SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP wygrała w USA proces z Robertem Spańskim. Start TVP Rozrywka Int. nadal zablokowany

Telewizja Polska po roku batalii sądowej w USA wygrała proces z firmą Spanski Enterprises Inc. - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Amerykańska spółka odwołała się jednak od wyroku, dlatego start TVP Rozrywka International został zawieszony.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Według naszych informacji, w sporze chodzi o interpretację zapisów umowy na dystrybucję polonijnego kanału TVP Polonia w Ameryce Północnej. Kanadyjska firma Spanski Enterprises Inc., właścicielem której jest Robert Spański, pierwszą umowę z Telewizją Polską podpisała za czasów prezesury Wiesława Walendziaka, tj. w latach 1993-1996. Współpraca została później przedłużona przez Piotra Farfała, który pełnił obowiązki prezesa TVP od 2008 do 2009 roku. Na mocy dokumentu firma Roberta Spańskiego posiada pełnię praw na dystrybucję TVP Polonia w Ameryce Północnej.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, sąd miał zdecydować o prawidłowej interpretacji zapisów obowiązującej umowy. W trakcie zakończonego w kwietniu procesu prawnicy Spanski Enterprises Inc. próbowali udowodnić, że firma może dysponować całym kontentem TVP na terenie Stanów Zjednoczonych. Telewizja Polska twierdziła z kolei, że spółka ma prawo do jednokrotnego użycia treści, emitowanych tylko na antenie TVP Polonia. Sąd przychylił się do interpretacji przedstawionej przez Telewizję Polską.

>>> TV Polska w pierwszym kwartale 2015 roku? „MSZ musi się wypowiedzieć czy sfinansuje TVP Polonia”

Ze względu na pozytywne dla nadawcy rozwiązanie sprawy, na kwiecień br. planowano rozpoczęcie nadawania nowego polonijnego kanału TVP Rozrywka International. Mimo gotowości do emisji Telewizja Polska zawiesiła ją bezterminowo z powodu złożonego przez Spanski Enterprises Inc. odwołania od kwietniowej decyzji sądu. O tym, że start kanału jest przesuwany ze względów prawnych informowaliśmy jako pierwsi.

Odwołanie od postanowienia rozpatrywane będzie przez sąd w drugiej połowie lipca. Jak ustaliliśmy, właściciel firmy chce udowodnić Telewizji Polskiej złą wolę w realizacji obowiązującej obecnie umowy. Publicznego nadawcę reprezentuje amerykańska kancelaria prawna, a sprawę nadzoruje Robert Kroplewski, dyrektor działu prawnego TVP.

Interpretacja umowy przedstawiona przez prawników firmy, jeśli zostanie uznana za słuszną, skutecznie zablokuje start TVP Rozrywka International w USA. Partnerem nadawcy jest bowiem platforma Dish Network, do której ma zostać włączona stacja, a nie firma Roberta Spańskiego (sprawdź szczegóły). Telewizja Polska prowadzi także rozmowy na temat dystrybucji kanału z operatorami m.in. w Australii.

Z naszych informacji wynika, że po rozwiązaniu sporu w interpretacji zapisów umowy na dystrybucję TVP Polonia Telewizja Polska nie zamierza kończyć współpracy z amerykańskim partnerem. Umowa z firmą Spańskiego obowiązuje do 2019 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP wygrała w USA proces z Robertem Spańskim. Start TVP Rozrywka Int. nadal zablokowany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl