SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zawiesiła program Jana Pospieszalskiego. „Atak na prezydenta”

Nadawany w TVP Info program Jana Pospieszalskiego „Bliżej” w tym tygodniu się nie ukaże. Telewizja Polska w „Wiadomościach” przeprosiła za treść poprzedniego odcinka audycji, który - według TVP - miał być „atakiem na Bronisława Komorowskiego”.

Jan Pospieszalski, fot. TVPArticle

Nadany w czwartek 14 maja br. odcinek „Bliżej” Jana Pospieszalskiego poświęcony był prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Rozmowie w studiu towarzyszyła sonda telefoniczna dla widzów z pytaniem: „Czy zagłosujesz na kandydata popieranego przez WSI?”. Przez część dziennikarzy zostało to odebrane jako atak na Bronisława Komorowskiego.

Krzysztof Luft, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” ocenił sondę jako „prymitywną agitację polityczną niemającą nic wspólnego z zasadami bezstronności, którymi powinni się kierować dziennikarze w telewizji publicznej”. Już w piątek 15 maja KRRIT zwróciła się do nadawcy z wnioskiem przesłanie zapisu nagrania ostatniego odcinka „Bliżej” i stanowiska w jego sprawie, zapowiadając, że po analizie przedstawi swoje zdanie.

Wczoraj w głównym wydaniu w „Wiadomości” TVP1 Piotr Kraśko  przeczytał przeprosiny TVP za treści z ostatniego wydania „Bliżej”. - Autor audycji naruszył określone w umowie zasady współpracy z TVP i wykorzystał audycję do naruszającego zasady rzetelności dziennikarskiej ataku na prezydenta Bronisława Komorowskiego - podano w oświadczeniu TVP.

Wieczorem Jan Pospieszalski i producent jego programu Paweł Nowacki w swoim oświadczeniu poinformowali, że planowany na czwartek 21 maja odcinek „Bliżej” nie zostanie pokazany.

- Od dwóch dni usiłujemy bezskutecznie skontaktować się z dyrekcją TVP Info (osobiście, telefonicznie, mailowo). Przed chwilą otrzymaliśmy lakoniczną informację od dyrekcji, że program jest w tym tygodniu zawieszony. Nie podano żadnego uzasadnienia - napisali Pospieszalski i Nowacki, informując jednocześnie, że w tym tygodniu gościem „Bliżej” miał być Paweł Kukiz, który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich. - Wyrażamy zaniepokojenie taką formą współpracy z naszą redakcją - spuentowali list.

Pospieszalski w rozmowie z Niezalezna.pl zasugerował, że decyzja ta może mieć związek z napaścią środowiska prorządowego i „Gazety Wyborczej” na „Bliżej” po tym jak w programie podjęto temat powiązań Bronisława Komorowskiego z WSI. Podobne opinie wyraził w oświadczeniu w formie wideo.

Przypomnijmy, że TVP Info już kiedyś nie nadało planowanego wydania programu „Bliżej” - miało to miejsce w styczniu 2014 roku. Wówczas Jan Pospieszalski zrezygnował ze zrealizowania odcinka, ponieważ kierownictwo TVP Info nie pozwoliło mu do niego zaprosić Jacka Karnowskiego (więcej na ten temat). Powodem tej decyzji był fakt, że w serwisach związanych z Karnowskim (wSumie.pl i wPolityce,pl), ukazały się teksty sugerujące, iż Andrzej Turski prowadził „Panoramę” w TVP2, będąc nietrzeźwym. TVP pozwała za te doniesienia wydawcę obu portali, ale ostatecznie sprawa zakończyła się ugodą.

Dodajmy, że wraz z przeprosinami za treść ostatniego odcinka „Bliżej”, we wtorkowym wydaniu „Wiadomości” Piotr Kraśko przeprosił też w imieniu TVP Kingę Dudę, córkę Andrzeja Dudy za to, że w programie „Tomasz Lis na żywo” prowadzący i aktor Tomasz Karolak cytowali wpis z jej fałszywego konta twitterowego (więcej na ten temat). Wyemitowano także nagranie z przeprosinami Tomasza Lisa, który gościł wcześniej w studiu TVP Info, mówiąc, że ta wpadka była błędem jego współpracowników (dowiedz się więcej).

Dołącz do dyskusji: TVP zawiesiła program Jana Pospieszalskiego. „Atak na prezydenta”

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz
Wreszcie. Za brak obiektywizmu i skandaliczne prowadzenie /to częste "yyyyyyy", chaotyczność/ dawno powiniem zniknąć z TVP INFO.
odpowiedź
User
janusz
Lis zawinił
Pospieszalskiego ukarali
To jest standard w tvp
Bądźmy dobrej myśli za rok będzie już inaczej
odpowiedź
User
Neo
Dziennikarz Roku, laureat Wiktora etc. doświadczony dziennikarz-Tomasz Lis zachował się gorzej niż stażysta podczas trzeciego dnia w redakcji. Wstyd i niesmak pozostanie.
odpowiedź