SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP podaje ofertę reklamową na 2021 rok. Ceny 2-4 proc. w górę - nowe pakiety i rabaty, większa elastyczność

Biuro Reklamy TVP ogłosiło zasady sprzedaży reklam na 2021 rok, wprowadzając m.in. pakiet łączący stacje główne i tematyczne oraz ofertę reklamy wideo na ekranie telewizorów podłączonych do internetu. Ceny reklam wzrosną średnio o 2-4 proc. - Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność dotyczącą dalszego rozwoju COVID czy też potencjalnych ekonomicznych skutków dotychczasowych fal pandemii inflacja, nawet tak niewielka, to odważny krok - komentuje Maciej Niepsuj, buying director w MullenLowe MediaHub.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. AKPAArticle

Podobnie jak 2020 roku, także i w 2021 roku obowiązywać będą te same pod względem wydatków grupy reklamodawców, czyli tzw. klastry.

Niezmienione w porównaniu do stanu w 2020 roku pozostały progi i opust za udział cennika. Najniższy rabat  - do 30 proc. - obowiązuje przy wydatkach nieprzekraczających 0,19 mln zł. Najwyższy - do 50 proc. - przy wydatkach reklamowych w przedziale 12-14,99 mln zł. Rabaty dla budżetów powyżej 15 mln zł rocznie negocjowane są indywidualnie.

Z kolei maksymalny opust przy udziale zakupu cennikowego na głównych antenach TVP wynosi do 30 proc. Otrzymają go ci marketerzy, którzy wszystkie reklamy kupią cennikowo, a nie w pakietach.

Dodatkowe rabaty

W ofercie Biura Reklamy TVP na 2021 rok pojawiły się nowe dodatkowe opusty przy zakupie z cennika. To opust podstawowy dla miesięcznych progów cenowych. Maksymalny wynosi 44 proc. przy budżecie miesięcznym powyżej 3 mln zł. Wprowadzono też nowe wartości rabatu za udział cennika w kanałach tematycznych: w przedziale 10 proc. - 30 proc.

Utrzymano próg 21 mln zł i więcej dla negocjacji wartości CPP KZP dla TVP1 i TVP2. W przypadku zakupu pakietu TVP Mix (wspólny pakiet dla wszystkich anten TVP) można negocjować przy budżecie powyżej 18 mln zł, a przy zakupie pakietu kanałów tematycznych - już powyżej 15 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Nowością TVP Mix

W ofercie debiutuje pakiet TVP MIX. Daje on możliwość zakupu wszystkich stacji będących w ofercie w jednej cenie. Pakiet ten jest dostępny w podstawowej grupie sprzedażowej wszyscy w wieku 16-59 lat oraz w wybranych grupach demograficznych.

- Dzięki ofercie MIX reklamodawca korzysta z zasięgu stacji głównych TVP1 i TVP2 oraz dopasowania, jakie uzyskuje dzięki stacjom tematycznym. To jedyne na rynku połączenie wysokiej jakości stacji tematycznych z antenami głównymi jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie naszych klientów na anteny tematyczne, wyrażane od dwóch lat dynamicznie rosnącą sprzedażą cennikową. Dzięki możliwości wyboru jednej z kilku grup celowych oferujemy marketerom dopasowany do ich komunikacji produkt - mówi Ewelina Czuba, dyrektor Biura Reklamy TVP.

W ramach tego pakietu TVP decyduje o splicie anten głównych i tematycznych. W ramach KZP TVP Mix klient może bezpłatnie wyłączyć do 3 dowolnych stacji z pakietu. Nie można więcej, nawet za dopłatą.

Skorzystanie z tego pakietu daje reklamodawcy prawo do zakupu na własnych grupach docelowych przy SOS 20 proc. Pakietu tego nie obejmuje jednak opust 3 proc. za udział anten tematycznych - jest bowiem wliczony w CPP.

Uzupełniające pakiety miesięczne

BR TVP wprowadza w 2021 również tzw. pakiety miesięczne na podstawie wielkości zamówienia. Dzięki nim reklamodawcy mają możliwość zakupu pakietów KZP bez konieczności zawierania rocznych porozumień -mają one uzupełniać dotychczasowe roczne progi cenowe. Dzięki nim reklamodawca może dokonać zakupu kampanii reklamowej bez konieczności składania deklaracji rocznej.

- W sytuacji niepewności rynkowej, z jaką mieliśmy do czynienia w tym roku oraz, której  możemy spodziewać się w pierwszych miesiącach 2021 r., postanowiliśmy stworzyć produkt, który odpowie na potrzebę luzowania rygoru deklaracyjnego. Rozmawiamy z wieloma marketerami, których budżet uzależniony jest od sytuacji epidemicznej. Podchodząc do nich partnersko, nie możemy pozwolić sobie na pozostanie wyłącznie w sferze twardych rocznych deklaracji. Należy jednak dodać, że wciąż najatrakcyjniejsze warunki zakupowe, przynależne będą reklamodawcom, składającym roczną deklarację wydatków - podsumowuje Ewelina Czuba.

Zwiększono z 2 do 6 pakiety KZP. Dwa dotychczas istniejące to pakiet dla deklaracji rocznych przy zakupie TVP i TVP2 oraz przy zakupie kanałów tematycznych.

Nowością są: pakiet dla deklaracji rocznych przy zakupie TVP Mix, oraz miesięczne progi cenowe przy zakupie: TVP1 i TVP2, TVP Mix oraz anten tematycznych.

Ceny w górę od 2 do 4 proc.

Średnia podwyżka cen reklam na antenach TVP ma wynieść w 2021 roku od 2 do 4 proc. W górę poszły stawki CPP, czyli kosztów dotarcia z reklamą  – od 1,7 proc. 5,5 proc. w zależności od klastra. Koszt dotarcia z reklamą dla klientów z budżetem do 0,19 mln zł wynosi: 1900 zł dla TVP1 i TVP2, 1760 zł dla pakietu TVP Mix i 1260 zł dla pakietu kanałów tematycznych.

Nadawca oferuje też nową siatkę rabatową przeznaczoną do zakupu oferty reklamowej stacji tematycznych. Zmieniono zasady opłaty technicznej - zamiast opłaty za tak zwane spoty zerowe TVP wprowadza opłatę techniczną powiązaną z łączną liczbą emisji.

 - Coraz więcej reklamodawców docenia stacje tematyczne, co ma wyraz m.in. w rosnącej sprzedaży cennikowej w tym segmencie. Chcąc ułatwić tę formę zakupu, wprowadzamy dodatkowe zachęty rabatowe w stacjach tematycznych. Jednocześnie wsłuchując się w oczekiwania, rynku zmieniamy zasady opłat emisyjnych - mówi Ewelina Czuba.

Trzy nowości w ofercie interaktywnej

W 2021 roku zadebiutują trzy nowe produkty. Smart OTT daje możliwość emisji reklam online na dużym ekranie interaktywnych telewizorów podłączonych do internetu - Smart TV, HBB TV, Android TV, STB. Pakiet Reach Power Wideo daje możliwość marketerom szerokiego dotarcia reklamą online wideo przy zachowaniu wysokich parametrów jakościowych i w atrakcyjnej cenie uzupełniając w ten sposób zasięg kampanii telewizyjnej. W przyszłym roku zadebiutuje także pakiet TVP Emocje, który pozwoli reklamodawcom na targetowanie reklam w oparciu o segmentację emocji, wrażeń czy nastrojów odbiorców otwierając w ten sposób nowe możliwości definiowana odbiorców kampanii reklamowych.

- 2020 rok bez wątpienia zwiększył zainteresowanie serwisami AVOD zarówno przez widzów, jak i przez reklamodawców. Równolegle oferta wideo na żądanie jest dostępna na coraz większej liczbie ekranów. Oba te trendy mają swoje odzwierciedlenie w ofercie, jaką przedstawiamy reklamodawcom, w której niezmiennie znaleźć będzie można również reklamy przy profesjonalnych i lubianych przez widzów treściach. Oferta zgodna jest z najwyższymi standardami jakości i bezpieczeństwa, określanymi m.in. standardach IAB Qualid - komentuje Ewelina Czuba.

Inflacja to odważny krok

- Stosunkowo niewielka, ale jednak inflacja, to jak sadzę konsekwencja spodziewanego przez Biuro Reklamy ponad 7 proc. wzrostu wydatków reklamowych w przyszłym roku, sporej ilości nowych pozycji programowych, w tym również dużych wydarzeń sportowych. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność dotyczącą dalszego rozwoju COVID czy też potencjalnych ekonomicznych skutków dotychczasowych fal pandemii inflacja to odważny krok. Zwłaszcza, że wyniki oglądalności dużych anten w ostatnich miesiącach nie powalają na kolana - komentuje Maciej Niepsuj, buying director w MullenLowe MediaHub.Ekspert pozytywnie ocenia rozwiązanie dla mniejszych lub sezonowych aktywności czyli uregulowanie krótkookresowych kampanii na antenach TVP bez konieczności składania rocznych deklaracji wydatków. - Drugi nowy pomysł czyli TVP Mix to takie pudełko czekoladek, w którym nie do końca wiadomo na co się trafi a ryzyko pomyłki vs regularny pakiet ograniczony do wybranego kanału jest jednak wyższe od niższego kosztu dotarcia dla Mixa więc to raczej oferta dla dużych kampanii i szerokich grup docelowych niż dla bardziej precyzyjnego zakupu - dodaje nasz rozmówca.

Biuro Reklamy TVP jako pierwszy broker telewizyjny opublikowało zasady polityki handlowej na 2021 rok. Z naszych informacji wynika, że TVN Media dopracowuje jeszcze szczegóły swoich zasad sprzedaży i opublikuje je w styczniu.

>>> Wyniki oglądalności telewizji

TVP z zyskiem dzięki rekompensacie abonamentowej

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 roku zapisano kolejną rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Krótko przed Bożym Narodzeniem ustawa została przyjęta przez Sejm, odrzucono poprawkę opozycji proponującą, żeby kwotę rekompensaty przekazać na służbę zdrowia.

Dołącz do dyskusji: TVP podaje ofertę reklamową na 2021 rok. Ceny 2-4 proc. w górę - nowe pakiety i rabaty, większa elastyczność

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SusanStringer
Facebook płaci 530 dolarów dziennie. Dołącz do Facebooka i co tydzień otrzymuj dodatkowe dolary z domu. Po prostu zapłacono mi 8590 $ w poprzednim miesiącu. Zacznij zdobywać więcej gotówki i nie zarabiaj na swoich długach i różnych wydatkach. Odwiedź ten link i zwróć uwagę, co powiedział właściciel Facebooka.......

𝙬𝙤𝙧𝙠𝙧𝙚𝙫𝙞𝙚𝙬𝙨10.𝙘𝙤𝙢
odpowiedź