SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TP SA: skandaliczna decyzja UKE

Telekomunikacja Polska odwoła się od kary w wysokości 339 mln zł nałożonej przez UKE.

Telekomunikacja Polska SA (TP SA) uważa za bezpodstawną karę nałożoną w środę przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w wysokości 339 mln zł, związaną ze zbyt wygórowaną, zdaniem regulatora, opłatą za utrzymanie łącza przy usłudze dostępu do internetu - neostrada tp rozdzielonej od abonamentu telefonicznego. Spółka zapowiada odwołanie się od niej do sądu i analizuje konieczność zawiązania rezerw na poczet tej kary, poinformowała w czwartek Grażyna Piotrowska-Oliwa, dyrektor wykonawczy ds. strategii i rozwoju TP SA.

"Po lekturze uzasadnienia wiem, że decyzja jest absurdalna. Jestem zszokowana lekturą uzasadnienia kary, przede wszystkim tym, że UKE traktuje tak samo łącze służące do świadczenia usług głosowych, jak łącze przeznaczone dla neostrady" - powiedziała Piotrowska-Oliwa podczas konferencji prasowej.

"Przygotowujemy odwołanie od decyzji. Mamy na to dwa tygodnie i, oczywiście, to zrobimy" - podkreśliła.

Dyrektor uważa, że nie ma podstaw, aby obniżać obecnie opłatę za łącze przy świadczonej osobno usłudze dostępu do internetu.

TP SA ogłosiła w połowie grudnia, że opłata za utrzymanie łącza przy usłudze szerokopasmowego dostępu do internetu - neostradzie tp - wyniesie 30 zł netto. Oprócz opłaty za utrzymanie łącza klient TP SA będzie ponosił jeszcze cennikową opłatę za internet, zależną od prędkości transferu danych. Zgodnie z tymi danymi, które TP przedstawiła i które UKE uznawał za wiarygodne, opłata ta powinna wynieść max. 22 zł netto.

"Jesteśmy na etapie analizowania, czy będzie konieczne zawiązanie rezerwy" - powiedziała także Piotrowska-Oliwa

Dodała, że gdyby tak się stało, rezerwa obciążyłaby wyniki spółki za I kw. tego roku.

Zaznaczyła jednak, że do tej pory TP SA nie utworzyła znacznych rezerw na kary nakładane przez regulatora.

Od czasu objęcia stanowiska prezesa urzędu regulatora przez Annę Streżyńską, UKE nałożyła na TP SA 14 kar na łączną sumę 444 mln zł, podała także spółka.

TP SA miała po audycie 2094 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2006 roku wobec 2216 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym, w 2006 roku spółka miała 1055 mln zł zysku netto wobec 1172 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP SA: skandaliczna decyzja UKE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl