SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TikTok szybko podsuwa fake newsy o wojnie Rosji z Ukrainą

Statystycznie po 40 minutach od wejścia na TikToka, platforma zaczyna serwować użytkownikom fake newsy  o wojnie w Ukrainie - wynika z raportu NewsGuard.

NewsGuard, narzędzie do oceny wiarygodności informacji i śledzenie dezinformacji w sieci, ustaliło, że na TikToku wyszukiwania haseł "Donbas", "Ukraina" sugerował nowym użytkownikom sugerował do zobaczenia wiele filmów zawierających dezinformację w czołówce wyszukiwania. Według NewsGuard, chińska platforma jest podatnym gruntem dla rozprzestrzeniania dezinformacji.

Zobacz: Rosyjskie wojska na TikToku jak na dłoni. Serwisy społecznościowe lepsze niż oficjalne media

W marcu 2022 r. zespół sześciu analityków NewsGuard otworzył nowe konta na TikTok i przeprowadził eksperymenty polegające na nieświadomym korzystaniu z aplikacji przy konsumpcji treści dotyczących wojny w Ukrainie.

Przez 45 minut specjaliści przeglądali spersonalizowany kanał "Dla Ciebie" na TikToku, oglądając w całości wszystkie filmy związane z wojną rosyjsko-ukraińską, ale sami nie śledzili żadnych kont ani sami niczego nie wyszukiwali - tak by nie "karmić" algorytmu danymi i maksymalnie zobiektywizować eksperyment.

Zobacz: Rosyjscy tiktokerzy promują narrację Kremla o wojnie na Ukrainie. Dostają za to pieniądze

Fake newsy o wojnie w TikToku

W ciągu 40 minut od dołączenia do TikTok, wszystkim analitykom NewsGuard wyświetlono fałszywe lub wprowadzające w błąd treści dotyczące wojny na Ukrainie.

29 minut od dołączenia do serwisu TikTok, francuskojęzycznemu analitykowi NewsGuard TikTok pokazał wideo z przemówieniem Władimira Putina, w którym twierdzi on, że "dzisiejsi neonaziści przejęli władzę na Ukrainie" i że odpowiedzialność za rozlew krwi w tym kraju "spoczywa na rządzących Ukrainą". Do 14 marca film ten obejrzano na TikToku 1,7 mln razy i udostępniono ponad 15 tys. razy.

Przez kolejne czterdzieści minut temu samemu analitykowi TikTok zasugerował nagranie z 5 marca, na którym mężczyzna twierdzi, że "wszystkie obrazy tej pseudo-wojny są fałszywe. Z Ukrainy nie docierają żadne obrazy, nawet żołnierzom rosyjskiego specnazu nie wolno mieć smartfonów, żeby cokolwiek filmować - zatem wszystkie zdjęcia, które widzicie w mediach, są fałszywe". Przez dziewięć dni po publikacji, filmik obejrzano 153 tysiące razy.

Pod koniec 45-minutowego eksperymentu w kanałach analityków pojawiały się niemal wyłącznie prawdziwe i fałszywe treści związane z wojną na Ukrainie - bez rozróżnienia, które są fake newsami, a które wiarygodnymi źródłami.

Zobacz: Wojna na TikToku: Rosyjska propaganda i codzienność Ukraińców

Żaden film zasugerowany przez algorytm TikToka nie zawierał ostrzeżeń dotyczących wątpliwej wiarygodności źródła, fact-checkingu czy wskazówek, jak  szukać wiarygodnych informacji.

Dołącz do dyskusji: TikTok szybko podsuwa fake newsy o wojnie Rosji z Ukrainą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl