SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

9 wersji TVP3 i TVP Historia naziemnie w jakości HD. Niektóre treści w SD

W zachodniej części Polski MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej zmienił standard na DVB-T2/HEVC. Dzięki tej operacji rozpoczęto emisję: TVP3 Szczecin, TVP3 Gorzów Wielkopolski, TVP3 Wrocław, TVP3 Gdańsk, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Poznań, TVP3 Łódź, TVP3 Opole i TVP3 Katowice w wysokiej rozdzielczości. W jakości HD nadaje tam też TVP Historia.
 

fot. dvbt2wpolsce.plfot. dvbt2wpolsce.pl

Od 15 grudnia MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) jest nadawany w DVB-T2/HEVC dla widzów z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Kilka dni później, tj. w nocy z 18 na 19 grudnia rozpocznie się drugi etap przełączeń, który obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

Za kilka dni kolejne TVP3 w HD

Właśnie od 19 grudnia emisję w jakości HD rozpoczną: TVP3 Olsztyn, TVP3 Białystok, TVP3 Lublin, TVP3 Rzeszów, TVP3 Kielce i TVP3 Kraków. Kanał TVP3 Warszawa rozpoczął nadawanie w wysokiej rozdzielczości 15 lutego 2022 roku. Jest dostępny w jakości HD w wybranych sieciach kablowych i przez serwis streamingowy TVP VOD (pozostałe wersje TVP3 i TVP Historia jeszcze nie zwiększyły w nim rozdzielczości). TVP3 Warszawa HD przez kilka miesięcy był dostępny w multipleksie eksperymentalnym TVP (obecnie MUX-6). Emisję zakończono przed rokiem. Ruszała wówczas stacja TVP Nauka. Od 19 grudnia TVP3 Warszawa HD będzie dostępny na Mazowszu za pośrednictwem MUX-3.

Standard DVB-T2 z kodekiem HEVC pozwala na nadawanie większej liczby stacji telewizyjnych i poprawę jakości obrazu. Dotychczas w jakości HD z trzeciego multipleksu były dostępne tylko: TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport. Teraz w tej jakości można oglądać wszystkie stacje. Szacuje się, że w całej Polsce ponad 200 tys. gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową nie posiada telewizorów lub dekoderów obsługujących DVB-T2/HEVC. Jeśli straciły dostęp do kanałów TVP i nie pomogło wyszukiwanie programów, to muszą wymienić swój sprzęt. Najtańsze tunery można kupić za około 60 zł.

W niektórych miejscach TVP3 nadal w SD?

Część internautów twierdzi, że mimo zapowiedzi, w ich regionach TVP3 nadal nadaje w standardowej rozdzielczości (SD). - We wszystkich przełączonych regionach wszystkie kanały MUX-3 są nadawane w rozdzielczości HD. Jeśli są zgłoszenia od widzów to poprosimy o konkret tzn. lokalizację (wystarczy miejscowość) oraz numer kanału (częstotliwość) na jakim odbiera dany program. Chodzi o kanał emisyjny, a nie numerek na pilocie. Zwracam też uwagę że o rozdzielczości nadawanego programu nie decyduje fakt czy przy jego logo na ekranie występuje oznaczenie „HD” - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

Choć emisja odbywa się w jakości HD, to niektóre programy albo nawet pojedyncze materiały w wybranych wersjach TVP3 są wciąż produkowane w jakości SD. Tak jest na przykład w przypadku TVP3 Gorzów Wielkopolski. Program „Informacje lubuskie” jest nadal emitowany w jakości SD. Same materiały w nim emitowane i w serwisie sportowym są nadawane w HD lub w SD.  Dopóki nadawca nie wymieni wszystkich kamer, to podobne problemy będą występować.  

Kanał TVP Historia w sieciach kablowych emisję w wysokiej rozdzielczości rozpoczął pod koniec lutego br. Trafił wówczas w tej jakości obrazu do sieci kablowej Toya. Drogą satelitarną abonenci Canal+ i Polsat Box nadal mogą oglądać stację w standardowej rozdzielczości. Pod koniec listopada uruchomiono jednak emisję satelitarną TVP Seriale i TVP3 Warszawa w jakości HD. Spośród kanałów Telewizji Polskiej Canal+ w jakości HD oferuje: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Kultura, TVP Seriale, TVP HD, TVP Polonia, TVP Sport i TVP Dokument. W jakości SD są dostępne natomiast: TVP Rozrywka, TVP ABC i TVP Historia.
 

Dołącz do dyskusji: 9 wersji TVP3 i TVP Historia naziemnie w jakości HD. Niektóre treści w SD

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pole, Bydgoszcz i inne
Program produkowany w SD i emitowany w HD. Takie rzeczy tylko w TVP.
odpowiedź
User
Seba
Tekst sugeruje że każdy ma dostęp do wszystkich... a jest po staremu tylko w HD w danym województwie.
odpowiedź
User
mbsk
A ja tam cieszę się że mamy TV Bydgoszcz we wschodnich rejonach woj-kuj pom.z RTCN-Sierpc...po wielu latach powrócił na naszą antenę
odpowiedź