SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN Style nadal bez nowej koncesji. Pismo prawników TVN trafiło do KRRiT

Obecna koncesja dla TVN Style obowiązuje do 28 lipca, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż jej nie przedłużyła. W środę do regulatora wpłynęło pismo od prawników TVN Warner Bros. Discovery z prośbą o pilną decyzję - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. 

W lutym informowaliśmy, że KRRiT wstrzymała się z podjęciem decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN Style w związku z wynikami monitoringu. Wykazał on zbyt mało programów dokumentalnych i publicystycznych. Odstępstwa od zapisów koncesyjnych nie były jednak większe niż około 4 procent. Poza tym niektóre programy trudno sklasyfikować do danego gatunku. Teraz regulator ponownie przeprowadzi monitoring, aby sprawdzić czy nadawca stosuje się do koncesji.

- Monitoring nie powinien w żaden sposób wstrzymywać decyzji o przedłużeniu koncesji. Jeśli nadawca otrzyma koncesję, a nie będzie przestrzegał zapisów w niej zawartych, to w każdej chwili można uruchomić postępowanie o jej  cofnięcie. Monitoring nie powinien być jedynym kryterium rozstrzygającym o przedłużeniu lub nieprzedłużeniu koncesji. Rada tak jednak zdecydowała, zleca kolejne monitoringi, czeka na kolejne ich wyniki i  tym samym  odwleka podjęcie decyzji - mówi Wirtualnemedia.pl prof. Kowalski.

Interwencja prawników TVN Warner Bros. Discovery

W grudniu ub.r. po monitoringu odłożono decyzje w sprawie koncesji dla Polsat Cafe i Disco Polo Music. Rada analizowała programy „Małolaty” i „Wesele z piekła rodem”. Nie dopatrzono się złamania polskiego prawa i zbyt wczesnej emisji tych formatów, dlatego koncesje przedłużono. Prof. Kowalski liczy na to, że podobnie będzie z TVN Style. Spodziewa się decyzji na najbliższym posiedzeniu.

- W środę wpłynęło powtórne ponaglenie nadawcy, w związku z trwającym już 10 miesięcy procesem rekoncesyjnym. Posiedzenie KRRiT odbędzie się  dopiero 8 maja. Najprawdopodobniej wniosek o rekoncesję dla TVN Style znajdzie się w jego porządku. Mam nadzieję, że wtedy też zapadnie decyzja - przekonuje członek KRRiT. Z naszych informacji wynika, że za pismem stoi Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która w przeszłości pomagała firmie m.in. w przedłużeniu koncesji dla TVN24.

Problemy koncesyjne TVN

TVN Warner Bros. Discovery miał problem z przedłużeniem w Polsce koncesji TVN24 i TVN7. KRRiT zwracała uwagę, że zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, może podjąć taką decyzję w przypadku stacji, których właściciel ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Zarzucano TVN, że Polish Television Holding zarejestrowano na lotnisku w Amsterdamie, a rzeczywistymi beneficjentami są Amerykanie z koncernu Discovery. KRRiT wstrzymywała się z decyzją do niemal ostatnich dni przed wygaśnięciem koncesji. Na wszelki wypadek TVN Warner Bros. Discovery pozyskał dla TVN24 i TVN7 licencje u holenderskiego regulatora. Skorzystałby z nich, gdyby nie otrzymał na czas polskich.

W zeszłym roku po kilku miesiącach analizy struktury własnościowej TVN Warner Bros. Discovery, polski regulator przedłużył koncesję HGTV. Decyzję w sprawie stacji poświęconej urządzaniu domów i ogrodów także poprzedził monitoring. Prof. Kowalski informował też, że przewodniczący Maciej Świrski wystąpił o ekspertyzę, która miała ocenić czy nie mamy do czynienia z „handlem koncesjami”. KRRiT nie poinformowała o wynikach tej analizy. W listopadzie KRRiT jednogłośnie przedłużyła koncesję dla głównego kanału TVN. Firma skarżyła się na opieszałość operatora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. We wrześniu 2022 WSA uznał, że KRRiT wykazała się bezczynnością w tej sprawie, mającą „charakter rażącego naruszenia prawa”.

Koncesje dla kanałów TVN opatrzone są specjalną klauzulą. - Jednocześnie KRRiT w dalszym ciągu prowadzi prace w związku z analizą struktury własnościowej spółki TVN S.A., należącej do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, powstałego w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery Inc. - zauważył w dokumentach regulator. Dalej pojawia się zastrzeżenie dotyczące artykułu 38 ustawy o radiofonii i telewizji, który opisuje przyczyny ewentualnego cofnięcia koncesji. To możliwe m.in. jeśli nadawca rażąco narusza warunki koncesji, prowadzi działalność sprzeczną z ustawą i nie reaguje na wezwania przewodniczącego, nie rozpoczął nadawania na czas albo trwale go zaprzestał, program powoduje zagrożenie interesów kultury narodowej, bezpieczeństwa i obronności państwa, nadużywa pozycji dominującej na rynku czy nastąpiło bezpośrednie lub pośrednie przejęcie kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę.

- KRRiT w przyjętym stanowisku z dnia 26 kwietnia 2023 r. zwraca uwagę, że udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego lub telewizyjnego na kolejny okres, zgodnie z art. 35a ustawy o radiofonii i telewizji jest poprzedzone analizą przesłanek z art. 38 ust. 1 i 2 tej ustawy. Przedmiotem analizy KRRiT jest również ocena spełnienia wymogów z art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji przez podmiot posiadający lub ubiegający się o udzielenie koncesji. KRRiT podkreśla w przyjętym stanowisku, iż powyższe okoliczności podlegają ocenie i badaniu także w toku wykonywania koncesji. Zatem ustalenie nowych istotnych okoliczności, mających znaczenie z punktu widzenia ww. przepisów, w toku wykonywania koncesji może skutkować podjęciem odpowiednich postępowań, zgodnie z ww. przepisami - czytamy w koncesjach podpisanych przez przewodniczącego Świrskiego.

Z danych Nielsena wynika, że udział w rynku TVN Style w grupie 4+ w I półroczu 2023 roku wyniósł 0,33 proc. 
 

Dołącz do dyskusji: TVN Style nadal bez nowej koncesji. Pismo prawników TVN trafiło do KRRiT

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
On1
Nie oglądam TVN
odpowiedź
User
fast
Zapewne p. Maciej "świr" ma jakieś obiekcje.
odpowiedź
User
X
Słup w Amsterdamie jest faktem.
odpowiedź