SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Produkcje TVP na antenie Telewizji Trwam

TV Trwam zaczyna emitować starsze seriale Telewizji Polskiej, takie jak „Przygody Pana Michała” i „Lalka”. W ramówce toruńskiej stacji można znaleźć też nowsze programy dokumentalne nadawcy publicznego - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Biuro prasowe TVP informuje nas, że udziela licencji temu kanałowi „na zasadach komercyjnych”.

Tylko w ciągu najbliższego tygodnia w ramówce TV Trwam można znaleźć seriale „Lalka” (1977), „Przygody Pana Michała” (1969) i „Rodzina Połanieckich” (1978). Przewidziano też emisję filmów i cyklów dokumentalnych TVP „Wyszyński. Wróg nr 1” (2020), „Wyszyński. Zakochany Prymas” (2021) „Polacy w bitwie o Anglię” (2005), „... na bezdrożach tożsamości. Chaco” (2005), „Miłość większa niż strach” (2021) oraz „Wędrowiec polski” (2021). Produkcje nie są dostępne tylko na antenie TV Trwam, ale także w serwisie streamingowym TVP VOD.

Zobacz także: Nadawca TV Trwam zmienił statut. Powołuje się na działalność pożytku publicznego

TV Trwam płaci za licencje

Nadawca publiczny zapewnia, że nie udostępnił kanałowi kojarzonemu z ojcem Tadeuszem Rydzykiem treści za darmo. - W zakresie licencjonowania audycji Telewizja Polska współpracuje z innymi nadawcami, w tym z TV Trwam, na zasadach komercyjnych. Sprzedaż jest prowadzona przez odpowiednią jednostkę handlową TVP. Przedmiotowy zakres umów licencyjnych stanowi tajemnicę handlową – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Nadawca TV Trwam, czyli Fundacja Lux Veritatis nawiązała współpracę z Telewizją Polską już w czasie prezesury Andrzeja Urbańskiego (2007-2008), który wcześniej był szefem kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Toruńska stacja wynajęła wtedy miejsce na transponderze TVP na pozycji orbitalnej Astra 19,2E. Rok później fundacja zawarła z nadawcą publicznym umowę dotyczącą materiałów archiwalnych. Wzbudziło to oburzenie stacji komercyjnych. Ówczesny pełniący obowiązki prezesa TVP Piotr Farfał tłumaczył wówczas, że chodzi wyłącznie o archiwalia związane z Janem Pawłem II. TVP była je gotowa udostępnić także prywatnym podmiotom. Pod koniec 2010 roku TV Trwam przeniesiono na transponder należący do firmy SES-Astra.

Zgrzyty na linii o. Rydzyk-TVP za prezesury Kurskiego

Niewykluczone, że do nawiązania współpracy między TVP i TV Trwam przyczyniła się zmiana na stanowisku prezesa nadawcy publicznego. Od września prezesem TVP jest Mateusz Matyszkowicz. W czasie urzędowania Jacka Kurskiego dochodziło do zgrzytów między toruńską stacją, a telewizją publiczną.

W czerwcu 2018 roku ojciec Rydzyk podczas audycji „Rozmowy niedokończone” z udziałem Antoniego Macierewicza zaatakował Kurskiego. -  Za tego prezesa w TVP są filmy gejowskie, geje tam są i rozwód za rozwodem. A w Opolu był zespół, który kpił sobie z chrześcijaństwa. Żebyśmy się nie rozczarowali. Żebyście nie wprowadzili nas w takie coś, że tak, czy inaczej będziemy musieli na was głosować. Ja, jeżeli nie będę miał wyboru, nie pójdę na głosowanie. Nie będę głosował wbrew sumieniu – mówił o. Rydzyk (cytat za Onetem). Także w lutym 2019 roku o. Rydzyk połączył się z Radiem Maryja telefonicznie i krytykował TVP. – TVP promuje homoseksualizm, a rząd ideologię gender (..) Raz po raz pokazują filmy uderzające w rodzinę – grzmi na antenie (cytat za fakt.pl). Wówczas na listach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego nie znaleźli się politycy kojarzeni ze środowiskiem Radia Maryja.

Zobacz także: Skargi do KRRiT na „Sylwestra Marzeń” TVP2 po występie Black Eyed Peas

W lipcu 2021 roku na stronie Radia Maryja ukazał się natomiast artykuł oskarżający „Wiadomości” TVP1 o manipulację w sprawie pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Rozgłośnia poinformowała, że „zdjęcia wykorzystane przez Telewizję Publiczną przedstawiają sobotnią homilię ks. bp. Ignacego Deca, kiedy pielgrzymi dopiero zbierali się na Jasnej Górze”. Ubolewała, że nie pokazano zdjęć z niedzieli kiedy „błonia były już pełne”. Dlatego zdaniem Radia Maryja „Wiadomości TVP dopuściły się manipulacji, tym bardziej, że we fragmencie pokazującym błonia podczas homilii ks. abp. Wacława Depo słychać głos ks. bp. Ignacego Deca” (cytat za rp.pl).

Z danych Nielsena opublikowanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że dostępna w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej TV Trwam miała w 2021 roku 0,52 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Produkcje TVP na antenie Telewizji Trwam

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin a19
Może czas przestać mydlić ludziom w oczy i zamiast tv Trwam, zrobić TVPTrwam. Następnie zmusić wszystkich aby mieli ja na pierwszym miejscu w swoim telewizorze i podnieść opłaty za abonament. Im te pieniądze się należą!! Dla Polaków robaków miska ryżu!!
odpowiedź
User
LGOM
Może czas przestać mydlić ludziom w oczy i zamiast tv Trwam, zrobić TVPTrwam. Następnie zmusić wszystkich aby mieli ja na pierwszym miejscu w swoim telewizorze i podnieść opłaty za abonament. Im te pieniądze się należą!! Dla Polaków robaków miska ryżu!!
Słuszne to i zbawienne. Zaprawdę powiadam wam.
odpowiedź
User
Anka
Ręka rękę myje. Żałosne
odpowiedź