SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tesla pozytywnie zaskoczyła wynikami, akcje 23 proc. w górę. Elon Musk: mój profil twitterowy pobudza popyt

Akcje Tesli przez dwa dni zdrożały o 23 proc., ponieważ wyniki firmy w czwartym kwartale okazały się dużo lepsze od prognoz. Elon Musk przekonywał inwestorów, że jego zaangażowanie w Twittera jest korzystne dla Tesli, ponieważ na swoim profilu może promować tę markę. Zaznaczył, że w br. Tesla jest w stanie wyprodukować 2 mln samochodów.

W czwartek akcje Tesli zdrożały o 10,97 proc. do 160,27 dolarów przy obrotach sięgających 232,9 mln dolarów, a w piątek zyskały kolejne 11 proc., rosnąc do 177,9 dolarów przy 304,3 mln dolarów obrotów. To reakcja na przedstawione po środowej sesji wyniki finansowe z czwartego kwartału ub.r.

Tesla zaczęła odrabiać spadki giełdowe

Kurs giełdowy Tesli urósł już o ponad 60 proc. od dołka na przełomie grudnia i stycznia, gdy zmalał poniżej 110 dolarów.

Nadal jest dużo niżej niż kilka czy kilkanaście miesięcy wcześniej - pod koniec marca ub.r. wynosił 360 dolarów, a pod koniec października 2021 roku wspiął się na krótko powyżej 400 dolarów.

Spadki przyspieszyły, gdy o Elonie Musku coraz częściej informowano w kontekście przejęcia Twittera. Transakcję wartą 44 mld dolarów ogłoszono w kwietniu, ale miliarder chciał się z niej wycofać, do finalizacji pod koniec października zmusiła go wizja procesu sądowego. Potem mocno zmniejszył zatrudnienie w firmie i starał się hamować odpływ reklamodawców.

Niektórzy komentatorzy sugerowali, że Musk więcej czasu poświęcał Twitterowi niż Tesli. Ponadto pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że do pracy w platformie społecznościowej oddelegował niektóre osoby ze swoich innych firm, także Tesli. Kilka dni temu Musk zapewniał, że takich pracowników jest jedynie kilku.

Na koniec września za akcję Tesli płacono 265,25 dolarów, miesiąc później - 227,54 dolarów, na koniec listopada - 194,70 dolarów, a na koniec grudnia już tylko 123,18 dolarów.

Elon Musk chwali się zasięgiem swojego profilu twitterowego

Podczas telekonferencji inwestorskiej Elon Musk dostał pytanie, jak zamierza chronić wizerunek Tesli przed twitterowym zamieszaniem i swoimi poglądami politycznymi, którymi regularnie dzieli się na tej platformie.

Miliarder zerknął na chwilę na swój profil i stwierdził, że ma 127 mln obserwujących. - I to cały czas gwałtownie rośnie. To sugeruje, że jestem popularny nie bez przyczyny. Mogę nie być popularny wśród niektórych ludzi, ale w przypadku zdecydowanej większości licznik obserwujących mówi sam za siebie - powiedział.

Przekonywał, że jego profil generuje najwięcej interakcji w mediach społecznościowych, a na pewno jest pod tym względem liderem na Twitterze. Zaznaczył, że było tak już przed tym, jak kupił platformę.

- Dlatego Twitter jest tak naprawdę niesamowicie silnym narzędziem pobudzania popytu na Teslę - ocenił Musk.

Wpływy i zysk Tesli powyżej oczekiwań

W czwartym kwartale ub.r. Tesla zanotowała wzrost przychodów rok do roku o 37 proc. do 24,32 mld dolarów, z czego wpływy ze sprzedaży samochodów zwiększyły się o 33 proc. do 21,31 mld dolarów (z czego 324 mln dolarów wygenerowała sprzedaż systemów wspierających prowadzenie aut). To wyniki lepsze od średniej prognoz analityków, która wynosiła 24,16 mld dolarów łącznych wpływów.

Koncern coraz więcej zarabia też z usług (wzrost kwartalnych wpływów z 1,07 do 1,7 mld dolarów) oraz z produkcji i przechowywania energii elektrycznej (z 688 mln do 1,31 mld dolarów).

Firmie udało się ograniczyć wydatki operacyjne (w tej kategorii ujmowane są m.in. koszty wynagrodzeń, energii i usług obcych, w tym marketingowych) o 16 proc. do 1,88 mld dolarów.

Jej skorygowany zysk EBITDA zwiększył się z 4,09 do 5,4 mld dolarów, a marża operacyjna - z 14,7 do 16 proc., natomiast skorygowana marża EITDA zmalała z 23,1 do 22,2 proc.

Koncern osiągnął w zeszłym kwartale 3,69 mld dolarów zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej (według amerykańskich standardów rachunkowości), wobec 2,32 mld rok wcześniej. Skorygowany zysk na akcję sięgnął 1,19 dolara, podczas gdy przeciętna prognoz analityków to 1,13 dolara.

Na koniec roku koncern miał 22,18 mld dolarów na rachunkach bankowych i w inwestycjach, rok wcześniej było to 17,71 mld.

Tesla wyprodukowała w ub.r. 1,4 mln aut

W zeszłym kwartale Tesla wyprodukowała 439,7 tys. sztuk samochodów, wobec 305,8 tys. rok wcześniej. Liczba wyprodukowanych egzemplarzy modeli S i X zwiększyła się z 13,1 do 20,6 tys., a modeli 3 i Y - z 292,7 do 419,1 tys.

Koncern dostarczył klientom 405,3 tys. sztuk aut, o 96,7 tys. więcej niż przed rokiem. W przypadku modeli 3 i Y nastąpił wzrost z 296,9 do 388,1 tys. Miał już 4,7 tys. stacji z superładowarkami posiadających łącznie 42,4 tys. stanowisk, rok wcześniej było 3,5 tys. stacji z 31,5 tys. stanowisk.

O mniej więcej jedną piątą zwiększyła się liczba punktów sprzedażowych i serwisowych oraz auto serwisowych.

W całym ub.r. Tesla wyprodukowała 1,37 mln aut, czyli prawie tyle co łącznie w 2021 roku (930,4 tys.) i 2020 (509,7 tys.), a dostarczyła 1,31 mln (w 2021 roku było to 936,2 tys., a rok wcześniej 499,6 tys.).

Koncern w ub.r. zainstalował panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 348 megawatów (to zarówno własne farmy, jak i systemy Powerwall oferowane gospodarstwom domowym), które wyprodukowały 6,5 gigawatogodzin energii, ponad dwa razy więcej niż w 2020 roku (3 gigawatogodzin).

Optymizm inwestorów wzmocniło kilka informacji przekazanych przez Elona Muska na telekonferencji. Miliarder stwierdził, że od początku stycznia liczba zamówień samochodów Tesli była rekordowo wysoka. - Obecnie obserwujemy liczbę zamówień na prawie dwa razy wyższym poziomie niż produkcji - powiedział.

Musk zaznaczył, że podana przez Teslę prognoza produkcji 1,8 mld samochodów w br. jest zachowawcza, uwzględnia czynniki ryzyka takie jak pandemia, wojna i katastrofy naturalne. - Jeśli to będzie łagodny rok, bez dużych zakłóceń łańcucha dostaw ani ogromnych problemów mamy potencjał, żeby zrobić 2 mln aut. Myślę też, że będzie na to popyt - dodał.

W minionym tygodniu kurs giełdowy Tesli urósł w sumie o 33 proc. To najlepszy wynik tygodniowy walorów firmy od maja 2013 roku i drugi najwyższy wzrost w trakcie 12-letniej obecności firmy na giełdzie.

Z drugiej strony w ub.r. kurs poszedł w dół o 65 proc., co było najgorszym rocznym wynikiem koncernu.

Dołącz do dyskusji: Tesla pozytywnie zaskoczyła wynikami, akcje 23 proc. w górę. Elon Musk: mój profil twitterowy pobudza popyt

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl