedobra KRRiT, nawet Wiadomościom zrobiło się żal RMF FM, ciemiężonemu przez tę lewacką instytucję. Nawet narodowość właściciela już nie przeszkadza.
odpowiedź
User
Remigiusz
"zniknęła zajadłość i drwina." Ewa Stankiewicz w TVP Info- Kara śmierci dla Donalda Tuska.
Dalszy komentarz zbędny..
odpowiedź