SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kurski i Matyszkowicz mają pozostać w zarządzie TVP, Świrski i Giziński w radzie nadzorczej PAP

Jedynymi kandydatami zgłoszonymi do zarządu Telewizji Polskiej są jego obecni członkowie: prezes Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz. Natomiast w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej na kolejny okres mają zostać powołani Maciej Świrski i Tomasz Giziński - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski, fot. AKPAArticle

Wszystkich kandydatów do zarządu Telewizji Polskiej i rady nadzorczej PAP zgłosił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, to jedyni kandydaci zgłoszeni do władz obu firm.

Posiedzenie Rady Mediów Narodowych, na którym odbędzie się głosowanie nad kandydaturami, zaplanowano na środę.

W RMN większość głosów ma troje polityków PiS: Krzysztof Czabański (w poprzedniej kadencji Sejmu był posłem tej partii), posłanka Joanna Lichocka i europosłanka Elżbieta Kruk. Opozycję reprezentują Juliusz Braun (zgłoszony przez Platformę Obywatelską) i poseł Robert Kwiatkowski (z ramienia Lewicy).

W zeszłym tygodniu Rada Mediów Narodowych odrzuciła wniosek, żeby przeprowadzić konkurs na prezesa TVP.

Kurski prezesem TVP od ponad 5 lat

Jacek Kurski został prezesem Telewizji Polskiej w styczniu 2016 roku, został mianowany przez ówczesnego ministra skarbu państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej. Po utworzeniu Rady Mediów Narodowych, która w sierpniu 2016 roku na kilka godzin odwołała Kurskiego (wycofano się z podjętej uchwały w tej sprawie) Jacek Kurski wygrał zorganizowany przez nią konkurs i jesienią 2016 roku zaczął 4-letnią kadencję.

Kadencja Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza w TVP upłynęła w październiku ub.r., jednak ich mandaty wygasną z dniem przyjęcia sprawozdania finansowego spółki za 2020 rok. Ma to zrobić walne zgromadzenie spółki. Zwykle musi ono zostać zwołane do końca czerwca, ale roku bieżącym - z powodu pandemii - termin został przesunięty do końca września.

Mateusz Matyszkowicz dołączył do zarządu Telewizji Polskiej wiosną 2019 roku. Z firmą jest związany od stycznia 2016 roku, najpierw był dyrektorem TVP Kultura, a w połowie 2017 roku został szefem TVP1.

Wcześniej Matyszkowicz był m.in. redaktorem naczelnym „Frondy Lux”, współpracował z „Teologią Polityczną”, w TV Republika prowadził program „Literatura na trzeźwo”, a wTVP Kultura - „Chuligan literacki”.

Przewodniczącym rady nadzorczej Telewizji Polskiej od marca 2017 roku jest Maciej Łopiński. Od marca do sierpnia ub.r. pełnił też obowiązki prezesa spółki, w miejsce odwołanego wtedy Jacka Kurskiego.

W poniedziałek Łopiński odszedł z rady nadzorczej PZU, po czym został mianowany szefem rady nadzorczej PKO BP (obie firmy są kontrolowane przez Skarb Państwa). Wcześniej Łopiński był m.in. posłem na Sejm VII kadencji oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (w latach 2005–2010) i w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy (2015-2016).

W radzie nadzorczej Telewizji Polskiej oprócz Macieja Łopińskiego są Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek, obaj zostali powołani na początku 2016 roku.

Świrski i Giziński w radzie nadzorczej PAP

Maciej Świrski i Tomasz Giziński są członkami rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej od wiosny 2017 roku. We wrześniu ub.r. Świrski objął funkcję przewodniczącego rady, jednocześnie do rady powołano Agnieszkę Glapiak.

Maciej Świrski w latach 2006-2009 był wiceprezesem PAP. Jest publicystą, założycielem i prezesem Reduty Dobrego Imienia - Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom. Od 2016 r. do lipca 2018 roku był wiceprezesem Polskiej Fundacji Narodowej.

Tomasz Giziński jest adwokatem Pod koniec 2015 roku, jeszcze przed utworzeniem Rady Mediów Narodowych, został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego do rady nadzorczej Polskiego Radia.

W ub.r. Polska Agencja Prasowa przy 50,4 mln zł przychodów zanotowała 4,72 mln zł straty netto, a br. prognozuje stratę wysokości 5,99 mln zł. Średnia miesięczna pensja brutto w agencji wynosi 7,23 tys. zł, a tylko w przypadku dziennikarzy - 7,28 tys. zł.

2,04 mld zł dla TVP z abonamentu i rekompensaty

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku).

Firma zanotowała 198 mln zł zysku netto, z czego ponad 188 mln zł zamierza przeznaczyć na kapitał zapasowy, a 9 mln zł - na premie dla pracowników.

W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

Tylko w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska, głównie dzięki otrzymanej rekompensacie, zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

1,71 mld zł z rekompensaty dla TVP w br.

Na mocy tegorocznej ustawy budżetowej rekompensata abonamentowa dla TVP, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych może wynieść do 1,95 mld zł. Środki mogą zostać przeznaczone przez nadawców wyłącznie na realizację misji publicznej.

W styczniu br. ustawę budżetową z przyjął Sejm, uchylając większość poprawek Senatu, m.in. wykreślenie zapisu o rekompensacie abonamentowej. Pod koniec miesiąca ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że z tegorocznej rekompensaty Telewizja Polska otrzyma w formie obligacji skarbowych 1,71 mld zł (minimalnie mniej niż przed rokiem), Polskie Radio - 125,91 mln zł (6,7 mln zł więcej niż w ub.r.), a rozgłośnie regionalne - 112,66 mln zł (6,6 mln zł mniej).

Na początku marca przewodniczący KRRiT zaakceptował zmiany w karcie powinności TVP na lata 2020-2024: wzrost kosztów misji publicznej w 2021 r. do 2,87 mld zł, a w 2024 do 2,9 mld zł.

4 maja zarejestrowano kolejną transzę obligacji skarbowych, o wartości 350 mln zł, na potrzeby rekompensaty abonamentowej dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W połowie marca wyemitowano w tym celu papiery za 650 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Kurski i Matyszkowicz mają pozostać w zarządzie TVP, Świrski i Giziński w radzie nadzorczej PAP

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olo
Dlaczego ten Matyszkowicz tak nagle wypłynął z jakiegoś niszowego pisemka od razu do kierownictwa TVP za PIS i siedzi tam do tej pory?
odpowiedź
User
towarzysz Krzysztof
Dlaczego nie zorganizowano konkursu?
odpowiedź
User
YKK
Krok dalej to Kononowicz na Woronicza :(
odpowiedź