SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hyde park ze słuchaczami i codzienne pasmo dla kierowców wśród nowości Trójki na przyszły rok

Od stycznia w Programie Trzecim Polskiego Radia mają się pojawić niedzielne wydania "Śniadania w Trójce" bez polityków, za to audycja "Klub Trójki" zostanie przesunięta na godz. 22. Zmian ma być znacznie więcej. Dotarliśmy do informacji o planowanych roszadach w ramówce Trójki na przyszły rok.

Dyrekcja Programu Trzeciego Polskiego Radia przygotowała dokument szczegółowo opisujący program stacji w 2023 r. Pojawia się w nim kilka nowych audycji, a wiele obecnych teraz na antenie zmieni swoje godziny. Niektóre mają zniknąć. Oto szczegóły.

Jedną z nowości ma być "Hyde Park Trójki" - program publicystyczny nadawany na żywo, w którym głos mają mieć słuchacze i eksperci. Ma dotyczyć problemów społecznych, politycznych, gospodarczych i obyczajowych. Formułą będzie przypominać nadawaną przez wiele lat w Trójce audycję "Za, a nawet przeciw" Kuby Strzyczkowskiego. Taką propozycję już w zeszłym roku przedstawili szefowie anteny radzie programowej Polskiego Radia, ale finalnie program nie pojawił się w ramówce.

Jak się dowiadujemy, nazwa audycji na razie ma charakter roboczy, być może będzie funkcjonować na antenie jako "Kontrapunkt". Taki tytuł podano w projekcie planów programowo-finansowych Polskiego Radia na przyszły rok, o którym pisaliśmy pod koniec września. Audycja ma się pojawiać na antenie od poniedziałku do czwartku w godz. 11-12. Jak słyszymy od jednego z pracowników stacji, na razie jest problem ze znalezieniem gospodarza takiej audycji. - Młodzi wydawcy nie są na tyle sprawni, by poradzić sobie z szybkim montowaniem nagranych opinii, bo nie wszyscy słuchacze "wejdą" na żywo. Są obawy, co mogą powiedzieć na antenie. Z kolei starsi stażem wydawcy nie chcą angażować się w ten projekt - mówi nasz rozmówca.

"Klub Trójki" z reportażami

Kolejną nowością ma być codzienne pasmo "Po drodze z Trójką" nadawane od poniedziałku do czwartku w godz. 18-20, a w piątki o godzinę krócej (ze względu na "Listę Przebojów Trójki", która startuje po godz. 19). Audycja ma mieć charakter towarzyszący słuchaczom w powrotach z pracy do domu. W tym czasie pojawią się informacje o aktualnych utrudnieniach na drodze w cyklu "Radionawigator Trójki". W trakcie programu prowadzący będą polecać wydarzenia kulturalne na wieczór i prezentować fragmenty książek czytanych przez znane osoby.

W związku z pojawieniem się nowego pasma audycja "Zapraszamy do Trójki" potrwa tylko trzy godziny, a muzyczny cykl "W tonacji Trójki" zacznie się o godz. 20 i potrwa do godz. 22. Oznacza to, że "Klub Trójki" będzie nadawany godzinę później niż obecnie. W programie oprócz rozmów z zaproszonymi gośćmi mają być też emitowane reportaże przeniesione z pasma "Wieczór w Trójce", które zniknie w nowej ramówce.

"Scena Kodyma" przesunięta na noc

Kolejne zmiany dotyczą weekendu. Piątkowa audycja muzyczna "Scena Kodyma" (godz. 18-19) Jędrzeja Kodymowskiego zostanie przeniesiona na noc z piątku na sobotę (w godz. 0-2). Z kolei program Michała Margańskiego "AnagrammarganA" ma nadal trwać dwie godziny, ale będzie przesunięty z północy na drugą.

Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, że stacja zamierza nadawać dwa wydania "Śniadania w Trójce" w tygodniu. Pierwsze pojawi się bez zmian - jak zwykle w soboty w godz. 9-10. Beata Michniewicz będzie w nim omawiać wydarzenia tygodnia z politykami wszystkich opcji zasiadających w parlamencie. Trójka planuje jednak uruchomić także niedzielne wydanie programu o tej samej porze. Miejsce polityków mają wtedy zająć przedstawiciele świata kultury, rozrywki, sportu i nauki.

"Trzy strony dźwięku" Tomasza Miary przeskoczą z niedzielnego wieczora na sobotnie przedpołudnie (godz. 10-12), zastępując program "LPT po godzinach". Audycja teatralna "W antrakcie" zostanie przesunięta z soboty (godz. 12) na niedzielny wieczór (godz. 22, wymiennie ze "Sceną Teatralną Trójki"). Program "Świat do trzeciej" o wydarzeniach międzynarodowych będzie trwać tylko godzinę (godz. 12-13), a nie jak teraz - dwie. Wprowadzone zostanie nowe pasmo w sobotę "Zapraszamy na weekend" w godz. 13-16. Za to "Gra gitara" Michała Żołądkowskiego potrwa godzinę dłużej (godz. 16-19).

Wraca audycja Piotra Barona

W niedziele po godz. 7 ma być nadawana audycja "Nowe Stany Ameryki", która zadebiutowała na antenie tydzień temu (20 listopada o godz. 8). Prowadzą go Aleksandra Sumlińska, Polka urodzona i wychowana za oceanem, oraz Rafał Tomański. Oboje rozmawiają o współczesnej Ameryce. Po godz. 8 ma być za to nadawana "Zagadkowa niedziela".

W ramówce brakuje m.in. audycji o sztuce "Trzy grama Redbada" (obecnie w niedziele w godz. 14-15), której gospodarzem jest Redbad Klynstra-Komarnicki. W niedzielę po godz. 14 ma powrócić audycja muzyczna Piotra Barona "Trzy wymiary gitary". Swoją niedzielną odsłonę ma mieć także "W tonacji Trójki" (w godz. 20-22) oraz "Po drodze z Trójką" (w godz. 15-17). W nocy z niedzieli na poniedziałek ma się pojawić program Katarzyny Cygler "Trójkowy detektyw" o kryminalnych historiach, który dotąd emitowano jako kilkuminutowy cykl w przedpołudniowym programie.

Stacja planuje w przyszłym roku wprowadzić także serwisy kulturalne nadawane dwa razy dziennie (od poniedziałku do piątku o godz. 10:30 i 14:30).

W najnowszym badaniu Radio Track (sierpień- październik 2022 r.) realizowanym przez pracownię Kantar Polska udział Trójki pod względem słuchania w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 2 proc.

Dołącz do dyskusji: Hyde park ze słuchaczami i codzienne pasmo dla kierowców wśród nowości Trójki na przyszły rok

52 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Berliza
Agniecha co tu jeszcze spier....ich??
odpowiedź
User
A
Czyli powracają stare sprawdzone formaty. Mam pytanie, czy zostanie w końcu odwołana nieudolna prezes i czy redaktor muzyczny (sic!) Ciechanski, będzie nadal nagradzany zatrudnieniem pomimo kompromitowania pracodawcy?
odpowiedź
User
Rysiek
Ot takie mieszanie w pustym garze.
Na co to komu?
odpowiedź