SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Polska w pierwszym kwartale 2015 roku? „MSZ musi się wypowiedzieć czy sfinansuje TVP Polonia”

Nowy kanał polonijny TV Polska może ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Między Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Telewizją Polską nie została podpisana jeszcze żadna umowa w tej sprawie, ale trwają intensywne prace programowe - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

TVP PoloniaArticle

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział w środę w Senacie, że resort, którym kieruje uruchomi wspólnie z TVP nowy polonijny kanał o roboczej nazwie TV Polska. Kanał ma emitować m.in. najnowsze i najpopularniejsze programy telewizji publicznej, które będą wzbogacone o programy edukacyjne, kulturalne i gospodarcze. - Program będzie nadawany w języku polskim, ale wybrane audycje będą mieć obcojęzyczne napisy - mówił Sikorski. (więcej na ten temat).

Telewizja Polska i MSZ rozpoczęły wspólnie pracę nad uruchomieniem polonijnej stacji z początkiem tego roku (więcej na ten temat). - Nie ma jeszcze formalnej umowy, powołującej nowy kanał - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Ciągle trwają ustalenia merytoryczne i programowe. - Przypuszczalny termin startu TV Polska zakładamy na pierwszy kwartał 2015 roku - dodaje Rakowiecki.

Nie jest znany koszt całego przedsięwzięcia. Największa jego część tej kwoty leżeć ma po stronie ministerstwa. TVP pracuje nad alternatywną zawartością programową kanału, która będzie uzależniona od środków przeznaczonych na jego start. Aby mówić jednak o kosztach potrzebna jest ostateczna deklaracja MSZ dotycząca kwoty, którą przekaże na ten cel.

Wiadomo, że TV Polska kierowana będzie przede wszystkim do Polaków na Ukrainie, Litwie i Białorusi. W Polsce sygnał stacji nie będzie dostępny. Nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie kierownictwa nowym kanałem.

Telewizja Polska posiada w swoim portfolio jeden kanał polonijny - TVP Polonia. Radosław Sikorski powiedział w środę, że stacja ta jest „w pewnym sensie nie do uratowania” i powołał się na niekorzystną umowę z firmą Spanski Enterprises Inc., na mocy której nabyła ona wyłączne prawa do dystrybucji polonijnego kanału TVP Polonia. Z tego samego powodu wystartować nie może kanał TVP Rozrywka International (informowaliśmy o tym tutaj).

Należy jednak podkreślić, że istnienie TVP Polonia jest regulowane przez Ustawę o radiofonii i telewizji. Zatem Telewizja Polska i MSZ nie mają możliwości zlikwidowania tego kanału. Czy zatem TVP Polonia powinna zostać zastąpiona przez TV Polska? - Nie mamy zdania w tej sprawie. To ministerstwo musi się wypowiedzieć, czy jest w stanie finansować obydwa kanały jednocześnie - odpowiada Jacek Rakowiecki.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w maju br. udział TVP Polonia w polskim rynku wyniósł 1,01 proc. (zobacz szczegółowe dane).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TV Polska w pierwszym kwartale 2015 roku? „MSZ musi się wypowiedzieć czy sfinansuje TVP Polonia”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PO ścianie
Lanie w banie.
odpowiedź
User
20 lat w plecy
od 1994 r. słyszę ten sam bełkot. tyle, że internetu wówczas nie było.
odpowiedź
User
Funia
Same wnikliwe, merytoryczne komentarze. Aż miło poczytać :)
odpowiedź