SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto ogląda TVP1? Starsza widownia, ale z coraz wyższymi dochodami

TVP1 nieco chętniej oglądają kobiety niż mężczyźni. Wśród widowni stacji dominują osoby starsze, emeryci i mieszkańcy wsi. Zauważalny jest wzrost udziału osób o wysokich dochodach oraz większy udział widzów z wykształceniem średnim - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.

TVP1 ogląda coraz więcej mężczyzn, ale kobiety nadal mają ponad 50 proc. udziału

W okresie od 1 września do 12 grudnia 2022 roku telewizyjną Jedynkę oglądało średnio 51,92 proc. kobiet i 48,08 proc. mężczyzn. Struktura widowni stacji w podziale na płeć nie różni się zbytnio od tej, którą charakteryzuje się cały rynek telewizyjny w naszym kraju. Cechuje się przewagą widowni kobiecej - w analizowanym okresie wszystkie stacje śledziło średnio 53,19 proc. kobiet i 46,81 proc. mężczyzn - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

TVP1 w analogicznym okresie rok wcześniej miała wyższy udział widowni kobiecej nad męską. W okresie od 1 września do 12 grudnia 2021 roku kobiety stanowiły 54,87 proc., a mężczyźni - 45,13 proc.

74 proc. widzów stacji stanowi grupa wiekowa 50+

Jedynka na tle całego rynku charakteryzuje się niskimi wynikami oglądalności wśród młodych widzów. Udziały widowni stacji w grupach wiekowych 10-11, 13-15, 16-17, 18-19 i 20-24 w badanym okresie wynoszą wyraźnie poniżej 1 proc. Niskie zainteresowanie w najmłodszych grupach wiekowych TVP1 miała również w analogicznym okresie zeszłego roku.

W kolejnych grupach wiekowych zainteresowanie kanałem stopniowo zaczyna rosnąć. Jest ono bardzo wysokie w starszych grupach wiekowych.

Zdecydowanie najwyższe wyniki oglądalności Jedynka notuje w grupie 60+, w której widownia stanowi aż 58,96 proc. wszystkich widzów (a w grupie 50+ jest to 73,87 proc.). Dla porównania w całym rynku jest to 45,28 proc. (61,45 proc.)

Wysoki udział widowni wiejskiej

Spore dysproporcje oglądalności TVP1 względem całego rynku notowane są ze względu na miejsce zamieszkania widzów. Stacja ma zauważalną przewagę w strukturze widowni mieszkańców wsi, którzy stanowią 47,68 proc. udziału wszystkich widzów stacji. Wartość ta w całym rynku wynosi 37,72 proc.

Rosną dochody widzów Jedynki

Biorąc pod uwagę średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca (w zł) można zauważyć, że TVP1 w tym roku ma względnie podobną strukturę widowni do całego rynku telewizyjnego w Polsce.

W okresie od 1 września do 12 września ub.r. Jedynkę - względem analogicznego okresu rok wcześniej - śledziło mniej osób z wysokimi dochodami, a więcej - z niskimi. Średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca powyżej 5 tys. zł netto w okresie od 1 września do 12 września br. wynosił 31,65 proc., a rok wcześniej było to 27,87 proc. Z kolei w przypadku dochodów od 0 do 1400 zł jesienią tego roku wynosiła 4,54 proc., a jesienią ub.r. - 6,41 proc.

Coraz więcej widzów z wykształceniem średnim

TVP1 najchętniej oglądają osoby z wykształceniem podstawowym, ale udział takich widzów spada - z 53,01 proc. widowni w okresie od 1 września do 12 grudnia 2021 roku do 50,22 proc. w okresie od 1 września do 12 grudnia 2022 roku (w całym rynku obecnie jest to 42,36 proc.).

Rośnie udział widzów z wykształceniem średnim, którzy w badanym okresie stanowili 33,19 proc. widowni stacji (34,08 proc. w całym rynku). Rok wcześniej było to 31,28 proc.

56 proc. widowni stacji stanowią emeryci

Ze względu na wykonywany zawód Jedynka najchętniej oglądana jest przez emerytów, którzy stanowią 56,04 proc. widowni stacji. Dla porównania, wszystkie kanały telewizyjne w Polsce w strukturze widowi średnio mają 43,45 proc. emerytów.

ADH% (Adhesion) - udział procentowy widzów poszczególnej grupy względem liczebności grupy odniesienia np. udział widowni w wieku 65+ względem wszystkich widzów. Tym samym wskaźnik ten informuje o strukturze demograficznej widzów, a tym samym opisuje atrakcyjność programu. Adhesion dla kilku grup sumuje się do 100 proc. pod warunkiem, że badane grupy w całości zawierają się w grupie odniesienia - np. kobiety 4+ i mężczyźni 4+ w odniesieniu do grupy wszyscy 4+.

Średni dobowy udział TVP1 w pierwszym półroczu br. wyniósł 8,26 proc. (po spadku o 18,06 proc. względem pierwszego półrocza ub.r.).

ANALIZY WIRTUALNEMEDIA.PL

Emeryci dominują wśród widowni TVP Info

TVN24 ze starszą widownią, ale wykształconą

Kto ogląda TVP1? Starsza widownia, ale z coraz wyższymi dochodami

 

Dołącz do dyskusji: Kto ogląda TVP1? Starsza widownia, ale z coraz wyższymi dochodami

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Novum
Z tymi dochodami to jedno wielkie kłamstwo, tak samo jak wyszło jakiś czas temu że TVN 24 oglądają głównie emeryci i wielu z nich ma 5 tys.na rękę. .. Kompletna ściema...
odpowiedź
User
Realnie patrząc
@Up

Jaka ściema, emeryci ale resortowi jeśli wiesz co to jest. Emerytury resortowe są wysokie to nie żadne 1200pln. Wszystko się zgadza, taka telewizja tacy pracownicy tej telewizji i tacy sami widzowie. Sondaż potwierdził ten fakt.
odpowiedź
User
Novum
Do up. Sorry ale nie uwierzę że ogrom odbiorców tv to osoby 60 plus z dochodem 5 tysięcy na jedną osobę...
odpowiedź