SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TV Trwam stawia na platformę streamingową i produkuje w HD

Telewizja ojca Tadeusza Rydzyka nie pozostaje w tyle podczas zmian technologicznych na rynku. W Android TV działa bezpłatna aplikacja TV Trwam, która przypomina platformy streamingowe. Zawiera m.in. usługę catch up TV. Stacja rozpoczęła też produkcję programów w HD.

Article

Na rynku przybywa platform streamingowych. Od lat działa nad Wisłą Netflix i Player, niedawno pojawiły Polsat Box i Viaplay. W przyszłym roku dołączą do nich jeszcze HBO Max, Disney+ i SkyShowtime. Aplikacja toruńskiej telewizji jest skromna na tle serwisów OTT dużych firm. Za jej pośrednictwem można jednak oglądać TV Trwam na żywo, a także odtworzyć wszystkie programy emitowane tej doby. Na stronie internetowej nadawcy cach up TV, czyli cofanie programów obejmuje aż trzy dni. W przypadku Playera to tydzień, a Canal+ online 8 godzin. Telewizja Polska dopiero planuje wdrożyć tygodniową cach up TV.

„Umożliwia zakupy w aplikacji”

Aplikacja TV Trwam sprawia wrażenie dopiero testowanej. W tle wyświetlany jest bowiem obraz na żywo ze stacji, co nieco utrudnia przeglądanie poszczególnych kategorii serwisu. Nie wszystkie dostępne w nich treści działają stabilnie. Na przykład informacja o możliwości przekazania 1 proc. podatku toruńskiej fundacji jest wyświetlana ze strony internetowej Radia Maryja, z którą sprzęty z systemem operacyjnym Android TV radzą sobie średnio. W aplikacji są też dostępne treści na żądanie. To m.in. programy publicystyczne stacji, nabożeństwa i wystąpienia ojca Rydzyka.

W sklepie internetowym Google Play przed instalacją „Trwam TV na Android TV” pojawia się informacja, że umożliwia ona zakupy w aplikacji. Niewykluczone, że mamy do czynienia z wersją „beta”.  W kolejnych odsłonach aplikacji mogą zostać rozwiązane problemy techniczne. TV Trwam może też uruchomić sklep w ramach swojego serwisu, oferując niektóre produkcje jako dodatkowo płatne albo sprzedawać na przykład książki czy dewocjonalia. Własny internetowo-naziemny dekoder zapowiada na 2022 rok Telewizja Polska. Niewykluczone, że TV Trwam zdecyduje się na podobny ruch. Może śladem Canal+ zaoferować przystawkę z Android TV i tunerem DVB-T2/HEVC. W przeszłości toruńska sprzedawała już anteny satelitarne z własnym logo i tunery.

Zobacz także: Streaming zastąpi platformy cyfrowe i sieci kablowe? „Monopol został bezpowrotnie utracony”

W przyszłym roku TV Trwam HD?

W II kwartale 2022 roku dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi wymienić swoje telewizory lub tunery, choć większość z tych osób o tym nie wie. Przeważają wśród nich osoby starsze i z małych miejscowości. Na razie nie widać działań TV Trwam w tym zakresie, ale wkrótce może się to zmienić. Zwłaszcza, że zmiana standardu telewizyjnego to szansa na poprawę jakości nadawanych kanałów. TV Trwam może przejść ze standardowej rozdzielczości na wysoką. Choć większość pozycji oferowanych na kanale YouTube nadawcy jest dostępnych w SD, to coraz więcej treści oferowanych jest w HD. To na przykład prognoza pogody. Telewizja Puls już poinformowała, że jej stacje Puls i Puls 2 w DVB-T2/HEVC będą dostępne w HD. Możliwy jest podobny ruch w przypadku telewizji ojca Rydzyka. Chyba, że zdecyduje się dodatkowe pasmo wykorzystać na zapowiadane wcześniej i niezrealizowane projekty. W Toruniu mówiło się o kanale muzyczno-młodzieżowym oraz informacyjnym.

Telewizja Trwam w 2020 roku zanotowała 0,55 proc. udziału w rynku oglądalności. To o 0,17 pkt. proc. więcej niż w 2019 roku. Ze sprawozdania finansowego Fundacji Lux Veritatis wynika, że w roku 2018 zanotowała ona 48 mln zł przychodów i 3,33 mln zł zysku netto, wobec 39,48 mln zł wpływów i 1,58 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody z darowizn wzrosły o 14,2 proc. do 34,21 mln zł, z Telewizji Trwam - o 44,7 proc. do 13,55 mln zł, a z książek i płyt - o 55,4 proc. do 242,4 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: TV Trwam stawia na platformę streamingową i produkuje w HD

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Z
Rydzyk, geniusz biznesu w Polsce. Jego śladem poszły Radio 357 i inne. A tak był wyśmiewany. Znalazł swoją niszę i z niej wyciska ile się da. Zamierza poszerzyć odbiorców o młodzież- normalna sprawa w biznesie - zwiększenie grupy odbiorców.
47 14
odpowiedź
User
Travel
Bardzo dobrze.

A hejterzy powinni polecieć na wyspę bana(na).
25 17
odpowiedź
User
Michał Lool
I bardzo dobrze że dba o jakość. Dibrze że w Polsce mamy pluralizm a nie wszystkie media na jedną nutę jak było jeszcze 8 lat temu. Każdy może wybrać co mu odpowiada :-)
29 12
odpowiedź