SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja wRealu24 i BanBye dostały 2,6 mln zł z darowizn, zarobiły na czysto 500 tys. zł

Spółka stojąca za internetową Telewizją wRealu24 w ub.r. zwiększyła wpływy reklamowe do 494 tys. zł, a 1,76 mln zł dostała z darowizn, natomiast firma zarządzająca platformą BanBye zebrała 819 tys. zł z wpłat. Łącznie osiągnęły 504 tys. zł zysku netto, współwłaścicielem obu jest Marcin Rola, redaktor naczelny Telewizji wRealu24.

Marcin Rola (screen: YouTube/wRealu24)Article

Telewizja wRealu24 od kilku lat funkcjonowała jako kanał youtube’owy i osobny serwis internetowy. Zarządzająca nią spółka Nowe Polskie Media, działająca od połowy 2018 roku, w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych z 301,9 do 493,8 tys. zł.

To m.in. przychody z reklam wyświetlanych przy programach Telewizji wRealu24. Na YouTubie jej kanał wiele razy dostawał na krótko zakaz emisji nowych materiałów, ponieważ część użytkowników skarżyła się do administracji platformy na mowę nienawiści, a od wiosny 2020 roku także nieprawdziwe informacje o epidemii (z tej ostatniej przyczyny kanał został zablokowany np. pod koniec 2020 roku).

Z darowizn cztery razy więcej niż z reklam

Parokrotnie większym źródłem finansowym dla Telewizji wRealu24 są darowizny - w ub.r. wyniosły 1,76 mln zł, wobec 1,59 mln zł rok wcześniej. Stacja nie prowadzi zbiórki na platformach typu Patronite czy Zrzutka, można ją wspierać bezpośrednimi wpłatami na konto, m.in. poprzez PayPal.

Działalność telewizji kosztowała w ub.r. 2,1 mln zł, o 743 tys. więcej niż w 2020 roku. Wydatki na usługi obce zwiększyły się z 518,7 tys. zł do 1,45 mln zł, na zużycie materiałów i energii - z 68,9 do 99,4 tys. zł, natomiast koszty wynagrodzeń zmalały z 741,6 do 421,5 tys. zł. Spółka nie zatrudnia żadnych pracowników na etacie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Dużo wyższe koszty przełożyły się na spadek rentowności firmy. Strata operacyjna pogłębiła się z 1,05 do 1,59 mln zł, a zysk netto zmalał z 483,7 do 148,4 tys. zł.

Po 50 proc. udziałów Nowych Polskich Mediów mają Marcin Rola, redaktor naczelny i twarz Telewizji wRealu24, oraz jej prezes Adam Zięcina. Zeszłoroczny zysk netto w całości przeznaczyli na kapitał rezerwowy spółki, tak samo zadysponowali zysk z 2020 roku.

wRealu zablokowane na YouTubie i poza nim

2022 rok jest dużo trudniejszy dla Telewizji wRealu24. Krótko po wybuchu wojny w Ukrainie wRealu24.pl i wRealu24.tv znalazły się wśród adresów, które operatorzy internetowi zablokowali na polecenie władz państwowych. Takie działania zapowiadał Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i sekretarz stanu ds. cyfryzacji w kancelarii premiera, uzasadniając, że to walka z prorosyjską propagandą.

- Z nieoficjalnych źródeł otrzymałem informację, że zbanowali nas za zajmowanie się „aferą respiratorową”. Będziemy domagać się zadośćuczynienia, bo to są jednak duże pieniądze - blisko dwa miesiące nasze strony są bezprawnie blokowane - mówił Marcin Rola na początku maja.

Natomiast w sierpniu kanał Telewizji wRealu został definitywnie usunięty przez administrację YouTube'a. Przyczyniła się do tego Akcja Demokracja, która zachęcała do przesyłania zgłoszeń treści na kanale naruszających regulamin platformy. - Upadliśmy na chwilę ale zaraz wstaniemy, otrzepiemy się i pójdziemy dalej - zapewniał Rola.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2021 r., a poprzedni - 2020 r.

Ponad 800 tys. zł na BanBye

Telewizji wRealu24 w 2020 roku, po kolejnej blokadzie na YouTubie, postanowiła uruchomić własną witrynę z wideo BanBye.com. Odpowiada za to spółka Niezależne Polskie Media, w której Marcin Rola i Adam Zięcina mają po 40 proc. udziałów, a pozostałe 20 proc. należy do Tomasza Chudzinskiego.

Od uruchomienia w listopadzie 2020 do końca ub.r. firma zanotowała 20 tys. zł przychodów sprzedażowych i 819,2 tys. zł z darowizn. - Misją i wizją spółki jest w pierwszej kolejności umożliwianie niszowym twórcom publikowania treści o charakterze patriotycznym, katolickim, konserwatywnym i wolnorynkowym. W 2022 r. spółka planuje skupić się na budowie i rozwoju systemu reklamowego portalu BanBye, a także wdrożeniu funkcjonalności transmisji na żywo - zapowiedziano w jej sprawozdaniu.

Do końca ub.r. firma na działalność operacyjną wydała 430 tys. zł, z czego 404,2 tys. zł na usługi obce. Osiągnęła 335,5 tys. zł zysku netto, który udziałowcy pozostawili w niej jako kapitał rezerwowy.

BanBye działa bez problemów, ma własny player wideo, w którym można oglądać nie tylko programy Telewizji wRealu24, lecz także innych mediów i organizacji prawicowych, m.in. Ordo Iuris, Klubu Wolnych Mediów i Telewizji Chrystusa Króla.

Dołącz do dyskusji: Telewizja wRealu24 i BanBye dostały 2,6 mln zł z darowizn, zarobiły na czysto 500 tys. zł

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
123
R?o?l?a to jeden z najbogatszych,wie jak dusic jeleni,bo na darciu j?a?p?y // ,im glosniej tym lepiej niezle mozna sie oblowic.Inni probuja rownac do Roli,skladaja sobie na mieszkania,nowy samochod,itd.,jadac w You Zubie na falszywej fali antysystemu.Nie ma zadnego antysystemu,zadnej prawicy.itd jest tylko i wylacznie kontrolowany ruch,ktory wyciska z jeleni ile sie da.

odpowiedź
User
YKK
Tyle, że większość tych darowizn pochodzi z Rosji.
odpowiedź
User
fgh
Pan Marcin skopiował pomysł patronatów z radia nowy świat i 357 i ma się świetnie.
odpowiedź