SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trójka i ZAiKS ogłaszają konkurs na dramat radiowy "Nasłuchiwanie: gościnność"

Trójka Polskie Radio wspólnie ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS ogłaszają drugą edycję konkursu na dramat radiowy "Nasłuchiwanie". Hasłem tej odsłony jest "Gościnność". Wyróżnione audycje pojawią się na antenie Programu Trzeciego.

Article

W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu na dramat radiowy pod hasłem "Nasłuchiwanie: Niepodległość". W sumie zgłoszono 135 słuchowisk, a jury wybrało zwycięski tekst autorstwa Marcina Teodorczyka "Nie-miejsce" i przyznało cztery wyróżnienia.

Hasłem tegorocznej edycji jest tym razem "Gościnność". Przewodniczący jury prof. Jacek Kopciński tłumaczy, że to pojęcie głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, obyczajowości i mentalności. W dawnej Polsce gościnność była cnotą, zobowiązaniem i przywilejem, a wizyta gościa największym świętem, o czym przypominało znane przysłowie "Gość w dom, Bóg w dom". Przez wieki szczyciliśmy się gościnnością, ale czy serdeczność i życzliwość wobec przybysza nadal nas wyróżnia pośród innych narodów? Czy potrafimy być gościnni? Jak przejawia się nasza gościnność w życiu codziennym? Co oznacza gościnność w świecie współczesnym? - tłumaczy szef jury.

Mariusz Cieślik, juror i zastępca dyrektora Trójki dodaje, że celem konkursu jest „rozwój polskiej dramaturgii radiowej”. - Dlatego ważnym kryterium oceny będzie oryginalna poetyka tekstów przeznaczonych do realizacji dźwiękowej - ocenia.

Teksty można przesyłać do końca sierpnia. Pod koniec października zostaną ogłoszone nazwiska laureatów, natomiast wręczenie nagród odbędzie się podczas maratonu "Nasłuchiwanie" w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Wyróżnione słuchowiska będą prezentowane na antenie Trójki i zostaną udostępnione na stronie polskieradio.pl/trojka w formie podcastów.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne: 10 tys. zł za I miejsce, 7 tys. zł za II miejsce, 5 tys. zł za III miejsce oraz dwa wyróżnienia po 3 tys. zł.

W skład jury wchodzą: przewodniczący - prof. Jacek Kopciński; Dominika Kluźniak – aktorka Teatru Narodowego; Małgorzata Semil – krytyczka teatralna i tłumaczka utworów dramatycznych, przewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u; Małgorzata Sikorska-Miszczuk – najczęściej wystawiana polska dramatopisarka, wiceprzewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u; Krzysztof Czeczot – aktor i reżyser nagrodzony Prix Europa 2013 za słuchowisko „Andy”; Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser teatralny i twórca telewizyjnego programu „La La Poland”; Mariusz Cieślik – zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

W poniedziałek, 3 czerwca br. w audycji "Do południa" prof. Jacek Kopciński oraz wiceprezes ZAiKS-u Michał Komar dyskutowali o idei konkursu.

Partnerem głównym konkursu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Szczegóły i regulamin na stronie: nasluchiwanie.polskieradio.pl.

Udział Trójki pod względem słuchania w okresie od lutego do kwietnia 2019 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 5 proc. Program 3 Polskiego Radia zanotował najniższy wynik słuchalności od 15 lat - w fali luty-kwiecień 2004 rozgłośnia zanotowała 4,9 proc. udziału.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trójka i ZAiKS ogłaszają konkurs na dramat radiowy "Nasłuchiwanie: gościnność"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pad
Trujka nic nie musi ogłaszać, sama w sobie jest dramatem, między innymi dzięki takim tuzom dziennikarstwa jak pan Cieslik
odpowiedź
User
Robert
Dramat radiowy pt. Jak PiS zaorało Trójkę.
odpowiedź
User
Ja
Trujka nic nie musi ogłaszać, sama w sobie jest dramatem, między innymi dzięki takim tuzom dziennikarstwa jak pan Cieslik


Dokładnie, jak TRZY po TRZY z panem Cieślikiem ;-D
odpowiedź