SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN Style nadal bez nowej koncesji. Pismo prawników TVN trafiło do KRRiT

Obecna koncesja dla TVN Style obowiązuje do 28 lipca, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż jej nie przedłużyła. W środę do regulatora wpłynęło pismo od prawników TVN Warner Bros. Discovery z prośbą o pilną decyzję - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. 

W lutym informowaliśmy, że KRRiT wstrzymała się z podjęciem decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN Style w związku z wynikami monitoringu. Wykazał on zbyt mało programów dokumentalnych i publicystycznych. Odstępstwa od zapisów koncesyjnych nie były jednak większe niż około 4 procent. Poza tym niektóre programy trudno sklasyfikować do danego gatunku. Teraz regulator ponownie przeprowadzi monitoring, aby sprawdzić czy nadawca stosuje się do koncesji.

- Monitoring nie powinien w żaden sposób wstrzymywać decyzji o przedłużeniu koncesji. Jeśli nadawca otrzyma koncesję, a nie będzie przestrzegał zapisów w niej zawartych, to w każdej chwili można uruchomić postępowanie o jej  cofnięcie. Monitoring nie powinien być jedynym kryterium rozstrzygającym o przedłużeniu lub nieprzedłużeniu koncesji. Rada tak jednak zdecydowała, zleca kolejne monitoringi, czeka na kolejne ich wyniki i  tym samym  odwleka podjęcie decyzji - mówi Wirtualnemedia.pl prof. Kowalski.

Interwencja prawników TVN Warner Bros. Discovery

W grudniu ub.r. po monitoringu odłożono decyzje w sprawie koncesji dla Polsat Cafe i Disco Polo Music. Rada analizowała programy „Małolaty” i „Wesele z piekła rodem”. Nie dopatrzono się złamania polskiego prawa i zbyt wczesnej emisji tych formatów, dlatego koncesje przedłużono. Prof. Kowalski liczy na to, że podobnie będzie z TVN Style. Spodziewa się decyzji na najbliższym posiedzeniu.

- W środę wpłynęło powtórne ponaglenie nadawcy, w związku z trwającym już 10 miesięcy procesem rekoncesyjnym. Posiedzenie KRRiT odbędzie się  dopiero 8 maja. Najprawdopodobniej wniosek o rekoncesję dla TVN Style znajdzie się w jego porządku. Mam nadzieję, że wtedy też zapadnie decyzja - przekonuje członek KRRiT. Z naszych informacji wynika, że za pismem stoi Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która w przeszłości pomagała firmie m.in. w przedłużeniu koncesji dla TVN24.

Problemy koncesyjne TVN

TVN Warner Bros. Discovery miał problem z przedłużeniem w Polsce koncesji TVN24 i TVN7. KRRiT zwracała uwagę, że zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, może podjąć taką decyzję w przypadku stacji, których właściciel ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Zarzucano TVN, że Polish Television Holding zarejestrowano na lotnisku w Amsterdamie, a rzeczywistymi beneficjentami są Amerykanie z koncernu Discovery. KRRiT wstrzymywała się z decyzją do niemal ostatnich dni przed wygaśnięciem koncesji. Na wszelki wypadek TVN Warner Bros. Discovery pozyskał dla TVN24 i TVN7 licencje u holenderskiego regulatora. Skorzystałby z nich, gdyby nie otrzymał na czas polskich.

W zeszłym roku po kilku miesiącach analizy struktury własnościowej TVN Warner Bros. Discovery, polski regulator przedłużył koncesję HGTV. Decyzję w sprawie stacji poświęconej urządzaniu domów i ogrodów także poprzedził monitoring. Prof. Kowalski informował też, że przewodniczący Maciej Świrski wystąpił o ekspertyzę, która miała ocenić czy nie mamy do czynienia z „handlem koncesjami”. KRRiT nie poinformowała o wynikach tej analizy. W listopadzie KRRiT jednogłośnie przedłużyła koncesję dla głównego kanału TVN. Firma skarżyła się na opieszałość operatora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. We wrześniu 2022 WSA uznał, że KRRiT wykazała się bezczynnością w tej sprawie, mającą „charakter rażącego naruszenia prawa”.

Koncesje dla kanałów TVN opatrzone są specjalną klauzulą. - Jednocześnie KRRiT w dalszym ciągu prowadzi prace w związku z analizą struktury własnościowej spółki TVN S.A., należącej do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, powstałego w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery Inc. - zauważył w dokumentach regulator. Dalej pojawia się zastrzeżenie dotyczące artykułu 38 ustawy o radiofonii i telewizji, który opisuje przyczyny ewentualnego cofnięcia koncesji. To możliwe m.in. jeśli nadawca rażąco narusza warunki koncesji, prowadzi działalność sprzeczną z ustawą i nie reaguje na wezwania przewodniczącego, nie rozpoczął nadawania na czas albo trwale go zaprzestał, program powoduje zagrożenie interesów kultury narodowej, bezpieczeństwa i obronności państwa, nadużywa pozycji dominującej na rynku czy nastąpiło bezpośrednie lub pośrednie przejęcie kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę.

- KRRiT w przyjętym stanowisku z dnia 26 kwietnia 2023 r. zwraca uwagę, że udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego lub telewizyjnego na kolejny okres, zgodnie z art. 35a ustawy o radiofonii i telewizji jest poprzedzone analizą przesłanek z art. 38 ust. 1 i 2 tej ustawy. Przedmiotem analizy KRRiT jest również ocena spełnienia wymogów z art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji przez podmiot posiadający lub ubiegający się o udzielenie koncesji. KRRiT podkreśla w przyjętym stanowisku, iż powyższe okoliczności podlegają ocenie i badaniu także w toku wykonywania koncesji. Zatem ustalenie nowych istotnych okoliczności, mających znaczenie z punktu widzenia ww. przepisów, w toku wykonywania koncesji może skutkować podjęciem odpowiednich postępowań, zgodnie z ww. przepisami - czytamy w koncesjach podpisanych przez przewodniczącego Świrskiego.

Z danych Nielsena wynika, że udział w rynku TVN Style w grupie 4+ w I półroczu 2023 roku wyniósł 0,33 proc. 
 

Dołącz do dyskusji: TVN Style nadal bez nowej koncesji. Pismo prawników TVN trafiło do KRRiT

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
On1
Nie oglądam TVN
67 43
odpowiedź
User
fast
Zapewne p. Maciej "świr" ma jakieś obiekcje.
50 59
odpowiedź
User
X
Słup w Amsterdamie jest faktem.
66 35
odpowiedź