SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP, Polskie Radio, Agora i Grupa RMF luzują obostrzenia epidemiczne

Od kilku dni w obiektach Polskiego Radia nie obowiązuje już pomiar temperatury przy wejściu do budynków, zaś w programach publicystycznych mogą pojawiać się goście, choć każdorazowo za zgodą szefa danej redakcji - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Obostrzenia są też luzowane w Telewizji Polskiej i redakcjach Agory.

Article

28 marca rząd zdjął część pandemicznych obostrzeń, lecz redakcje podchodzą na razie dość ostrożnie do nowej sytuacji, obserwując, jak wpłynie ona na pandemiczne wykresy. Polskie Radio, Telewizja Polska i Agora zaczynają luzować obostrzenia, pozostałe redakcje czekają z decyzjami.

Polskie Radio od początku pandemii wprowadziło system pracy zdalnej i rotacyjnej, który dotyczył i dziennikarzy i pozostałych pracowników.  - Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, współpracowników oraz gości, stosujemy się do wszystkich zaleceń władz centralnych i sanitarnych - mówiła nam w styczniu Monika Kuś, rzeczniczka prasowa nadawcy. W związku z tym liczba osób przebywających w obiektach radia została ograniczona do niezbędnego minimum, a rozmowy z gośćmi poszczególnych audycji były prowadzone za pomocą komunikatorów internetowych lub telefonicznie.

Polskie Radio rezygnuje z części obostrzeń

Teraz to się zmienia, choć publiczny nadawca zachowuje zdrowy rozsądek i nie wprowadza zmian bez namysłu. W związku z najnowszym rozporządzeniem rady ministrów od 28 marca br. w obiektach Polskiego Radia przestały obowiązywać niektóre ograniczenia, takie jak obowiązkowy pomiar temperatury przy wejściu, czy obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczkami, stosowanie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk oraz zachowanie 1,5 metrowego dystansu.

Oczywiście: zarówno maseczki jak i inne środki ochrony mogą być nadal używane. - Mając jednak na względzie bezpieczeństwo pracowników, współpracowników oraz osób przebywających w obiektach Polskiego Radia, zapraszanie gości do siedziby Polskiego Radia wymaga zgody kierownika odpowiedniej komórki organizacyjnej. Preferujemy łączenia online – przekazała nam Monika Kuś.

TVP też luzuje po decyzji zarządu

Jeszcze kilkanaście dni temu praca w redakcjach newsowych Telewizji Polskiej - z racji specyfiki - odbywała się co do zasady stacjonarnie, lecz w przypadku pracowników redakcji, których profil pracy umożliwiał pracę zdalną wprowadzone zostały grafiki. Pozwalały one zaplanować pracę w taki sposób, aby jak najmniej pracowników musiało się ze sobą kontaktować. Praca zdalna dotyczy głównie pracowników administracyjnych i biurowych.

Zgodnie ubiegłotygodniową decyzją zarządu TVP, wprowadzony wcześniej na terenie spółki obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką ochronną oraz utrzymywania dystansu społecznego uległ zawieszeniu do odwołania. - Praca w redakcjach newsowych z racji specyfiki odbywa się co do zasady stacjonarnie. W budynkach Telewizji Polskiej nadal dostępne są niezbędne środki dezynfekcyjne, takie jak płyny i żele antybakteryjne – informuje portal Wirtualnemedia.pl zespół rzecznika TVP.

W Agorze bez maseczek już od kilku tygodni

Także redakcje Agory („Gazeta Wyborcza”, Wyborcza.pl, Gazeta.pl, Tok FM i in.) zrezygnowały już z mierzenia temperatury przy wejściu. - Od połowy marca w siedzibach spółki noszenie maseczek nie jest już obowiązkowe, choć nadal pozostaje rekomendowane. Zrezygnowaliśmy też z pomiarów temperatury osobom wchodzącym do siedzib Agory i akcji szerokiego testowania pracowników. Cały czas jednak apelujemy do pracowników i współpracowników o ostrożność, a także obserwowanie swojego stanu zdrowia - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.

Zespoły Agory - w tym redakcje mediów z Grupy Agora - wciąż pracują w różnych formułach, w zależności od specyfiki pracy, choć dominującą formą pozostaje praca zdalna. - Wraz ze spadającą liczbą zakażeń będziemy zachęcać do pracy w biurach większą liczbę osób, szczególnie w przypadkach, gdy niezbędna jest praca zespołowa czy kreatywna - dodaje nasza rozmówczyni.

Do TOK FM wracają rozmówcy

Redakcja "Gazety Wyborczej" nadal zachowuje ostrożność: - W pracy redakcyjnej nadal kierujemy się głównie zdrowym rozsądkiem i efektywnością. Niestety, zmiana w przepisach nie spowodowała realnego zniknięcia COVID-19, więc ostrożność musi zostać. Cały czas duża część dziennikarzy "Wyborczej" pracuje w terenie lub w redakcji i spotyka się z ludźmi na żywo, bo tego wymaga specyfika ich tematów lub formy dziennikarskiej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Aleksandra Sobczak, zastępczyni redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i szefowa Wyborcza.pl, dodając: - Część podcastów nadal nagrywamy zdalnie, bo to nam umożliwia dotarcie do rozmówców, którzy mieszkają daleko lub z innych powodów nie mogą dojechać na Czerską. Redakcje Gazeta.pl nadal pracują w modelu hybrydowym, łączącym pracę zdalną z pracą w biurze. W podobny sposób realizowane są rozmowy z gośćmi, m.in. w studiu wideo, do którego część rozmówców zapraszana jest zdalnie, a część do siedziby redakcji.

Piotr Zorć, zastępca redaktor naczelnej Radia TOK FM, w rozmowie z nami relacjonuje: - Stopniowo coraz więcej rozmówców TOK FM pojawia się w naszych studiach. Nadal korzystamy też ze specjalnego studia, dającego możliwość emisji wysokiej jakości dźwięku, w którym prowadzący z gościem widzą się na ekranach, ale nie mają fizycznej styczności. W redakcji uważnie przyglądamy się sytuacji pandemicznej i na tej podstawie podejmiemy dalsze decyzje dotyczące m.in. zwiększenia liczby audycji z udziałem gości na żywo w siedzibie stacji.

Nic natomiast nie zmienia w obostrzeniach Wirtualna Polska. – Póki co pracujemy bez zmian - mówi nam Michał Siegieda, rzecznik prasowy WP. Bez zmian – czyli większość pracowników - powyżej 80 procent - wykonuje swoje obowiązki zdalnie, ewentualnie hybrydowo. W biurach natomiast pozostają osoby, które chcą korzystać z przygotowanych przestrzeni bądź ich praca stacjonarna jest niezbędna (na przykład ekipy realizacji i emisji telewizyjnej, administracja, część zespołów back office).

RMF FM: publicystyka wraca do studia

Stacje Grupy RMF także spoglądają łaskawym okiem na luzowanie obostrzeń, choć stosują przy tym metodę małych kroków: - W naszych redakcjach cały czas częściowo utrzymywana jest praca zdalna dziennikarzy – informuje nas Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF, dodając: - Goście naszych programów publicystycznych – „Porannej Rozmowy", „Rozmowy w południe", „Popołudniowej Rozmowy", „Gościa Krzysztof Ziemca" – są zapraszani do studia. Łączenia online stosujemy m.in. gdy gość przebywa w innym mieście.

Od kilku dni natomiast stopniowo do biur powracają kolejni pracownicy Telewizji Polsat. Jak pisaliśmy - nadawca zdecydował się wrócić do tradycyjnej pracy stacjonarnej, ale niektórzy pracownicy będą mogli pracować hybrydowo. - Zachowujemy takie zasady jak maseczki w budynkach, dezynfekcja, mierzenie temperatury, testowanie pracowników - mówi Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Grupy Polsat.

Z kolei TVN Grupa Discovery wprowadza od połowy marca hybrydowy tryb pracy, w którym przez 3 dni w tygodniu pracownicy działają stacjonarnie, a 2 dni – z domu.

Jeszcze w końcu stycznia br. minister zdrowia apelował do pracodawców o powrót do pracy zdalnej w obliczu rosnącej wówczas liczby zakażeń koronawirusem. Od 28 marca obowiązuje nowe rozporządzenie, w myśl którego zniesiony jest obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych (nie dotyczy to obiektów leczniczych), zniesiona zostaje izolacja domowa, kwarantanna graniczna i kwarantanna domowa dla współdomowników.

Luzowanie obostrzeń spowodowane jest zmniejszającą się liczbą przypadków Covid-19. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 493 zakażeniach  (w tym 32 ponownych), z powodu koronawirusa nie zmarła żadna osoba.

Dołącz do dyskusji: TVP, Polskie Radio, Agora i Grupa RMF luzują obostrzenia epidemiczne

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słuchacz
Czyli można już radia słuchać bez maseczki 😂
odpowiedź
User
mike
Tak na poważnie temperaturę mierzyli i w kagańcach w pracy trzeba było przebywać? Przez 2 lata temperaturę mi raz zmierzyli i miało to miejsce na lotnisku, a zakładu pracy w którym na zapleczu trzeba siedzieć w kagańcu to nie znałem. Nawet panie w przychodni lekarskiej kaganiec zakładały jak pacjent się pojawił.
odpowiedź
User
fdsa
Zdjęcie z Polski? Jesli tak, to pani musiała mieć bardzo trudne dzieciństwo. I nie o maskę mi chodzi.
odpowiedź