SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

TXM wnioskuje o upadłość, bo przedłuża się rozpoznanie wniosku restrukturyzacyjnego. Chce zamknąć nierentowne sklepy

Spółka TXM, zarządzająca siecią dyskontów odzieżowych o takiej samej nazwie, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości wraz z wnioskiem o wstrzymanie rozpoznania go do czasu rozstrzygnięcia w sprawie wniosku o restrukturyzację, który firma skierowała na początku kwietnia. W ub.r. firma zanotowała 353,5 mln zł wpływów sprzedażowych i 46,5 mln zł straty netto.

Article

O skierowaniu wniosku o upadłość TXM poinformował w poniedziałek rano w komunikacie giełdowym. - Z powodu przedłużającego się rozpoznania wniosku restrukturyzacyjnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa musieliśmy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Wraz z nim złożyliśmy także wniosek o wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu rozstrzygnięcia w sprawie wniosku o restrukturyzację. Oznacza to, że najpierw sąd zweryfikuje, czy postępowanie układowe się powiedzie i do tego czasu nie będzie się w ogóle zajmował tym wnioskiem o upadłość - opisuje Marcin Łużniak, wiceprezes firmy.

- Złożenie tego wniosku nic nie zmienia w naszym podejściu. Czekamy z niecierpliwością na otwarcie przyspieszonego postępowania układowego i wierzymy, że to jedyny słusznie obrany kierunek w obecnej sytuacji. W tej chwili TXM w sposób normalny prowadzi bieżącą działalność. Na bieżąco mamy także zapewnione źródła finansowania ze strony współpracujących z nami banków - zapewnia Łużniak.

TXM chce zamknąć nierentowne sklepy oraz wycofać się z Rumunii i Słowacji

Wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego TXM złożył do sądu 3 kwietnia br. Firma w komunikacie zapewniała, że takie postępowanie „pozwoli uzdrowić sytuację przedsiębiorstwa oraz zapewnić spółce stabilizację sytuacji finansowej w przyszłości”

- Celem tych działań jest w szczególności poprawa efektywności ekonomicznej spółki. Przyjęte założenia restrukturyzacji opierają się na utrzymaniu i dalszym rozwoju dotychczasowej działalności, przy uwzględnieniu konieczności wprowadzenia zmian organizacyjnych niezbędnych do osiągnięcia rzeczonych celów - dodano.

TXM poinformował, że wstępny plan restrukturyzacji zakłada zamknięcie nierentownych i nieperspektywicznych sklepów w Polsce, zakończenie działalności w Rumunii i na Słowacji oraz zmniejszenie ogólnego poziomu zapasów (częściowo w wyniku zamknięć sklepów, a częściowo poprzez optymalizację alokacji zapasu do pozostałych sklepów). Spółka zapowiedziała też wzrost sprzedaży w wyniku modyfikacji struktury asortymentowej i koncentracji na najbardziej efektywnych kategoriach oraz ograniczenie kosztów zarówno sklepów, logistyki, jak i centrali.

Firma zaznaczyła, że negocjuje umowę z E&Y dotyczącą m.in. przygotowania raportu z analizy rynku i przeglądu strategicznego, weryfikacji jej prognoz finansowych oraz sporządzenia planu naprawczego. Ostateczna wersja planu restrukturyzacji ma zostać opublikowana do połowy maja.

TXM zadeklarował, że chce w pełni spłacić wierzycielom główne kwoty ich należności „częściowo w formie konwersji na akcje TXM, a częściowo w formie spłaty rozłożonej na raty”. - Ostateczna wersja propozycji układowych, która zostanie poddana pod głosowanie wierzycieli, zostanie ustalona w toku negocjacji oraz oparta o ostateczną wersję planu restrukturyzacji. Każdy z wierzycieli otrzyma propozycje układowe wraz z zaproszeniem do głosowania nad układem - zapowiedziano.

Firma porozumiała się też z kredytującymi ją bankami PKO BP i ING Bank Śląski co do utrzymania do końca maja poziomu finansowania na poziomie o 10 proc. niższym od przyznanych wcześniej limitów kredytowych. - Dodatkowo w tym okresie TXM będzie zobowiązany do dokonania spłat do banków większej z kwot: 5 proc. wartości przychodów ze sprzedaży lub połowy kwoty wynikającej z ewentualnego spadku wartości zapasów. Obecnie są prowadzone prace mające na celu sporządzenie stosownej dokumentacji prawnej potwierdzającej te ustalenia i jej podpisanie - zaznaczono.

TXM ze spadkiem wpływów, odpisami i stratą

Na początku kwietnia firma podała swoje wstępne wyniki finansowe za cały ub.r. W ujęciu skonsolidowanym zanotowała 353,5 mln zł przychodów sprzedażowych, 174,9 mln kosztów operacyjnych, 140,5 mln zł zysk brutto na sprzedaży, 41,8 mln zł straty brutto, 24,3 mln zł straty EBITDA i 46,5 mln zł straty netto.

Rentowność firmy została obciążona dwoma odpisami: 2,97 mln zł na rzeczowe aktywa trwałe w sklepach planowanych do zamknięcia oraz 9,69 mln zł na należności handlowe od spółki rumuńskiej. Ponadto firma zawiązała 2,1 mln zł rezerwy na niedobory inwetaryzacyjne wskazane podczas spisów na rynku rumuńskim oraz rozwiązała 4,57 mln zł aktywa na odroczony podatek dochodowy.

Pełny raport finansowy za ub.r. ma zostać podany we wtorek, wcześniej planowano udostępnić go 23 kwietnia.

W 2017 roku grupa kapitałowa TXM miała 386,5 mln zł wpływów sprzedażowych 29,9 mln zł straty ze sprzedaży i 36,6 mln zł straty netto. Za to wcześniej przez trzy lata notowała zyski netto: 26,1 mln zł w 2014 roku, 16,1 mln zł w 2015 roku i 13 mln zł w 2016 roku.

Do TXM należy 375 sklepów dyskontowych z odzieżą oraz innymi artykułami tekstylnymi i gospodarstwa domowego, a także sklep internetowy TXM.pl. Łączna powierzchnia sklepów stacjonarnych to 100 tys. metrów kwadratowych.

Od grudnia 2016 roku TXM jest notowany na warszawskiej giełdzie. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Redan, ma walory stanowiące 58,7 proc. jej kapitału.

Od debiutu kurs firmy zmalał z 5,6 zł do 16 groszy. Przy obecnej cenie jej kapitalizacja wynosi 6,2 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TXM wnioskuje o upadłość, bo przedłuża się rozpoznanie wniosku restrukturyzacyjnego. Chce zamknąć nierentowne sklepy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl