SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trójka nadaje serwisy po ukraińsku. „Wykorzystujemy częstotliwości na ścianie wschodniej”

Od środy na antenie Programu 3 Polskiego Radia trzy razy dziennie można słuchać wiadomości w języku ukraińskim. Serwisy są emitowane o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, a przygotowują je dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Trójka w ten sposób chce dotrzeć z przekazem do wszystkich, którzy uciekają z terenów ogarniętych wojną i szukają pomocy oraz schronienia w Polsce.

„Serwisy ukraińskie w Trójce” są emitowane o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, a przygotowują je dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

- To uzupełnienie oferty Polskiego Radia, które nadaje wiadomości dla Ukrainy za pośrednictwem fal długich i częstotliwości FM w radiowej Jedynce. Wykorzystując zasięg techniczny i częstotliwości Trójki na ścianie wschodniej, wzdłuż przejść granicznych, zdecydowaliśmy o wzmocnieniu przekazu dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski o serwis w ich ojczystym języku także w Programie Trzecim – komentuje Marcin Wąsiewicz, dyrektor stacji.

Polskie Radio od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę emituje serwisy po ukraińsku

Polskie Radio już od 24 lutego (dzień wybuchu wojny w Ukrainie), nadaje serwisy w języku ukraińskim w radiowej Jedynce. Anteny publicznego nadawcy tuż po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy złamały ramówki i rozpoczęły emisję audycji specjalnych.

Na przejścia graniczne oraz do kluczowych miast na południu kraju zostali wysłani reporterzy, by relacjonować również wydarzenia po polskiej stronie. Portal PolskieRadio24.pl uruchomił również całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, gdzie prezentuje najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Polskie Radio udostępniło także w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia.

– W obliczu agresji Putina na Ukrainę Polskie Radio, wypełniając misję polskiego publicznego nadawcy, uważa za konieczne dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców zagrożonych atakiem informacyjnym reżimu Putina, w tym również słuchaczy z Ukrainy, którzy w niedostatecznym stopniu znają język polski – mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.

- Obecność serwisu w języku ukraińskim na falach Polskiego Radia stanowi także wyraz solidarności z ukraińskimi dziennikarzami, którzy muszą obecnie z narażeniem życia pracować w warunkach wojennych, broniąc tym samym przestrzeni informacyjnej Ukrainy oraz cały obszaru euroatlantyckiego przed skomasowanym atakiem informacyjnym maszyny propagandowej rosyjskiego agresora - dodaje.

Polskie Radio dla Ukrainy

Sekcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy od kilkudziesięciu lat jest obecna na ukraińskim rynku medialnym. Od 2016 roku audycje Sekcji słychać na terytorium całej Ukrainy na częstotliwościach Hromadskiego Radia – rozgłośni powstałej wysiłkiem ukraińskich dziennikarzy na fali zrywu Rewolucji Godności 2013-2014.

Portal PolskieRadio24.pl uruchomił również całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Polskie Radio udostępniło także w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. Jest to dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy w prostszy sposób mogą słuchać programu radiowego w swoim języku.


W okresie od listopada 2021 r. do stycznia 2022 r. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 1,6 proc.

Dołącz do dyskusji: Trójka nadaje serwisy po ukraińsku. „Wykorzystujemy częstotliwości na ścianie wschodniej”

50 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irenka
Doskonały pomysł.
odpowiedź
User
Bary
Trójki Polacy nie słuchają po zwulgaryzowaniu i sprymitywizowaniu anteny, a wjeżdża propaganda pod publiczkę. Śmieszne.
odpowiedź
User
Agata
Uchodźcy na pewno specjalnie włącza radio o 10.30 na serwis, bo nie mają nic ciekawszego do roboty, natomiast mają radio i warunki do słuchania. Do tego "fajnopolacy" będą cierpliwie słuchać wiadomości po ukraińsku w przekonaniu, ze w ten sposób pomagają Ukrainie.
odpowiedź