SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sienkiewicz zarzuca TV Republika nielegalne korzystanie z mienia TVP. Sakiewicz idzie sądu

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz powiedział na konferencji, że “Telewizja Republika korzystała ze sprzętu, pomieszczeń, studiów oraz znaków towarowych telewizji publicznej w sposób nielegalny”. Po tych słowach Tomasz Sakiewicz, szef stacji, zapowiedział proces karny i cywilny przeciw ministrowi. 

Bartłomiej Sienkiewicz i Tomasz Sakiewicz fot. PAP Bartłomiej Sienkiewicz i Tomasz Sakiewicz fot. PAP

W czwartek odbyła się konferencja prasowa nowego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Minister opowiadał m.in. o audycie działań poprzedników, a gdy przyszło do zadawania pytań przez dziennikarzy poprzedził to wypowiedzią dotyczącą Telewizji Republika.

Minister Sienkiewicz o Telewizji Republika

- Mam jedną uwagę czysto porządkową. Ostatnio powstało trochę kontrowersji wokół udziału pracowników Telewizji Republika w konferencjach ministerialnych. Chciałbym wyjaśnić sprawę - Telewizja Republika korzystała ze sprzętu, pomieszczeń, studiów oraz znaków towarowych telewizji publicznej w sposób nielegalny w czasie gdy posłowie PiS i dawne władze TVP siłowo zajmowały gmachy należące do TVP - powiedział Sienkiewicz.

CZYTAJ TEŻ: TV Republika straci kolejnego reklamodawcę. Sakiewicz: swoje zarobimy, u nas reklama jest mega bezpieczna

I dodał: „W tej sprawie są wystosowane przedsądowe roszczenia i co tu dużo mówić - póki nie będę miał pewności, że ta instytucja to instytucja dziennikarska, a nie instytucja złodziei nie widzę żadnego powodu, żeby zapraszać przedstawicieli tego medium na moje konferencje. Sprawa wyjaśni się sądownie, będziemy mieć jasność i wtedy zapraszam. Dopóki nie zostanie wyjaśniona to nie wiem, czy mam do czynienia z przeciwnikiem procesowym czy dziennikarzem lub instytucją medialną.”

Tomasz Sakiewicz odpowiada

Szef TV Republika Tomasz Sakiewicz zareagował już na portalu X/Twitter. - W związku z wypowiedzią ministra Bartłomieja Sienkiewicza zarzucającego nam nielegalne przywłaszczenie mienia TVP oświadczamy: nigdy nielegalnie nie korzystaliśmy z mienia TVP. W budynku TVP info przebywaliśmy wyłącznie na zaproszenie kierownictwa tej instytucji, nie korzystaliśmy z ich sprzętu, wręcz przeciwne nawet użyczyliśmy dziennikarzom TVP nasz sprzęt. Nie korzystamy z żadnych znaków towarowych należących do TVP - napisał Sakiewicz.

- Wypowiedz podpułkownika Sienkiewicza jest pomówieniem naszej stacji i dlatego występujemy z procesem karnym o zniesławienie i cywilnym o zadośćuczynienie jakie ta szkodliwa wypowiedź wywołuje. Retoryka i działania stosowana wobec naszej stacji przypomina metody, jakie używano w stanie wojennym wobec niezależnych od komunistów mediów. Po ataku na media publiczne mamy kolejną odsłonę walki z wolnym słowem w Polsce - dodał Tomasz Sakiewicz.

We wtorek informowaliśmy, że Michał Rachoń w TV Republika prowadzi swój sztandarowy program #Jedziemy, łudząco podobny do jego audycji nadawanej wcześniej w TVP Info. Telewizja Polska nie zamierza puścić tego płazem i zapowiada kroki prawne. W poniedziałek likwidator TVP Daniel Gorgosz wezwał Tomasza Sakiewicza, prezesa TV Republika, do zapłaty miliona złotych i zaprzestania emisji programu. 

CZYTAJ TEŻ: Przeprosiny w TVP Info dla osób LGBT+. „To nie ideologia”

Dziennikarz Michał Jelonek z TV Republika napisał ostatnio, że nie mógł zadać pytania na konferencji ministra Radosława Sienkiewicza. - Zapytałem rzecznika MSZ, czy to będzie już norma, by inne redakcje mogły zadawać po trzy pytania a my żadnego. „Proszę Pana, to dobra idea jest” - usłyszałem w odpowiedzi. Przy aplauzie przedstawicieli kartelu medialnego III RP - napisał Jelonek na portalu X.

Jak informowaliśmy ostatnio, emitowany w TV Republika informacyjny serwis „Dzisiaj” w okresie od 20 grudnia ub.r. do 11 lutego br. oglądało średnio 511 tys. widzów. Jest to 37-krotnie więcej niż w poprzedzającym długofalowym okresie - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. 

Dołącz do dyskusji: Sienkiewicz zarzuca TV Republika nielegalne korzystanie z mienia TVP. Sakiewicz idzie sądu

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
misio
myślałem, ze nie będzie Republiki
6 27
odpowiedź
User
Wiwa
Putin i jego ekipa też wpuszcza tylko swoich zaufanych dziennikarzy. Z tego cieszą się Sienkiewicz , Wielgus i biorą przykład.
Na konferencji wtedy spijają sobie z dziubków z TVN i TVP i Polsatem.
Tv Republika można wtedy jeszcze równo obsmarować.
46 17
odpowiedź
User
brak
TV Republika rządzi!!!
POtop Sienkiewicza Pan Wołodyjowski - Sakiewicz zlikwiduje Ogniem i Mieczem.
26 25
odpowiedź