SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TP uwalnia pętlę lokalną dla innych operatorów taniej niż chce UKE

Telekomunikacja Polska porozumiała się z trzema operatorami w sprawie uwolnienia pętli lokalnej (LLU). Marża, którą będzie pobierał za to koncern, jest o 70 proc. niższa od cen ramowych określonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

TP uwalnia pętlę lokalną dla innych operatorów taniej niż chce UKE

Uwolnienie lokalnej pętli abonenckiej (LLU), w sprawie którego Telekomunikacja Polska porozumiała się właśnie z operatorami CETI, AB Space Communications i Kompex, polega na przejęciu przez nich łączy (tzw. "ostatniej mili") pomiędzy urządzeniami sieciowymi TP a mieszkaniami abonentów. Telekomunikacja Polska umożliwia w ten sposób innym firmom świadczenie usług głosowych i dostępu do internetu.

Ustalona przez TP i CETI marża od pojedynczego łącza uruchomionego w ten sposób jest o 70 proc. niższa niż przewiduje cennik oferty ramowej określonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Telekomunikacja Polska proponowała UKE oparcie cen hurtowych na realnych kosztach potwierdzonych przez audyt regulacyjny, ale instytucja nie odniosła się do tego pomysłu, w związku z czym koncern wprowadził własny cennik usługi LLU wynikający z kalkulacji kosztów.

- Te umowy pokazują, że to nie sztywne regulacje, ale normalne rozmowy biznesowe rozwijają polski rynek telekomunikacyjny, przynosząc firmom, a więc również abonentom wymierne oszczędności - komentuje Jarosław Starczewski, dyrektor pionu klientów-operatorów w Telekomunikacji Polskiej. - Ceny oferowane przez TP pozwalają na stworzenie naprawdę atrakcyjnej oferty dla klientów końcowych - dodaje Piotr Stachnik, współwłaściciel CETI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP uwalnia pętlę lokalną dla innych operatorów taniej niż chce UKE

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stefan
Prawie rok temu w naszej wsi postawiono szafę-wynos światłowodowy,zakopano dwie rurki plastykowe,wciągnięto kable światłodowe,brak podłączenia szafy do sieci energetycznej i brak dalszych działań-sprzęt nie pracuje-nie zarabia nawet na siebie! Co dalej! skansen! Wieś Pruszków gm.Żagań
8 8
odpowiedź