SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

SDP apeluje do władz Białorusi, oburzone zatrzymaniami i zastraszaniem dziennikarzy

Zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaapelował o natychmiastowe uwolnienie dziennikarzy, zamykanych w aresztach na Białorusi za relacjonowanie protestów w tym kraju. - To poważne naruszenie zasady wolności mediów - czytamy w apelu. Podobną opinię wyraziło Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Krzysztof Skowroński, prezes SDP i Radia Wnet Article

Od kilku tygodni na Białorusi trwają protesty społeczne, nierelacjonowane przez media rządowe. Ofiarami represji są również dziennikarze niezależnych mediów, w tym TV Biełsat. Stacja ta pokazuje antyrządowe demonstracje, za co w ostatni weekend zostali zatrzymani dwaj dziennikarze: Aleksandr Zaleuski i Alaksiej Minczonak. Zwolniono ich dopiero po interwencji polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W sprawie więzionych dziennikarzy - nie tylko Biełsatu - głos zabrał zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, wydając apel, w którym wyraża oburzenie wobec kolejnych wyroków i kar finansowych nakładanych przez władze białoruskie na dziennikarzy relacjonujących protesty uliczne w Mińsku, Homlu, Witebsku, Orszy, Bobrujsku i innych miastach. - Za niedopuszczalne uznaje też zastraszanie dziennikarzy i ich rodzin, w szczególności grożenie odebraniem dzieci, co miało miejsce w przypadku dziennikarki Biełsatu - czytamy w apelu.

Kierownictwo SDP wzywa władze w Mińsku do „natychmiastowego uwolnienia dziennikarzy przebywających w więzieniach i aresztach oraz do zaprzestania kolejnych aresztowań”. - Przypominamy, że relacjonowanie wydarzeń mających miejsce na Białorusi, jest prawem i obowiązkiem dziennikarzy, a interwencja policji i innych służb, które uniemożliwiają dziennikarzom wykonywanie ich pracy, jest poważnym naruszeniem zasady wolności mediów - kończy swój apel.

W miniony weekend Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraziło „zaniepokojenie kolejnymi represjami i prześladowaniami, którym poddawani są w ostatnim czasie dziennikarze telewizji Biełsat na Białorusi”. Organizacja podkreśliła, że tymi represjami są zatrzymania, groźby i poniżanie. - Równocześnie domagamy się od Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego zajęcia zdecydowanego stanowiska w tej sprawie - podkreśliła.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SDP apeluje do władz Białorusi, oburzone zatrzymaniami i zastraszaniem dziennikarzy

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lopa
fryzura kozak
9 8
odpowiedź
User
....
a gdzie ci dziennikarze? tylko pan jest proszę pana? wychodzą na ulice w sprawach bzdurnych. niechaj wyjdą w poważnych. poczekamy a potem w kawiarniach będziemy reportaże czytać. i szukać winnych. może ci winni nie są tam tylko tu.
takie moce i nic nie mogą.
8 8
odpowiedź
User
boll
A Towarzystwo Dziennikarskie siedzi cicho bo kolejni reklamodawcy (Gazprom etc.) mogą zakręcić kurek z reklamami.
8 8
odpowiedź