SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Właściciel "The Guardian" przeprasza za powiązania swoich założycieli z handlem niewolnikami, wypłaci odszkodowanie

Właściciel brytyjskiego dziennika "The Guardian" przeprosił w środę za rolę, jaką założyciele gazety odegrali w transatlantyckim niewolnictwie i ogłosił dziesięcioletni program naprawiania wyrządzonych w ten sposób krzywd. Wydawca zobowiązał się wydać 10 mln funtów w ramach odszkodowania.

Article

The Scott Trust - fundacja, do której należy wydawnictwo Guardian Media Group - podała, że spodziewa się przekazać na ten cel ponad 10 mln funtów, z czego część ma trafić do potomków społeczności wykorzystywanych przez XIX-wiecznych założycieli "Guardiana".

Decyzja jest następstwem niezależnych badań akademickich zleconych w 2020 roku w celu ustalenia, czy istniały jakiekolwiek związki Johna Edwarda Taylora, dziennikarza i kupca bawełny, który założył gazetę w 1821 roku oraz innych biznesmenów z Manchesteru, którzy finansowali jej powstanie, z niewolnictwem.

Właściciel "Guardiana" miał związki z niewolnictwem

Opublikowany we wtorek raport pokazał, że Taylor i co najmniej dziewięciu z 11 wspierających go biznesmenów miało powiązania z niewolnictwem, głównie poprzez przemysł włókienniczy. Taylor miał liczne powiązania poprzez udziały w firmie produkującej bawełnę Oakden & Taylor oraz firmie handlującej bawełną Shuttleworth, Taylor & Co., która importowała ogromne ilości bawełny produkowanej przez niewolników w obu Amerykach.

Naukowcy z uniwersytetów w Nottingham i Hull byli w stanie zidentyfikować powiązania Taylora z plantacjami na Sea Islands, łańcuchu wysp pływowych wzdłuż wybrzeża Karoliny Południowej i Georgii, po przejrzeniu księgi faktur pokazującej, że Shuttleworth, Taylor & Co. otrzymywała bawełnę z tego regionu, w której znajdują się inicjały i nazwiska właścicieli plantacji i niewolników. Inny z kręgu pierwszych finansujących "Guardiana" biznesmenów George Philips był współwłaścicielem plantacji cukru Success w Hanover na Jamajce.

Wraz z przeprosinami "dla zidentyfikowanych w badaniach dotkniętych społeczności i żyjących potomków zniewolonych za rolę, jaką "The Guardian" i jego założyciele mieli w tej zbrodni przeciwko ludzkości", The Scott Trust przeprosił również za linię redakcyjną w tamtych czasach, która wspierała przemysł bawełniany, a zatem eksploatację niewolników.

Jak poinformowano, fundusz sprawiedliwości naprawczej będzie w ciągu najbliższej dekady wspierał projekty na tych obszarach stanów Karolina Południowa i Georgia, gdzie zamieszkuje grupa etniczna Gullah/Geechee oraz na Jamajce.

Dokładna kwota i sposób jej alokacji zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Reszta pieniędzy będzie przeznaczona na cztery obszary: podnoszenie świadomości na temat transatlantyckiego niewolnictwa i jego spuścizny; zwiększanie różnorodności mediów; dalsze badania akademickie oraz zwiększenie zakresu informowania przez "Guardiana" o społecznościach czarnoskórych w Wielkiej Brytanii, USA, na Karaibach, w Ameryce Południowej i Afryce.

Dołącz do dyskusji: Właściciel "The Guardian" przeprasza za powiązania swoich założycieli z handlem niewolnikami, wypłaci odszkodowanie

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dxaw
Angielska gazeta może płacić odszkodowanie za niewolnictwo a Niemcy nie mogą zapłacić za Polsce za wojnę
12 61
odpowiedź
User
Teleman
To jest cyrkus ,co ludzie próbują teraz wyprawiać ,odszkodowanie za coś ,co miało miejsce ponad 200 lat temu ,to jest chore
10 0
odpowiedź
User
gfds
Widze wielka przyszłość przed Polska: powstanie styczniowe, listopadowe, wielkopolskie, trzy śląskie, kościuszkowskie, warszawskie, kibitki, Syberia, masowa emigracja, wymuszona sprzedaż ziemi, rusyfikacja, germanizacja, przesuniecie Polski, utrata ludności, konfiskaty majątków, itd., itp. Tylko najpierw trzeba świat wbić w poczucie winy - ze my byliśmy ofiara. Metody wbijania sa opracowane.
7 2
odpowiedź