SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trójmiasto z 775 tys. m kw. powierzchni biurowej. Najniższy od dekady poziom pustostanów

W 2018 r. łączne zasoby biurowe Gdańska, Gdyni i Sopotu sięgnęły 775 tys. m kw., co plasuje je na trzecim miejscu wśród rynków regionalnych. Na koniec 2018 r. w Trójmieście było w sumie 145 tys. m kw. biur w budowie. Jednocześnie odnotowano najniższy od blisko dekady poziom pustostanów na poziomie 6,1% - wynika z szacunków firmy Colliers International.

fot. Shutterstock.comArticle

W minionym roku w trójmiejskiej aglomeracji oddano do użytku 77 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej w ramach trzech projektów: Olivia Star (43,7 tys. m kw.) i Olivia Prime A (29,4 tys. m kw.) w Gdańsku oraz Centrum Sportowa C w Gdyni (3,8 tys. m kw.).

Wśród największych budynków w fazie realizacji są m.in. IV etap kompleksu biurowego Alchemia – Neon (niemal 34 tys. m kw.), kolejny budynek w kompleksie Olivia Business Centre (26 tys. m kw.), budynek A w kompleksie biurowym WAVE (22,6 tys. m kw.), Heweliusza 18 (10 tys. m kw.), czy biurowiec GATO – w ramach projektu Garnizon (10 tys. m kw.).

Popyt brutto na powierzchnię biurową w Trójmieście zmniejszył się w 2018 r. o 25% w porównaniu do 2017 r. i wyniósł 84 tys. m kw. Dominującą częścią wszystkich transakcji były nowe umowy i relokacje, których udział wyniósł 60%, co świadczy o nieustającej, wysokiej dynamice lokalnego rynku. Ekspansje dotychczasowych najemców stanowiły 20%, a renegocjacje i przedłużenia - 19% całkowitego wolumenu. Poziom transakcji pre-let odnotowany w 2018 r. stanowił 28% łącznego popytu.

Pod względem aktywności najemców z poszczególnych branż w 2018 r. dominowały firmy z sektora IT i telekomunikacji (39%), w tym największy na rynku trójmiejskim - bank Nordea. Na drugim miejscu znalazł się sektor handlowy, a na trzecim branża finansowa (odpowiednio 14% i 12%).

Wśród największych transakcji na rynku należy wymienić m.in. nową umowę Sii w Olivia Prime A w kompleksie Olivia Business Centre (10,1 tys. m kw.), renegocjację i ekspansję firmy Bayer w budynkach Olivia Point i Olivia Tower w tym samym kompleksie (niecałe 6 tys. m kw.) oraz renegocjację i ekspansję LPP w Waterside (5,2 tys. m kw.).

Zdaniem ekspertów Colliers International, w Trójmieście mamy aktualnie do czynienia z rynkiem neutralnym. Popyt oraz aktywność deweloperów znajdują się na wysokim poziomie, jednak utrzymujący się niski wskaźnik pustostanów może odmienić tę sytuację na korzyść właścicieli – w 2018 r. utrzymywał się on na poziomie 6,1%. W najbliższych kwartałach wskaźnik może stopniowo wzrastać, w miarę oddawania do użytku kolejnych projektów.

W najlepszych budynkach klasy A czynsze za powierzchnię biurową wynoszą od 12 do 15,5 euro za m kw. miesięcznie. W starszych budynkach klasy B/B+ stawki miesięczne są niższe i wynoszą 10-12 euro za m kw.

Najwięcej istniejącej powierzchni biurowej w Trójmieście jest w Gdańsku (75%), pozostałe 21% w Gdyni i 4% w Sopocie. Ich koncentracja występuje wzdłuż trasy Szybkiej Kolei Miejskiej, Drogi Gdyńskiej oraz alei Grunwaldzkiej. Projekty biurowe występują też w okolicach gdańskiego lotniska oraz w centrum Gdańska.

- Według naszych szacunków aktywność deweloperów i popyt na nowe biura będą się utrzymywały w kolejnych latach na wysokim poziomie. W budowie znajduje się rekordowa ilość powierzchni biurowej, a oprócz lokalnych deweloperów, niezmiennie stanowiących największy udział w trójmiejskim rynku biurowym (Allcon, Olivia Business Centre, Torus), realizację inwestycji w najbliższym czasie deklarują również międzynarodowi gracze jak Skanska, Vastinst czy Cavatina - powiedział Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International w Gdańsku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trójmiasto z 775 tys. m kw. powierzchni biurowej. Najniższy od dekady poziom pustostanów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl