SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Twitter: nowa polityka dezinformacyjna w sytuacjach kryzysowych

Twitter ogłosił wprowadzenie nowej, globalnej polityki dezinformacji kryzysowej. Dzięki niej, w razie sytuacji takich jak konflikty zbrojne, czy klęski żywiołowe, w serwisie na znaczeniu zyskiwać mają wiarygodne informacje, a utrudnione ma być rozpowszechnianie fake newsów.

Article

"Na całym świecie ludzie używają Twittera do wyszukiwania wiarygodnych informacji w czasie rzeczywistym. W okresach kryzysowych – takich jak konflikty zbrojne, sytuacje zagrożenia zdrowia publicznego i katastrofy naturalne na dużą skalę – dostęp do wiarygodnych, miarodajnych informacji i zasobów jest tym bardziej istotny." - czytamy na oficjalnym blogu Twittera.

W związku z powyższym serwis wprowadził nową, globalną politykę dezinformacji kryzysowej, która ma wzmocnić jego starania na rzecz dostarczania wiarygodnych informacji, przy jednoczesnym osłabieniu rozpowszechniania i nie rekomendowania dezinformacji.

"Oprócz naszej dotychczasowej pracy nad zwiększeniem dostępności wiarygodnych informacji podczas zdarzeń kryzysowych, to nowe podejście pomoże spowolnić rozprzestrzenianie się najbardziej widocznych, wprowadzających w błąd treści, w szczególności tych, które mogą prowadzić do poważnych szkód." - zapewnia serwis.

Twitter nad nową polityką dotyczącą dezinformacji kryzysowej pracował od zeszłego roku, korzystając z porad globalnych ekspertów i organizacji zajmujących się prawami człowieka. Na potrzeby polityki kryzys zdefiniowany został jako sytuacja, w której występuje powszechne zagrożenie życia, bezpieczeństwa fizycznego, zdrowia lub podstawowej egzystencji.

Władze Twittera przyznają, że w chwilach kryzysu ustalenie czy jakaś informacja jest prawdziwa, czy fałszywa, może być wyjątkowo trudne. Dlatego serwis będzie wymagał weryfikacji z wielu wiarygodnych, publicznie dostępnych źródeł, w tym dowodów z grup monitorujących konflikty, organizacji humanitarnych, śledczych z otwartych źródeł, czy dziennikarzy.

Zgodnie z nową polityką, wpisy zwierające treści, które mogą wprowadzać w błąd, nie będą wzmacniane ani rekomendowane. Nie pojawią się więc na osi czasu, w wyszukiwarce oraz zakładce "Eksploruj". Ponadto, tego typu wpisy o bardzo dużej widoczności i pochodzące z kont o dużym zasięgu (np. mediów państwowych, oficjalnych kont rządowych), będą umieszczane za specjalnym ostrzeżeniem dla użytkowników.

Twitter podał kilka przykładów wpisów, które mogą zostać opatrzone powyższym ostrzeżeniem. Chodzi o fałszywe relacje i informacje dotyczące wydarzeń, błędnie opisujące warunki panujące na miejscu w miarę rozwoju konfliktu, fałszywe oskarżenia na temat użycia siły, naruszenia suwerenności terytorialnej lub użycia broni, fałszywe oskarżenia o zbrodnie wojenne lub masowe okrucieństwa wobec określonych populacji, a także fałszywe informacje dotyczące reakcji społeczności międzynarodowej, sankcji, działań obronnych lub operacji humanitarnych.

Aby zobaczyć tego typu tweet, konieczne będzie kliknięcie w ostrzeżenie. Treść wpisu nie będzie w serwisie wzmacniana ani rekomendowana. Nie będzie go też można polubić, retweetować i udostępniać.

W pierwszej kolejności nowa polityka Twittera dotycząca dezinformacji w sytuacjach kryzysowych będzie miała zastosowanie do wojny w Ukrainie. W planach serwisu jest jej aktualizacja i rozszerzenie na inne kryzysy.

Dołącz do dyskusji: Twitter: nowa polityka dezinformacyjna w sytuacjach kryzysowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl