SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP opublikowała dokładne wyniki preselekcji do Eurowizji. Jak głosowali jurorzy?

Telewizja Polska opublikowała listę 23 piosenek, biorących udział w tegorocznych preselekcjach do Eurowizji, wraz z punktacją, które przyznało im jury. Ujawniono też jak głosowali poszczególni jurorzy. Ich głosami do szwedzkiego Malmo pojedzie Luna, która o jeden punkt pokonała w głosowaniu Justynę Steczkowską. 

fot. TVP fot. TVP

W poniedziałek Telewizja Polska ujawniła, że decyzją pięcioosobowego jury Polskę na tegorocznej Eurowizji będzie reprezentować Luna z piosenką „”The Tower”.  Podano wtedy, że otrzymała ona 34 punkty, a 33 punkty przypadły Justynie Steczkowskiej z utworem „WITCH-ER Tarohoro”, zaś piosenka „Jesień – Tańcuj” -  w wykonaniu artystów L.U.C., Dagadana, Kayah, RBFO, Laboratorium Pieśni dostała 23 punkty.

Wyboru reprezentanta Polski na tegoroczną Eurowizję dokonała komisja, w której składzie znaleźli się: Łukasz Pieter (dyrektor muzyczny Radia ZET), Michał Hanczak (dziennikarz muzyczny Radia Eska), Kasia Moś (wokalistka, reprezentantka Polski na Eurowizji 2017), Konrad Szczęsny (dziennikarz serwisu viva.pl, prezes Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska) oraz Piotr Klatt (dziennikarz muzyczny związany z Radiem Dla Ciebie i producent programów muzycznych, zastępca dyr. Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP). Każdy z utworów jurorzy ocenili w skali od 1 do 10. Suma głosów przesądziła o zwycięskiej piosence.

W środę na stronie eurowizja.tvp.pl pojawiła się lista 22 utworów wraz z punktami, które otrzymały od jury. Potem lista zniknęła, by wrócić wieczorem - wtedy w rankingu znalazły się już 23 piosenki, ujawniono też punktację przyznaną utworom przez poszczególnych jurorów. 

Luna – The Tower – 34 pkt

Justyna Steczkowska – WITCH-ER Tarohoro – 33 pkt

L.U.C., Dagadana, Kayah, RBFO, Laboratorium Pieśni – Jesień – Tańcuj – 23 pkt

Marcin Maciejczak – Midnight Dreamer – 23 pkt

Natasza Urbańska – Who We Are – 22 pkt

nita – Thunder – 19 pkt

Bryska – Obca – 13 pkt

Sasi i Blascello – Karma – 11 pkt

Maciej Musiałowski – Znak – 10 pkt

Karolina Wielgus – Kwiatuszek – 9 pkt

Happy Prince – Insatiable – 8 pkt

Izdeb – Duch – 8 pkt

My Friend Casino – Enslave – 8 pkt

Izabela Zabielska – Nowhere To Go – 8 pkt

Krystyna Prońko – Tempus Fugit – 8 pkt

Paulina Wróblewska – Dni – 6 pkt

Krystian Embradora – Rebel – 6 pkt

Koko Die – If I Could – 5 pkt

Edyta Górniak – I Remember – 5 pkt

Pan Savyan – W Kolorku Amaretto – 5 pkt

Kuba i Kuba – Światło – 4 pkt

Piotr Odoszewski – Dzień noc – 4 pkt

Sargis Davtyan - Balcony of Our Love - 3 pkt

Luna po 10 punktów otrzymała od Łukasza Pietera i Piotra Klatta, 9 od Michała Hanczaka, 5 od Konrada Szczęsnego i żadnego od Kasi Moś. Z kolei po 10 punktów Justynie Steczkowskiej przyznali Hanczak i Szczęsny, 9 - Łukasz Pieter, 4 - Kasia Moś. Żadnego punktu wokalistce nie przyznał natomiast Klatt. 

Kulisy wyboru reprezentanta Polski na Eurowizję

Poza długim oczekiwaniem na szczegółowe wyniki i publikacją wyników bez jednego utworów są też inne kontrowersje towarzyszące tegorocznemu wyborowi wykonawcy na Eurowizję. Portal teleshow.wp.pl twierdzi bowiem, że to piosenka „Jesień – Tańcuj” z filmu "Chłopi" miała wygrać w głosowaniu jurorów. 

- Wtedy jury zostało poinformowane, że pojawiły się problemy prawno-organizacyjne - powiedziała Wirtualnej Polsce osoba, która zdecydowała się zdradzić kulisy całej sprawy. - Okazało się, że wokół tej piosenki jest zamieszanie, związane bodaj z wytwórnią. Nikt nie podawał żadnych szczegółów, ale efekt miał być taki, że ta kompozycja nie mogła zostać koniec końców zgłoszona do konkursu. Zarządzono więc reasumpcję głosowania. W jej wyniku wygrała Luna.

Według jednego z jurorów „podczas właściwego konkursu piosenkę na scenie może wykonywać tylko sześć osób, a w przygotowanie tego utworu zaangażowanych było o wiele więcej artystów i artystek” - W związku z tym w Szwecji musiałby zabrzmieć w okrojonej wersji. Nie wiadomo, jak mogłoby to wypaść i czy nie obniżyłoby jego wartości, a tym samym polskich szans na zwycięstwo - powiedział w rozmowie z WP. 

TVP nie odpowiedziała na nasze pytania w tej sprawie. 

W ostatnich dwóch latach TVP organizowała preselekcje w formie koncertu na żywo, w którym wybór reprezentanta dokonali widzowie i jury. W ub.r. Polskę na Konkursie Piosenki Eurowizji reprezentowała Blanka z piosenką „Solo”. W finale zajęła ona 19. miejsce.

Finał 68. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w sobotę 11 maja w Malmö Arena, a półfinały zorganizowane zostaną w tej samej hali we wtorek 7 maja i w czwartek 9 maja. Obiekt powstał w 2008 r. i na potrzeby koncertów może pomieścić do 15 500 widzów

Dołącz do dyskusji: TVP opublikowała dokładne wyniki preselekcji do Eurowizji. Jak głosowali jurorzy?

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bartolos
Tatuś z Dawtony ładnie zapłacił, aby córeczkę przepchnąć!!!
20 5
odpowiedź
User
TF
Wystarczy spojrzec jak glosowala Kasia Moś zeby zadać sobie pytanie: co ona robi w jury?
19 1
odpowiedź
User
ddd
Wystarczy spojrzec jak glosowala Kasia Moś zeby zadać sobie pytanie: co ona robi w jury?


Aż dziwne, że się załapała do jury konkursu, w którym sama poniosła kiedyś klęskę.
14 1
odpowiedź