SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Trójka i ZAiKS ogłaszają konkurs na dramat radiowy "Nasłuchiwanie: gościnność"

Trójka Polskie Radio wspólnie ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS ogłaszają drugą edycję konkursu na dramat radiowy "Nasłuchiwanie". Hasłem tej odsłony jest "Gościnność". Wyróżnione audycje pojawią się na antenie Programu Trzeciego.

Article

W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu na dramat radiowy pod hasłem "Nasłuchiwanie: Niepodległość". W sumie zgłoszono 135 słuchowisk, a jury wybrało zwycięski tekst autorstwa Marcina Teodorczyka "Nie-miejsce" i przyznało cztery wyróżnienia.

Hasłem tegorocznej edycji jest tym razem "Gościnność". Przewodniczący jury prof. Jacek Kopciński tłumaczy, że to pojęcie głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, obyczajowości i mentalności. W dawnej Polsce gościnność była cnotą, zobowiązaniem i przywilejem, a wizyta gościa największym świętem, o czym przypominało znane przysłowie "Gość w dom, Bóg w dom". Przez wieki szczyciliśmy się gościnnością, ale czy serdeczność i życzliwość wobec przybysza nadal nas wyróżnia pośród innych narodów? Czy potrafimy być gościnni? Jak przejawia się nasza gościnność w życiu codziennym? Co oznacza gościnność w świecie współczesnym? - tłumaczy szef jury.

Mariusz Cieślik, juror i zastępca dyrektora Trójki dodaje, że celem konkursu jest „rozwój polskiej dramaturgii radiowej”. - Dlatego ważnym kryterium oceny będzie oryginalna poetyka tekstów przeznaczonych do realizacji dźwiękowej - ocenia.

Teksty można przesyłać do końca sierpnia. Pod koniec października zostaną ogłoszone nazwiska laureatów, natomiast wręczenie nagród odbędzie się podczas maratonu "Nasłuchiwanie" w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Wyróżnione słuchowiska będą prezentowane na antenie Trójki i zostaną udostępnione na stronie polskieradio.pl/trojka w formie podcastów.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne: 10 tys. zł za I miejsce, 7 tys. zł za II miejsce, 5 tys. zł za III miejsce oraz dwa wyróżnienia po 3 tys. zł.

W skład jury wchodzą: przewodniczący - prof. Jacek Kopciński; Dominika Kluźniak – aktorka Teatru Narodowego; Małgorzata Semil – krytyczka teatralna i tłumaczka utworów dramatycznych, przewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u; Małgorzata Sikorska-Miszczuk – najczęściej wystawiana polska dramatopisarka, wiceprzewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u; Krzysztof Czeczot – aktor i reżyser nagrodzony Prix Europa 2013 za słuchowisko „Andy”; Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser teatralny i twórca telewizyjnego programu „La La Poland”; Mariusz Cieślik – zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

W poniedziałek, 3 czerwca br. w audycji "Do południa" prof. Jacek Kopciński oraz wiceprezes ZAiKS-u Michał Komar dyskutowali o idei konkursu.

Partnerem głównym konkursu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Szczegóły i regulamin na stronie: nasluchiwanie.polskieradio.pl.

Udział Trójki pod względem słuchania w okresie od lutego do kwietnia 2019 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 5 proc. Program 3 Polskiego Radia zanotował najniższy wynik słuchalności od 15 lat - w fali luty-kwiecień 2004 rozgłośnia zanotowała 4,9 proc. udziału.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trójka i ZAiKS ogłaszają konkurs na dramat radiowy "Nasłuchiwanie: gościnność"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pad
Trujka nic nie musi ogłaszać, sama w sobie jest dramatem, między innymi dzięki takim tuzom dziennikarstwa jak pan Cieslik
8 2
odpowiedź
User
Robert
Dramat radiowy pt. Jak PiS zaorało Trójkę.
3 0
odpowiedź
User
Ja
Trujka nic nie musi ogłaszać, sama w sobie jest dramatem, między innymi dzięki takim tuzom dziennikarstwa jak pan Cieslik


Dokładnie, jak TRZY po TRZY z panem Cieślikiem ;-D
1 0
odpowiedź